Książka

Lektury szkolne, do których musisz wrócić w dorosłym życiu

Mówi się, że najgorsza rzecz, jaka może przydarzyć się książce, to wpisanie jej na listę lektur szkolnych. Nie bez przyczyny Sławomir Mrożek, spotykając na ulicy maturzystę, z przestrachem spytał go, czy było Tango. Gdy ten smutnym głosem potwierdził, pisarz zdołał wykrztusić tylko krótkie przeprosiny.

Lektury szkolne są nudne, anachroniczne, niedostosowane do wieku uczniów. Poza tym nikt ich nie czyta w całości, internet pęka w szwach od szczegółowych streszczeń i opracowań. Podobne banały cisną się na usta zawsze, gdy wypływa ten temat. Aby jednak nie popadać w całkowitą bezstronność, warto zastanowić się, czy wśród lektur szkolnych na pewno nie ma jakichś perełek, których znajomość jest wprost niezbędna do tego, aby móc sprawnie funkcjonować w świecie kultury. Wracanie do książek po latach własnych doświadczeń i przeżyć pozwoli rzucić zupełnie inne światło na teksty, kiedyś nie do końca zrozumiałe. Dzisiaj mogą one odkryć przed nami bogaty świat nowych znaczeń i kontekstów, o których nawet nie mieliśmy pojęcia.

Cesarz, Ryszard Kapuściński

CesarzKapuściński – prawdziwy król polskiego reportażu. Nie znać jego książek, to jakby stracić kawałek ważnej, polskiej kultury. Cesarz to jeden z najgłośniejszych reportaży literackich autora. Opowiada o schyłku totalitarnego państwa etiopskiego oraz rewolucji, która dokonała się w kraju za sprawą wojskowej junty. W Cesarzu Kapuściński dopuszcza do głosu poddanych dworu cesarza Haile Selassiego. Z ich relacji wyłania się wynaturzony obraz reżimu, reprezentowany przez szaleńcze i oderwane od rzeczywistości przyzwyczajenia monarchy. Kapuścińskiemu udało się nie tylko przedstawić realia Etiopii lat 70 ubiegłego wieku, ale także uchwycić logikę wszystkich państw totalitarnych. Ponadto Cesarz to literacki majstersztyk, łączący w sobie cechy świetnej, dziennikarskiej roboty oraz artystyczną wrażliwość na każde wypowiedziane słowo.

Zdążyć przed Panem Bogiem, Hanna Krall

Zdążyć przed Panem BogiemHanna Krall, wybitna polska dziennikarka, spotyka się w rozmowie z Markiem Edelmanem – jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. Spodziewacie się opowieści o heroicznym poświęceniu grupy bohaterów? Nie tym razem. Wspomnienia Edelmana to nie hollywoodzki scenariusz filmu o odważnych chłopcach. To zapis wojny, o której nieczęsto się mówi, jakby wstydząc się jej prawdziwego oblicza. Świat chętnie pochyli się nad umierającymi z bronią w ręku. To przecież pięknie wygląda. Ale czy obdarzy takim samym współczuciem człowieka, który za bochenek chleba ustawia się w kolejce do wywózki? Edelman nie pozostawia nam złudzeń – w powstaniu nie chodziło o piękne gesty i wzniosłe ideały wolności, ale o godną śmierć. Reportaż Krall potrząsa czytelnikiem do głębi, odzierając go ze złudzeń i współczesnych, prostych wyobrażeń na temat wojny.

Ferdydurke, Witold Gombrowicz

FerdydurkeJeśli dobrze pójdzie, to przeciętny polski czytelnik Ferdydurke skojarzy ze zdaniem, że Słowacki wielkim poetą był. A szkoda, bo przekaz Gombrowicza jest o wiele głębszy i chyba jeszcze nigdy nie był tak aktualny. W dobie kultu indywidualizmu, narcystycznego selfie i morza coachingowych celów do zrealizowania, warto zastanowić się, czy współcześnie nie jesteśmy „upupiani”, infantylizowani, wtłaczani w ramy społeczne równie mocno, co żyjący przed wojną Józio Kowalski? Czy możemy tak naprawdę pozostać tylko i wyłącznie sobą bez wkładania masek i odgrywania ról? Dla ostatecznego zachęcenia do sięgnięcia po Gombrowicza wystarczy jeszcze powiedzieć, że posługiwał się pure nonsensem i groteską zanim to było modne. Pisarz idealny na nasze szalone czasy.

Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow

Mistrz i MałgorzataMistrz i Małgorzata to książka uważana za jedną z najwybitniejszych powieści wszechczasów. Jej pogmatwana, wielowątkowa fabuła, nietypowi bohaterowie oraz trafne diagnozy Rosji z początków ubiegłego wieku, nadal zachwycają czytelników na całym świecie. Dzieło (bo trzeba nazywać rzeczy po imieniu) Bułhakowa daje możliwość niekończących się interpretacji i nowych odczytań. Największą zaletą jest jednak ponadczasowość Mistrza i Małgorzaty. Bułhakow nie stworzył bowiem opowieści o konkretnym miejscu i czasie, ale zawarł w niej bardziej ogólną prawdę o człowieku i jego stosunku do rzeczywistości.

Wszystkie książki możesz kupić w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>