Lektury szkolne 2018/2019. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

Temat lektur szkolnych budzi sporo emocji. Odpowiedni dobór książek, które uczniowie powinni przeczytać na poszczególnych etapach edukacji, jest bardzo ważny. Z jednej strony lektury zaznajamiają uczniów z dziełami, które mają ogromną wagę z punktu widzenia historii kultury i literatury. Z drugiej, w przypadku dzieci z rodzin, w których nie ma zwyczaju czytania książek, bywa, że lektury szkolne są pierwszymi książkami, które dziecko ma szansę przeczytać.

Warto zauważyć, że dorośli, którzy nie czytają książek, bardzo często jako powód podają, że zniechęcili się do nich dzięki lekcjom języka polskiego i lekturom, które omawiali na zajęciach. Odpowiedni dobór szkolnego kanonu lektur może mieć wpływ na sięganie po książki już po zakończeniu edukacji.

Lektury szkolne 2018/2019. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

 

Lektury szkolne 2018/2019

Wraz z reformą szkolnictwa i pojawieniem się nowych podstaw programowych dotyczących nauki języka polskiego na poszczególnych etapach edukacji, zmodyfikowaniu uległy też listy lektur. Zaktualizowaną listę lektur do wszystkich klas szkoły podstawowej poznaliśmy już w 2017 roku. Tą dedykowaną uczniom szkół średnich MEN zaprezentowało dopiero na początku bieżącego roku.

Nowa lista lektur szkolnych. Szkoła podstawowa 2018/2019

Lektury szkolne 2018/2019. Dziewczynka z parku. Sprawdź w TaniaKsiazka.plNowa podstawa programowa w roku szkolnym 2018/2019 będzie obowiązywać w klasach: I, II, IV, V, VII i VII szkoły podstawowej. Tym samym uczniowie tych klas będą omawiać książki z nowej listy lektur.

To, co mi się podoba w nowej liście lektur dedykowanej pierwszym trzem klasom szkoły podstawowej to to, że znalazły się na niej takie perełki literatury dziecięcej jak: Detektyw pozytywka Grzegorza Kasdepke i Dziewczynka z parku Barbary Kosmowskiej. Cieszę się, że nie zabrakło na niej książek, które pamiętam jeszcze z czasów mojej nauki w podstawówce: Karolci Marii Kruger, Oto jest Kasia Miry Jaworczakowej czy Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren.

Lektury do klas I-III szkoły podstawowej tutaj >>

Na liście lektur obowiązkowych do klas IV-VI obok książki, która była lekturą pewnie jeszcze naszych rodziców, czyli W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza można znaleźć pierwszą część Opowieści z NarniiLew, czarownica i stara szafa C.S. Lewisa.

W ostatnich dwóch klasach szkoły podstawowej uczniowie obowiązkowo będą musieli przeczytać książki, które nie dość, że nie są łatwe w odbiorze. Na lekcji polskiego będą w całości omawiać m.in. Quo vadis Henryka Sienkiewicza i Pana Tadeusza Adama Mickiewicza,

Lista lektur obowiązkowych na końcowym etapie szkoły podstawowej to głównie klasyka literatury polskiej (np.: Słowacki, Mickiewicz, Żeromski), na szczęście znalazł się na niej też cudowny Mały Książę (Antoine de Saint-Exupery) i Opowieść wigilijna (Charles Dickens).

Lektury do klas IV-VIII szkoły podstawowej tutaj >>

Pełna, nowa lista lektur w szkole podstawowej znajduje się w artykule:

Oficjalna lista lektur szkolnych 2017, czyli Pan Tadeusz w podstawówce

Lektury szkolne 2018/2019. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >>

Lektury szkolne: liceum, technikum, szkoła branżowa

Nowa lista lektur do szkół średnich będzie obowiązywała dopiero od września 2019 roku. Także dopiero absolwenci VIII klas rozpoczną naukę w szkole średniej zgodną z nową podstawą programową.

Nowa lista lektur szkolnych, którą przygotowano uczniom szkół średniego szczebla edukacji, jest naprawdę długa. Wystarczy wspomnieć, że do obowiązkowego przerobienia na zajęciach w klasach z podstawowym programem nauczania z języka polskiego jest ok. 50 pozycji; z zakresem rozszerzonym prawie 80. Oczywiście nie wszystkie pozycje na tej liście to długie powieści, ale to nie zmienia faktu, że jest ich naprawdę dużo.

Aktualna lista lektur do szkół średnich tutaj >>

Szczegółowo o nowej liście lektur do średnich pisaliśmy w artykule:

Lektury w liceum i technikum – ostateczna lista MEN

Lektury szkolne: III klasa gimnazjum 2018/2019

Uczniowie ostatniej już klasy gimnazjum będą kontynuować naukę zgodną z podstawą programową z 2012 roku. Na ich liście lektur nic się nie zmienia.

Lektury: gimnazjum tutaj>>

Biblioteki szkolne nie pękają w szwach. Rzeczywistość w wielu polskich szkołach jest taka, że lektury szkolne trafiają tych uczniów, którym szybciej udało się je wypożyczyć. Dlatego warto pomyśleć o tym, żeby jednak zapewnić dziecku książki, z którymi będzie musiało się zapoznać we własnym zakresie. Warto też sięgnąć po wydania, które jednocześnie zawierają książkę i jej opracowanie, bo można będzie wrócić do niej, żeby powtórzyć materiał w ramach przygotowania do egzaminów.

Wszystkie lektury szkolne i ich fachowe opracowania znajdziecie tutaj.

A Wy co sądzicie o nowych lekturach szkolnych?