Richard Powers - sprawdź autora na TaniaKsiazka.plLaureat Pulitzera 2019 jest już znany! Wiemy, że wielu czytelników z wielką niecierpliwością czekają na ogłoszenie zwycięskich nazwisk w literackich konkursach. Ponieważ dzięki temu poznają często twórców, o których wcześniej niedane było im słyszeć. Wybór nagrodzonej książki to również pewność, że sięga się po naprawdę dobrą literaturę. Od lat nagroda Pulitzera cieszy się ogromnym prestiżem, a o jej otrzymaniu marzy wielu amerykańskich pisarzy i artystów. Trzeba tu bowiem wspomnieć, że wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w dziedzinie literatury pięknej, ale również dziennikarstwa i muzyki.

Laureat Pulitzera 2019 – wybitne dokonania w dziedzinie literatury pięknej

Tegorocznym szczęściarzem i zwycięzcą jest Richard Powers. Jury, które przyznawało nagrodę, urzekł powieścią pt. The Overstory. Komisja doceniła ją za: genialnie skonstruowaną narrację, rozgałęziającą się i tworzącą sklepienie jak drzewa u podstaw opowieści, które są zadziwiającym i spójnym odbiciem ludzi żyjących wśród nich.

Jesteście ciekawi, o czym opowiada ta historia? Świetnie się składa, ponieważ książka pojawi się również na polskim rynku. Co prawda odbiorcy w naszym kraju muszą uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Wiadomość o przyznanej nagrodzie Richardowi Powersowi zbiegła się w czasie z komunikatem wydawnictwa W.A.B., które ogłosiło, że The Overstory wyjdzie pod ich szyldem już w marcu 2020 roku. Za przekład będzie odpowiadał Michał Kłobukowski.

Laureat Pulitzera 2019 – kilka słów o fabule książki

Historia stworzona przez pisarza to pochwalna pieśń na cześć przyrody. Poza tym to równocześnie ostrzeżenie przed tym, jakie konsekwencje niesie za sobą niszczenie lasów. Tym samym bohaterów w tej opowieści jest kilku. Każdy z nich w jakiś sposób został „przywołany” przez drzewa i teraz razem stają w ostatniej walce, by ocalić kilka pozostałych hektarów dziewiczego lasu kontynentu. Ich historie rozwijają się i splatają, tworząc niezwykłą aurę baśni. W związku z tym czytelnicy wraz z bohaterami wędrują od Nowego Jorku sprzed wojny secesyjnej aż po Wojny Drzewne toczące się pod koniec XX wieku na Północno-Zachodnim Wybrzeżu USA i dalej.

Laureat Pulitzera 2019 otrzymał czek na 15 tysięcy dolarów oraz świadectwo. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, takie wyróżnienie wiąże się z ogromnym prestiżem. Co za tym idzie, wzrasta również zainteresowanie daną książką oraz jej sprzedaż. Zwycięzcy gratulujemy! A Wy, drodzy czytelnicy, koniecznie dajcie znać, czy sięgniecie po tę książkę, kiedy pojawi się na polskim rynku.

Tutaj natomiast znajdziecie inne książki pisarza.