Georgi Gospodinow

Laureat Angelusa 2019 jest już znany. Został nim bułgarski pisarz Georgi Gospodinow, z książką pt. Fizyka smutku. Zwycięzcę Literackiej Nagrody Europy Środkowej ogłoszono w sobotę, 19 października bieżącego roku we Wrocławiu. Warto tutaj wspomnieć, że po raz pierwszy tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano bułgarskiego twórcę. Poza tym należy dodać, że nagrodę przyznaje się w dziedzinie twórczości prozatorskiej, pisanej w języku polskim lub tłumaczonej na nasz ojczysty język. Przeznaczono ją dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Georgi Gospodinow otrzymał nagrodę podczas gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol z rąk prezydenta Wrocławia Jaceka Sutryka.

Georgi Gospodinow

fot. Max Pflegel, Wrocławski Dom Literatury

Laureat Angelusa 2019 – kilka słów o nagrodzonej powieści

O czym opowiada nagrodzona książka? Jest najpewniej rok 1925. Dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy sam trafia na jarmark. W spoconej dłoni trzyma piątaka, którego dał mu ojciec. Wszystkie pieniądze oddaje przy wejściu do jednego z namiotów, by zobaczyć stwora, którego naganiacz nazywa Minotaurem. Przez kolejnych sześć miesięcy chłopiec nie jest w stanie wykrztusić słowa.

Fizyka smutku - znajdź książkę Laureata Angelusa 2019 na TaniaKsiazka.pl!Tak zaczyna się historia przez którą – niczym mitycznym labiryntem – bohater prowadzi czytelnika, zmieniając czasy i perspektywy swojej opowieści. Dzieje wielopokoleniowej rodziny wpisują się w niej w losy Europy Środkowo-Wschodniej, a nad wszystkim metaforycznie unosi się postać greckiego Minotaura. To historia, która wciąga czytelnika siłą opowieści, przemyślaną konstrukcją i empatią, z jaką autor traktuje zarówno swoich bohaterów, jak i mitologicznego potwora.

Laureat Angelusa 2019 Georgi Gospodinow otrzymał czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Fundatorem nagród jest oczywiście miasto Wrocław.

Ponadto warto tutaj również dodać, że Gospodinow znalazł się w gronie najciekawszych pisarzy współczesnej Europy. W związku z tym jego proza jest ochoczo tłumaczona na inne języki, a powieści autora cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników niemal na całym świecie.

Zwycięzcy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Czytelników zaś odsyłamy tutaj po nagrodzoną książkę pt. Fizyka smutku. Dajcie znać, czy czytaliście!