Laureaci nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI Laureaci nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Magazyn Literacki KSIĄŻKI już po raz dziewiętnasty docenił Książki, Audiobooki, Człowieka i Wydawcę Roku. To kolejne literackie nagrody przyznane w pandemicznej aurze. Bez obecności widowni, bez unoszącego się w powietrzu gwaru podekscytowanych autorów i czytelników, za to za pośrednictwem dobrze już nam znanej transmisji online.  Chcesz wiedzieć, kto zasłużył na zaszczyty i chwałę? Poniżej laureaci nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.

Laureaci nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Fot: https://www.facebook.com/watch/magazynliteracki/

Laureaci nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Laureaci nagród Magazynu Literackiego KSIĄŻKI są wyłaniani w ramach czterech kategorii: Książki, Audiobooki, Człowiek i Wydawca Roku. Wyróżnienia Książek Roku Magazynu Literackiego KSIĄŻKI przyznawane są na kilku etapach. Zespół redakcyjny, co miesiąc wybiera cztery najciekawsze tytuły, kierując się walorami literackimi, artystycznymi i poznawczymi i te lektury otrzymują miano Książek Miesiąca. W ten sposób, na koniec roku na liście  widnieje już 48 pozycji wartych większej uwagi. I to właśnie z tej puli wybiera się tych pięć najlepszych, które zasługują na tytuł Książki Roku. Za rok 2020 wyróżnienie otrzymały:

Talita Paweł Huelle (Znak)

Talita Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Od jednego Lucypera Anna Dziewit-Meller (Wydawnictwo Literackie),

Od jednego Lucypera Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

M. Syn stulecia  Antonio Scurati (Wydawnictwo Sonia Draga),

M. Syn Stulecia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Lato 1920  Joanna Rolińska (Bellona),

Lato 1920 Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Biblioteka szaleńca Edward Brooke-Hitching (Rebis),

Biblioteka szaleńca Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Hetman Chrystusa Jolanta Sosnowska (Biały Kruk).

Hetman Chrystusa Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Audiobook, Człowiek, Wydawca Roku

 

Nagrodę w kategorii Audiobook Roku 2020, którą Magazyn Literacki KSIĄŻKI przyznaje wspólnie z serwisem internetowym Audioteka.pl, otrzymało Wydawnictwo Albatros za słuchowisko Upadek gigantów autorstwa Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka. Historia ta przedstawia panoramiczny obraz Europy i Ameryki na początku XX wieku. Ww okresie, w którym oblicze świata zmieniło się bardziej, niż ktokolwiek mógł zdawać sobie z tego sprawę.

Upadek Gigantów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Tytułem Człowieka Roku 2020 Magazyn Literacki KSIĄŻKI uhonorował twórcę i promotora treści o książkach  Jędrka Biegańskiego.  Zespół redakcyjny docenił go „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.

Natomiast w kategorii Wydawca Roku 2020 nagrodą pochwalić się może Wydawnictwo Pauza. Powody? Wyróżnienie otrzymało za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”.

****

Mimo że mamy za sobą bardzo trudny rok pod wieloma względami, których nawet nie trzeba wymieniać, trzeba przyznać, że rynek wydawniczy ma się całkiem nieźle. Wielu ludzi zmuszonych do pozostania w domach, chętniej sięgało po lektury, by w ten sposób uprzyjemnić sobie czas. Niektórzy dopiero teraz znaleźli przestrzeń na porzuconą na rzecz obowiązków pasję czytania. Autorzy i wydawcy również poczuli nową siłę, oferując nam, czytelnikom doskonałe treści.

Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki.

~ Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Co przyniesie nam 2021? Myślę, że nie pozostaje nam nic innego, jak przyglądać mu się z uwagą. Oczywiście dzieląc ją między obserwację świata a czytanie książek.

Powiązane artykuły: