Książki naukowe i popularnonaukoweRecenzje

Kuchnia w służbie cery – recenzja książki Kuchnia zdrowej skóry

Gdy wzięłam do ręki Kuchnię zdrowej skóry Karen Fischer, spodziewałam się zbioru przepisów na dania pełne witamin i kilku porad na temat pielęgnacji skóry – utrzymanych jednak w tonie blogów kulinarnych i poradnikowych (dużo kolorowych i ładnych zdjęć, łatwych przepisów oraz „złotych rad”, które nie wnoszą nic nowego do ogólnego zasobu wiedzy na temat zdrowego życia…). Jakież było moje zdziwienie, kiedy zamiast tego znalazłam w środku kompendium dotyczące przyczyn rozmaitych problemów ze skórą, roli mikrobiomu jelitowego, nerwu błędnego, a także witamin i substancji odżywczych!

Kuchnia zdrowej skóry - smaczne i zdrowe przepisy dla Twojej cery!

Kuchnia zdrowej skóry – nie tylko przepisy

Karen Fischer to australijska dietetyczka, która swoje porady opiera nie tylko na badaniach naukowych i innych publikacjach, lecz także własnym doświadczeniu. Jako osoba przez lata borykająca się z egzemą, zapewne sama miała już dosyć poradników, które mówią „jak młodziej wyglądać”, ale wnoszą niewiele konkretnej wiedzy na temat poważniejszych problemów skórnych.

Dużą zaletą Kuchni zdrowej skóry jest holistyczne podejście do tematu, a równocześnie przejrzysta forma, która pozwala łatwo odnaleźć się w gąszczu naukowych informacji. Bardzo szybko można znaleźć porady dedykowane dla konkretnych schorzeń, w czym pomagają również tabele i odsyłacze. W książce znajdziemy więc wskazówki na temat radzenia sobie z różnymi przyczynami chorób skóry (m.in. stres, zachwiana równowaga mikrobiomu jelitowego…), dobierania suplementów, prawidłowego przechowywania warzyw i owoców – oraz oczywiście jadłospisy dedykowane konkretnym problemom, przepisy na dania, napoje, a także… kule do kąpieli.

Smacznie, kolorowo, nietypowo

Kuchnia zdrowej skóry – sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Przepisy Kuchni zdrowej skóry są łatwe, ale wymagają składników, które w Polsce mogą być trudno dostępne (lub zwyczajnie drogie), takie jak: papaja, karob, nerkowce czy kiełki fasoli mung. Kogo jednak nie odstraszą te mało popularne w polskiej kuchni rośliny, tego z pewnością pozytywnie zaskoczą pomysłowe i oryginalne dania przedstawione w poradniku, takie jak buraczana śmietana, zupa owsiano-warzywna czy napój „niebieski uzdrawiacz” przygotowany z… czerwonej kapusty (jest smaczny, przetestowałam 🙂 ). W książce odnajdziecie zarówno przepis na wegańską mozzarellę, jak i szaszłyki jagnięce (choć zdecydowanie więcej jest potraw roślinnych). Znajdzie się nawet co nieco dla łasuchów, czyli „grzeczne” słodycze, których spożycie nie powinno wywołać wyrzutów sumienia!

Kuchnia zdrowej skóry to poradnik i książka kucharska, do której powinny zajrzeć nie tylko osoby dotknięte poważniejszymi schorzeniami skóry, lecz także miłośnicy nietypowych przepisów oraz każdy, kto chce prowadzić zdrowy tryb życia. Jeśli chcesz poznać autorskie przepisy Karen Fischer, koniecznie zajrzyj tutaj.

Zobacz także:

Ocena Magdy
  • 9/10
    Jak oceniam wartość merytoryczną książki? - 9/10
  • 10/10
    Jak oceniam szatę graficzną? - 10/10
  • 10/10
    Czy zajrzę do książki ponownie? - 10/10
9.7/10