Pomysł na prezent

Dlaczego książka to idealny prezent na święta?

pile-of-books-001

Poszukiwanie świątecznych prezentów zawsze jest nieco stresującym zajęciem. Przedzierając się przez tłumy w galerii handlowej, przy radosnych dźwiękach Last Christmas George’a Michaela, stajemy przed nie lada dylematem. Co kupić naszym bliskim? Jeśli na samą myśl o konieczności zastanawiania się, czy kolejna para skarpetek spodoba się wujkowi, przechodzą cię dreszcze, to mam dobrą wiadomość. Jest prosty sposób na uniknięcie przedświątecznej gorączki i zminimalizowanie związanego z nią  niepokoju. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu przed komputerem i dla każdego członka swojej rodziny zamówić dobrą książkę.

Pewnie właśnie do głowy przyszła ci myśl o tym, że przecież nie wszyscy twoi bliscy lubią czytać. Nic nie szkodzi. Wystarczy, że ty jesteś zapalonym fanem książek. Zarób z tego swój znak rozpoznawczy i w te święta postaw sobie za cel podwyższenie statystyk dotyczących czytelnictwa. To idealny moment na zarażenie kogoś pasją do czytania. Jeśli jednak podejrzewasz, że masz przed sobą twardych zawodników, dla których zgłębianie się w świat fikcji jest nieuzasadnioną stratą cennego czasu, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze, rekonesans. Nawet jeśli wydaje ci się, że twoi bliscy nie interesują się niczym związanym z literaturą, to jesteś w wielkim błędzie. Książki napisano o wszystkim. Masz w rodzinie fana piłki nożnej? Jest szansa, że ucieszy się z biografii jakiegoś znanego piłkarza. Mama uwielbia gotować? To co powiesz na pięknie wydaną książkę kucharską? Brat właśnie wrócił z wymiany studenckiej z USA? Na pewno zainteresują go wspomnienia z podróży po Ameryce. Poszukaj jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Może to być również charakterystyczna cecha charakteru. Jeśli twój kuzyn nieustannie żartuje, zaproponuj mu powieść Christophera Moore’a. Dzięki takiej personalizacji prezentów, twoi bliscy z pewnością poczują się docenieni!

Po drugie, ma być lekko i przyjemnie. Nie ma co przesadzać z obdarowywaniem kogoś wybitnymi dziełami. Postaw raczej na literaturę popularną. Zawsze dobrze sprawdzają się wspomnienia znanych osób, wciągające kryminały czy nielukrowane romanse. Nie przesadzaj jednak ze zbytnim obniżeniem poziomu. Książka nie może być słaba! Tylko świetnie napisana, ale niezbyt trudna lektura, ma szanse rozbudzić w kimś pasję do czytania.

Po trzecie, pamiętaj o wieku. Upodobania to nie wszystko. Nawet jeśli twoja kilkuletnia bratanica przejawia ogromne zainteresowanie światem umarłych, raczej odpuść sobie zachęcanie jej do sięgnięcia po „Lśnienie” Stephena Kinga. W przypadku młodych ludzi najlepiej sprawdzają się bestsellery i literatura fantastyczna. Jeśli chodzi o dzieci, dużą frajdę sprawią im pięknie ilustrowane, ponadczasowe baśnie lub książki z bohaterami popularnych telewizyjnych bajek.

Pamiętaj też, że książkowe prezenty mają same plusy: są wartościowe, świetnie nadają się do pakowania w świąteczny papier i co najważniejsze, możesz je kupić w domowym zaciszu. A przy okazji być może znaleźć też coś dla siebie  🙂