Książki z serii Wehikuł czasu 2019-2020 Książki z serii Wehikuł czasu

Kwiecień 2019 roku był miesiącem, który rozpoczął nowy rozdział na polskim rynku literatury science fiction. Dom Wydawniczy REBIS podjął decyzję o rozpoczęciu wydawania nowego cyklu. Tym samym w księgarniach zaczęły się pojawiać książki z serii Wehikuł czasu

Książki z serii Wehikuł czasu

Książkowy Wehikuł czasu stał się miejscem, które zaczęło zrzeszać najznakomitszych autorów ubiegłego wieku tworzących w nurcie fantastyki naukowej. Książki dały czytelnikom możliwość zapoznania się z kultowymi i zarazem mniej znanymi powieściami science fiction. Niemniej jednak wciąż są to tytuły, które wywarły ogromny wpływ na literaturę. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat mieliśmy okazję ponownie spotkać się z Arthurem Clarkiem, Joe Haldemanem, Alfredem Besterem, Robertem Heinleinem, Harrym Harrisonem, Brianem Aldisem, Rogerem Zelaznym, Danielem Keyesem, Jewgienijem Zamiatinem i Kate Wilhelm.

Książki z serii Wehikuł czasu 2019-2020

Poniżej przedstawiam Wam książki z serii Wehikuł czasu w kolejności względem daty wydania.

Arthur C. Clarke, Koniec dzieciństwa

Koniec dzieciństwa Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Koniec dzieciństwa to niemal siedemdziesięcioletnia powieść o pierwszym kontakcie z obcą cywilizacją. Powstała w 1953 roku historia do dnia dzisiejszego jest inspiracją dla wielu twórców literatury science fiction oraz szerokopojętej kinematografii.

Arthur C. Clarke snuje wizję przyszłości, w której ludzkość stoi na prostej drodze do rozpoczęcia kosmicznej ekspansji. Sekundy dzielą nas od wejścia w kolejny etap rozwoju cywilizacyjnego i wyruszenia w kosmos. Jednak właśnie w tym momencie nad największymi miastami na Ziemi pojawiają się statki obcych. Czy przybysze z kosmosu mają pokojowe zamiary? Przekonamy się o tym śledząc historię, która toczy się na przestrzeni ponad 100 lat.

Powieść Koniec dzieciństwa kilkukrotnie stawała się inspiracją reżyserów filmowych. Pierwszym, który zainteresowany był przeniesieniem jej na duży ekran był Stanley Kubrick, jednakże po spotkaniu z Arthurem Clarkiem, zdecydowali się na adaptację 2001: Odysei kosmicznej. W 2015 roku stacja Syfy wyprodukowała trzyczęściową miniserię trwającą cztery godziny, będącą adaptacją Końca dzieciństwa. Na małym ekranie mogliśmy oglądać jeszcze dwa inne seriale, które były oparte na powieści Clarka w trochę luźniejszy sposób, oba zatytułowane literką V. Pierwszy z nich ukazał się w 1983 roku, a drugi w 2009.

Jeśli do tej pory nie przeczytaliście tej książki, koniecznie musicie to nadrobić! Książkę znajdziecie tutaj.

Daniel Keyes, Kwiaty dla Algernona

Kwiaty dla Algernona Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Piękna, poruszająca, emocjonalna historia. Dzieło opus magnum Daniela Keyesa, za które uzyskał w latach sześcidzesiątych nagrody Hugo i Nebula. Kwiaty dla Agernona to opowieść o upośledzonym umysłowo, trzydziestodwuletnim Charliem Gordonie. Mogący pochwalić się ilorazem intelignecji jedynie na poziomie 68 punktów, staje się obiektem eksperymentalnych badań, których celem jest zwiększenie zdolności mentalnych.

Kwiaty dla Algernona to ponadczasowa powieść, pełna smutku i dogłębnie wzruszających chwil. Jestem przekonany, że poruszy serce każdego, nawet najbardziej gruboskórnego czytelnika. Swój egzemplarz znajdziecie w tym miejscu.

Roger Zelazny, Aleja Potępienia

Aleja potępienia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Klasyka literaury postapo w wydaniu zdobywcy sześciu nagród Hugo i trzech nagród Nebula. Akcja książki Aleja Potępienia umiejscowiona jest w świecie spustoszonym przez wojnę nuklearną. Na Ziemi żyje tylko garstka z pokolenia, które pamięta katastrofę. Większość ludzi nigdy nie widziała, i już nie ujrzy, błękitu nieba. Skutkiem wybuchu wielu bomb są ogromne zmiany klimatyczne, a promieniowanie, które skaziło środowisko przyczyniło się do mutacji wielu zwierząt. Większość miast wymarło. W Ameryce Północnej istnieją tylko niewielkie enklawy, oddzielone tysiącami kilometrów nieprzyjaznej człowiekowi ziemi. Na wschodzie wybucha epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu przedostając się przez piekło, drogę zwaną Aleją Potępienia. Jeśli jesteście ciekawi tej historii, książka czeka tutaj.

Robert A. Heinlein, Hiob: Komedia sprawiedliwości

Hiob: Komedia sprawiedliwości Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Hiob: Komedia sprawiedliwości to biblijne science fiction okraszone powieścią obyczajową. Powieść Heinleina jest inspirowana biblijną przypowieścią o Hiobie. Mężczyźna, który stał się ofiarą zakładu Boga i Szatana, na każdym kroku poddawany był różnym próbom wiary przez tego drugiego, jednak nigdy nie zwątpił i mimo wszelkich przeciwności stale trwał przy Bogu.

Dwa tysiące lat po tych wydarzeniach sytuacja się powtarza. Alexander Hergensheimer podejmuje nierozważny zakład podczas urlopu i daje się namówić do próby ognia – przejścia boso przez ścieżkę z rozżarzonego węgla. Gdy odzyskuje przytomność okazuje się, że wygrał zakład, ale to jedyna dobra wiadomość. Bardzo szybko zdaje sobie sprawę, że nie znajduje się w znanym sobie świecie i również nie nazywa się już Alexander Hergensheimer, lecz Alec Graham. Ta zmiana ciała i światów jest początkiem wstrząsających, zabawnych i nieoczekiwanych doświadczeń. Zaintrygowani? Łapcie książkę w tym miejscu.

Zabawna, ekscytująca, prowokująca do myślenia.

~ Isaac Asimov

Brian W. Aldiss, Non Stop

Non stop Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Brian Wilson Aldiss, brytyjski pisarz science fiction w 1958 roku zadebiutował powieścią Non Stop. Ta fantastycznonaukowa powieść powstała w czasach, gdy ludzkość wystrzeliła na orbitę pierwszego sztucznego satelitę – Sputnika 1. Dziś w okołoziemskiej przestrzeni kosmicznej dominuje prywatna firma SpaceX, a wysyłanie rakiet na oribtę stało się codziennością. Na świecie żyje wiele osób, które mogłby być wtedy świadkami misji Sputnika, a teraz oglądać transmisje live z startów rakiet typu Falcon. Mineło tylko sześdziesiąt lat, a skok cywilizacyjny ludzkości jest przeogromny. Pozostaje zatem pytanie: czy takie powieści jak Non Stop wciąż mogą być aktualne? Mimo że Brian Aldiss żył w czasach, w których loty w kosmos dopiero raczkowały, nie stało to na przeszkodzie jego wyobraźni.

Autor opiera historię swojej powieści na motywie statku-arki. Dopiero za 10 lat pierwszy człowiek postawi stopę na księżycu, a Brian już tworzy świat, w którym loty międzygwiezdne to codzienność, a człowiek zaczyna dążyć do kolonizacji Wszechświata. Jest to temat, który przewija się w fantastyce naukowej jak widać już od 60 lat i dalej jest aktualny. Dlaczego? Ponieważ jako cywilizacja wciąż nie osiągnęliśmy jeszcze poziomu rozwoju, który umożliwiłby nam podróż na odległe planety.

Książka jest dostępna, po kliknięciu w ten link.

Harry Harrison, Przestrzeni! Przestrzeni!

Przestrzeni! Przestrzeni! Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Jest rok 1999, ludzkość stoi na granicy nowego millenium oczekując tego co ma nadejść. Czy doczekają się magicznej zmiany i lepszego jutra? Bagaż, jaki wnoszą w nowe tysiąclecie, nie napawa optymizmem. Sam Nowy Jork liczy już 35 milionów mieszkańców, populacja Stanów Zjednoczonych osiągnęła liczbę 344 milionów a Anglia jest jednym olbrzymim miastem. Rozwój medycyny sprawił, że ludzie zaczęli żyć dłużej, zmniejszył się odsetek zachorowań, powstały leki na wcześniej śmiertelne choroby, a skutkiem tego był szybki i znaczący wzrost liczby urodzeń.

Eksploatacja dóbr naturalnych osiągnęła limit. Woda pitna jest na wyczerpaniu, ziemia uprawna została wyjałowiona, złoża węgla i ropy wyssane do samego końca. Lata są okropnie gorące i nie sprzyjają rozwoju produkcji dóbr materialnych. Z kolei zimy są srogie i zbierające swoje żniwo wśród bezdomnych. Tych z kolei jest zatrważająca ilość. Wielu nie stać na jakiekolwiek mieszkanie, koczują więc na klatkach schodowych bądź stacjach metra. Ci którzy mają luksus dachu nad głową muszą dzielić go z nieznajomymi rodzinami. Racje żywności i wody pitnej są ucinane z tygodnia na tydzień, a to tylko podburza całe społeczeństwo i prowokuje zamieszki.

Harry Harrison snuje wizje świata trawionego problemami, które wcale nie muszą być tak odległe. Pokazuje jak mogą reagować ludzie, którzy zostaną odcięci od najbardziej podstawowych potrzeb – jedzenia, picia, higieny osobistej i dachu nad głową. Przestrzeni! Przestrzeni! jest swoistą przestrogą przed tym, do czego wszyscy możemy doprowadzić. Oby wizja jego przyszłości nigdy się nie spełniła.

Powieść Harrisona czeka na Was pod tym linkiem.

Brian W. Aldiss, Cieplarnia

Cieplarnia Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Brian Aldiss napisał opowiadanie Cieplarnia pod koniec 1960 roku i wysłał je do magazynu Fantasy i Science-Fiction, zostało ono opublikowane już kilka miesięcy później i jak sam zauważył: „przyjęło się”. Redaktor naczelny pisma poprosił o więcej, co zaskutkowało powstaniem opisu wypraw Grena i jego przyjaciół. Książka, na którą złożyło się pięć opowiadań, pierwszy raz została wydana w twardej oprawie w 1962 roku.

Brian Aldiss kreuje wizję świata z dalekiej przyszłości i bynajmniej nie widzi w niej człowieka u szczytu rozwoju cywilizacyjnego. Wręcz przeciwnie. Cieplarnia to wizja Ziemi, którą dzielą już tylko chwile od zagłady. Słońce zmieniło się w czerwonego karła i wydaje się być u progu swojej wytrzymałości. Co inteligentniejsze jednostki pozostałe na Ziemi zdają sobie sprawę z tego, że na nieboskłonie świeci supernowa, którą dzielą chwile od wybuchu i w efekcie zakończenia wszelkiego życia. Ziemia wraz ze swoim bratem, Księżycem, gdzieś po drodze wytraciła prędkość i zatrzymała się, będąc zwróconą na zawsze jedną stroną w kierunku Słońca.

W wizji świata Briana Aldissa człowiek przegrywa walkę z naturą. Ludzkość uważa się za panów tego świata, a w ostateczności zostaje sprowadzona do roli szkodnika. Przy ciągłym wzroście temperatury spowodowanym większą aktywnością Słońca, walkę o przetrwanie na Ziemi wygrywają… rośliny. Całkowicie spychają na margines wszelkie zwierzęce życie, zaczynają dominować na całej planecie i ewoluować w formy, które nigdy nie byłyby dla nas do pomyślenia.

Jeśli zainteresowała was ta historia, tutaj zdobędziecie swój egzemplarz książki.

Joe W. Haldeman, Wieczna wojna

Wieczna wojna Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Joe Haldeman to jeden z najsłynniejszych autorów science fiction. Urodził się w 1943 w Stanach Zjednoczonych, zaraz po rozpoczęciu studiów został zmobilizowany i w latach 1967-1969 brał udział w wojnie wietnamskiej w oddziałach inżynieryjnych. Po wojnie dokończył studia na kierunku fizyki i astronomii. Doświadczenia wojenne wykorzystał podczas pisania swojej pierwszej powieści, Wiecznej wojny. Haldeman pokazuje okrucieństwo i bezsens wojny toczonej w odległych od Ziemi rejonach kosmosu. Powieść przyniosła autorowi sporo nagród: Hugo, Nebula, Locus, Ditmar, Campbella, World Fantasy Award oraz James Tiptree Jr. Award. Ponadto na jej podstawie powstał popularny cykl komiksowy Marvano.

Ziemianie odkrywają przejścia kolapsarowe, które umożliwiają statkom kosmicznym podróż z prędkością światła. Dzięki temu odkryciu kolonizacja nowych planet rośnie w tempie wykładniczym. Niestety gdzieś po drodze znika kontakt z kilkoma statkami. W tym samym czasie ludzkość nawiązuje pierwszy kontakt z obcą, inteligentną rasą o wysokim stopniu rozwoju cywilizacji. To im przypisuje się odpowiedzialność za zniszczenie statków, co bardzo szybko przeradza się w konflikt oraz wojnę na skalę galaktyczną. William Mandela, główny bohater powieść, na własnej skórze przekonuje się, że wojna to istne piekło. Raptem dwudziestoparoletni chłopiec, wraz ze swoimi rówieśnikami zostaje zaciągnięty w kamasze, wyszkolony i wysłany na front. W tych trudnych, niebezpiecznych i pełnych niepewności czasach jego życiem kieruje armia, a jego zadaniem jest wykonywać rozkazy.

Wieczna wojna czeka na przeczytanie w tym miejscu.

Robert A. Heinlein, Drzwi do lata

Drzwi do lata TaniaKsiazka.pl >>

W powieści Hiob: Komedia Sprawiedliwości doświadczyliśmy podróży przez alternatywne rzeczywistości. Tym razem autor zabiera nas na przejażdżkę przez czas. Powieścią Drzwi do lata Heinlein udowadnia, że prosta, przemyślana, dobrze napisana historia poruszająca uniwersalne problemy może być wciąż aktualna mimo upływu ponad sześćdziesięciu lat.

Dla Roberta A. Heinleina inspiracją do napisania powieści był jego kot, który szczerze nienawidził zimna. O tej nieszczęsnej porze roku, gdy otwierano dla niego drzwi na zewnątrz, zawsze oczekiwał ciepłego lata. Gdy jednak okazywało się, że jest tam tylko śnieg i chłód, próbował szczęścia przy innych drzwiach obarczając winą swojego właściciela za nieodpowiednią pogodę. Po części właśnie o tym jest książka, o poszukiwaniu szczęścia – swoich własnych drzwi do lata.

Głównym bohaterem powieści jest Dan Davis, genialny wynalazca, o wielkim umyśle i jeszcze większym pechu do nawiązywanych znajomości. Prostolinijny człowiek o gołębim sercu, który chce zrobić coś dla innych, poprzez swoją naiwność zostaje wykorzystywany na każdym kroku. Będąc założycielem i głównym konstruktorem bardzo dobrze prosperującej firmy, kończy jako osoba, która straciła cały dorobek życia, a jego jedynymi przyjaciółmi są kot i alkohol. Mimo popadania w letarg i depresję nie godzi się na kradzież wynalazków i patentów – postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Od tego momentu autor prowadzi nas poprzez czas, w przyszłość i przeszłość. Łączy wszystkie podjęte decyzje i ich konsekwencje w spójną całość tworząc swoiste, czasowe perpetuum mobile.

Drzwi do lata stają przed Wami otworem w tym miejscu.

Alfred Bester, Gwiazdy moim przeznaczeniem

Gwiazdy moim przeznaczeniem Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Gwiazdy moim przeznaczeniem wydają się być ponadczasową lekturą ze względu na oparcie fabuły o uniwersalne wartości, emocje kierujące życiem każdego z nas i refleksje na temat naszego miejsca na świecie. A to wszystko zawarte jest w fascynującej wizji świata, w której teleportacja to powszechna umiejętność, a rozwój cywilizacyjny pozwala myśleć o kolonizacji kosmosu.

Głównego bohatera powieści, Gully’ego Foyla poznajemy podczas tragicznych wydarzeń w przestrzeni kosmicznej. Statek, którym podróżował uległ zniszczeniu. Jako jedyny ocalały rozbitek od miesięcy próbuje przeżyć w oczekiwaniu na ratunek. Bez wykształcenia i umiejętności nie jest w stanie złapać własnego losu w swoje ręce. Gdy w końcu pojawia się nadzieja i do wraku jego statku podlatuje frachtowiec, nagle wszystko się zmienia. Potencjalni wybawcy ignorują sygnały Gully’ego Foyla i bez mrugnięcia okiem lecą w dalszą czerń kosmosu. Rozbitek ani myśli popadać w depresję. Rozbudzona wściekłość i żądza zemsty popychają go do rozwoju i umożliwiają ponowne uruchomienie statku, który zabierze go do domu.

Brzmi ciekawie? Książka czeka na Was tutaj.

Kate Wilhelm, Gdzie dawniej śpiewał ptak

Gdzie dawniej śpiewał ptak Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Amerykańska autorka, Kate Wilhelm, zdobyła prestiżowe nagrody Hugo, Jupitera i Locusa za powieść Gdzie dawniej śpiewał ptak. Uznawana jest za jedną z najlepszych powieści skupiającą się na motywie klonowania. To książka, która zmusi czytelnika do refleksji i na długo zapadnie w pamięć.

Kate Wilhelm przedstawia postapokaliptyczną wizję świata. Przyroda doświadcza tu gwałtownych zmian, choroby mają globalny zasięg, a ludzkiemu istnieniu zagraża konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność. Bogata rodzina tworzy w górach zamknięty ośrodek naukowy prowadząc badania nad klonowaniem ludzkości. Eksperyment ma umożliwość przetrwanie cywilizacji w tych niesprzyjających czasach. Jednak nie wszystko idzie po myśli naukowców. Wraz z rozwojem projektu pojawiają się poważne problemy. Jakie? Dowiecie się, sięgając po książkę w tym miejscu.

Jewgienij Zamiatin, My

My Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Jewgienij Zamiatin był rosyjskim pisarzem science fiction, politycznym satyrykiem, krytykiem i publicystą. Za sprawą powieści My uważany jest za praojca literatury dystopijnej. Położył solidne podwaliny, które między innymi zainspirowały Aldousa Huxleya do napisania powieści Nowy wspaniały świat, Georga Orwella do Rok 1984, a Kurta Vonneguta do Pianola. Zamiatin jako pierwszy umieścił w powieści motyw państwa totalitarnego, które zniewala społeczeństwo i podporządkowuje je do swojej woli.

W powieści Jewgienija Zamiatina fabuła toczy się w murach Państwa Jedyne. W miejscu, w którym obywatele zamiast imion posiadają numery, gdzie każdego traktuje się jednakowo, a oryginalność odbiera się jako zagrożenie dla ogółu. Tutaj poziom inwigilacji doprowadził do całkowitego zatracenia prywatności, tutaj nie ma już ja, jest tylko my.

Wolność okazuje się wymierną ceną za szczęście, które w Państwie Jedyne jest wynikiem życia w porządku i harmonii. Brak głodu, wojen, życie w pokoju, równości i z góry narzuconym schemacie dnia ma dać społeczeństwu pełnię szczęścia. Powieść My przedstawia groteskową i zarazem przerażającą wizję państwa opartą na obserwacjach i doświadczeniach życiowych autora.

Alfred Bester, Człowiek do przeróbki

Człowiek do przeróbki Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Seria Wehikuł czasu jest bogata w książki będące protoplastami literatury postapo i literatury dystopijnej. Powieści z tego cyklu wydawniczego jako jedne z pierwszych poruszyły w literaturze science fiction między innymi takie motywy jak pierwszy kontakt z obcą cywilizacją, motyw arki, alternatywnych rzeczywistości, podróży w czasie i klonowania. Nie mogło więc zabraknąć tytułu, który dał początek, przeżywającemu dzisiaj rozkwit, cyberpunkowi. Człowiek do przeróbki został wyróżniony pierwszą w historii nagrodą Hugo, a przez Isaaca Asimova uznawany jest za jedno z arcydzieł science fiction wszechczasów. Czy nie są to wystarczające rekomendacje do zapoznania się z powieścią? Znajdziecie ją tutaj.

Seria Wehikuł czasu w 2021 roku

Człowiek do przeróbki jest ostatnią książką z serii Wehikuł czasu wydaną w tym roku. Nie obawiajcie się, w żadnym wypadku nie jest to koniec. To jedynie złapanie oddechu przed kolejnym maratonem. W styczniu, w ramach serii zostanie wydany Ostatni brzeg Nevila Shute’a, a w kolejnych miesiącach doczekamy się m. in: Kwestii sumienia Jamesa Blisha, Wiecznej wolności Joe’go Haldemana, Hellstorm’s Hive Franka Herberta, Więcej niż człowiek Theodorea Sturgeona. Zbierajmy oszczędności, gdyż czeka nas sporo wydatków!

Autor zestawienia: Robert Rejmaniak

Powiązane artykułu: