Książki z dzieciństwa

Książki z dzieciństwa, które czytały nam Mamy to coś więcej niż tylko wspaniałe historie i niesamowici bohaterowie. To także wspaniałe wspomnienia, poczucie bezpieczeństwa, wrażenia i uczucia, które zapamiętamy już na zawsze. Dlatego nawet po latach, kiedy jesteśmy już dorośli, pamiętamy nie tylko tytuły tych książek, ale widzimy przed swoimi oczami nasz dziecięcy pokój, naszą mamę i siebie dawno dawno temu.

Te książki niewątpliwie są dla nas wyjątkowe. TanioKsiążkowa ekipa podzieliła się z Wami właśnie takimi wspomnieniami o książkach, które czytały im mamy. Oto one, oto te wspomnienia i drzwi do świata wyobraźni, marzeń i życiowej mądrości, które kiedyś otwierały przed nimi te najważniejsze osoby na świecie. A jaką książkę Wam czytały Wasze mamy?

Magda: Pchła szachrajka – mama czytała mi ją tyle razy, że nawet sporo potrafię wyrecytować do dziś. 🙂

Pchła Książki z dzieciństwa: Pchła szachrajka Jan Brzechwa

Pchła szachrajka to dzieło naszego kochanego Jana Brzechwy. Książka ma formę wierszowanej opowiastki. Bohaterką tej historii jest pchła, która jak na tak niepozorne stworzenie, miała naprawdę niesamowite pomysły.

Łukasz: „Moja ulubiona, która była czytana tak często, że okładka była powycierana to: Jak Wojtek został strażakiem :)”

Jak WojtekKsiążki z dzieciństwa: Jak Wojtek został strażakiem Czesław Janczarski

Mały Wojtek ma dopiero 7-lat, ale już chce zostać strażakiem. I kiedy dorośli twierdzą, że to niedorzeczne, bo jest jeszcze dzieckiem, jemu przytrafia się bohaterski czyn, którego nie powstydziłby się żaden strażak.

Maja: Karolcia, Oto jest Kasia i Dzieci z Bullerbyn <- jakieś miliard razy

Dzieci z BullerbynKsiążki z dzieciństwa: Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren

Przygody Dzieci z Bullerbyn, czyli Lassego, Ollego, Lisy, Anny i Bossego znają chyba wszystkie dzieci na świecie, a te które nie znają, powinny koniecznie to nadrobić. Ta historia jest tak niesamowita, ponieważ autorka opisała własne dzieciństwo.

Radek: Poczytaj mi mamo. Księga pierwsza – Red Natalia Usenko i Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

AkademiaKsiążki z dzieciństwa: Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa

Pana Kleksa znamy nie tylko z książek ale także filmów, które oglądaliśmy z wypiekami na twarzy. Przygody małego Adasia, który trafia do niezwykłej Akademii, są naprawdę niesamowite, czasami trochę straszne, czasami po prostu bajkowe. Na ich kontynuację czekaliśmy z wielką niecierpliwością.

Marek: Baśnie Narodów Związku Radzieckiego ! 🙂

 Baśnie Narodów Związku RadzieckiegoKsiążki z dzieciństwa: Baśnie Narodów Związku Radzieckiego

Wielu z nas dorastało w okresie komunizmu, kiedy wszyscy mieli podobne książki, podobne ubrania, wszystko było podobne. Ale bez względu na to, co teraz sądzimy o Związku Radzieckim, ta książka jest naprawdę bardzo ciekawa i dla wielu z nas niesie wiele ciepłych wspomnień z okresu naszego dzieciństwa. Zawiera zbiór 12 baśni z krajów byłego ZSRR.

Robert: 120 przygód Koziołka Matołka

120 przygódKsiążki z dzieciństwa: 120 przygód Koziołka Matołka Księga 1, Kornel Makuszyński 

Koziołek, który szukał Pacanowa, przywodzi na myśl szczególnie ciepłe wspomnienia. Jego przygody śmieszą, bawią, a każda z nich jest bardziej niesamowita od poprzedniej. Dzisiaj wiemy też, że kryje się za nimi wiele ważnych, życiowych drogowskazów.

Paulina: O psie który jeździł koleją, pierwsza książka, która wzruszyła mnie do łez 🙂

O psieKsiążka, którą czytała mi mama: O psie który jeździł koleją Roman Pisarski

Prawdziwa historia włoskiego psa o imieniu Lampo to dowód na to, jak niezwykłymi zwierzętami są psy. Lampo miał niebywałą intuicję i kiedy ruszał w podróż, dobrze wiedział, gdzie zawiezie go pociąg. Spotykał po drodze różnych ludzi, a każda podróż była nową przygodą.

Renata: Mama czytała mi: Poczytaj mi, mamo, tata zaś czytał mi: Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat. Nawet rysunki własne malował, jak to w brzuszku u mamy wyglądało 🙂

Poczytaj miKsiążka, którą czytała mi mama: Poczytaj mi mamo. Księga pierwsza Red Natalia Usenko

Poczytaj mi mamo. Księga pierwsza to zbiór historyjek, które kiedyś ukazywały się oddzielnie. Dzisiaj dzieci mają do dyspozycji cały zbiór fantastycznych opowieści z cyklu Poczytaj mi, mamo np. Noc kota Filemona czy Niebieską dziewczynkę.

Jak całoKsiążka, którą czytała mi mama: Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat Willy Breinholst

Ta książka bardzo przypomina historię z filmu: I, kto to mówi?. Obserwujemy świat z perspektywy przyszłego noworodka, opisany w sposób humorystyczny i z wyjątkową rezerwą. Wspaniała, zabawna lektura, która przybliży dzieciom kwestie związane z dojrzewaniem dzidziusia w brzuchu i przyjściem na świat.

Ania.: Koziołek matołek, baśnie Hansa Christiana Andersena i Braci Grimm

Baśnie Narodów Związku RadzieckiegoKsiążka, którą czytała mi mama: Baśnie Andersena

Baśnie Andersena są znane na całym świecie i można chyba uznać, że to najpopularniejsze bajkowe historie, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Zawierają w sobie wiele cennych morałów, czasami też smutku i opowieść o wielu życiowych problemach, ale nie brakuje w nich także cudownego, bajkowego klimatu.

Jestem pewna, że wśród tych książek znajdziecie tytuły, które czytały Wam Wasze mamy i jestem pewna, że w Waszym oku zakręci się łza na wspomnienie tych chwil, spędzonych z mamą wiele, wiele lat temu. Teraz to Wy macie przed sobą zadanie: przeczytać te niezwykłe książki Własnym dzieciom i dać im wspomnienia, które kiedyś one będą z taką troską pielęgnować.