Książki popularnonaukowe o epidemii

Mroczne scenariusze od zawsze rozpalały wyobraźnie pisarzy i inspirowały ich do tworzenia dystopicznych wizji świata. Jak jednak wyimaginowane uniwersa mają się do rzeczywistości? Jeśli chcesz zaczerpnąć wiedzę z dobrych źródeł – sprawdź co takiego mówią książki popularnonaukowe o epidemii, wirusach i bakteriach!

Książki popularnonaukowe o epidemii – książek szukaj na TaniaKsiazka.pl

Książki popularnonaukowe o epidemii

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości

W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć.

Od zarania dziejów musieliśmy zmagać się ze śmiercionośnymi plagami. Medycyna próbowała radzić sobie z zarazami na stan ówczesnej wiedzy, niemniej jednak czasami metody te były… no cóż… nie zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Chociaż lata mijają, medycyna idzie do przodu, wciąż nie znamy jeszcze odpowiedzi na wiele pytań. Dlatego tak ważne jest poznać mechanizmy rządzące światem. Chociażby za sterami stał niepozorny patogen.

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli.

Poznaj swoje bakterie

Nie widzisz ich, ale tam są – na tobie, w tobie i wokół ciebie. Ważą ciężkie kilogramy, bo masz ich na sobie 15 000 razy więcej, niż jest ludzi na Ziemi. I nigdy nie śpią. Już wiesz, kto to taki?

Królestwo bakterii jest tak wielkie, że stanowi wręcz cały mikrowszechświat! Dowiedz się więcej o tych niewidzialnych formach życia i zostań bakterionautą.

Weź bakterie pod lupę i dowiedz się, jak wyglądają, co porabiają kiedy śpisz.

Dzięki książce Poznaj swoje bakterie zrozumiesz, jakie oddają ci przysługi i jakie jest modus operandi ich wichrzycielskiej frakcji.

Epidemia. Od dżumy przez HIV po ebolę

Patogeny to potężna armia organizmów powodujących zakażenia wielu ludzi w krótkim czasie. Ich przewaga liczebna nad nami wynosi sto tysięcy do jednego. Są niewidoczne, skuteczne i śmiertelnie niebezpieczne.

Poznajcie kilku z licznych bohaterów tej książki: cholerę, HIV i ebolę. W XX wieku wydawało się, że pandemie odeszły do historii. Ogłoszono wielki sukces współczesnego stylu życia i medycyny. Przedwcześnie…

Nieszczepienie dzieci, coraz mniejsza skuteczność antybiotyków, krzyżujące się patogeny… Epidemia może wybuchnąć w każdej chwili. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Grypa. Sto lat walki

W stulecie śmiercionośnej pandemii z 1918 roku, hiszpanki, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi, Jeremy Brown zgłębia budzącą grozę i złożoną historię wirusa grypy. Autor przybliża obecny stan badań i pyta o przyszłość.

Choć obecnie grypę na ogół uważa się za niegroźną chorobę, w Stanach Zjednoczonych nadal zabija ona rokrocznie ponad trzydzieści tysięcy osób. Ze względu na zdolność do mutacji i zaraźliwość należy, więc ją uznać za realne zagrożenie dla świata.

Autor, amerykański lekarz i dziennikarz, interesująco opisuje odkrycie i wskrzeszenie wirusa pochodzącego z zamrożonych ciał ofiar epidemii 1918 roku. Następnie omawia kontrowersje związane ze szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, takimi jak Tamiflu oraz komentuje rolę władz w przygotowaniach do wybuchu pandemii.

Mimo że od apokalipsy z 1918 roku upłynęło sto lat i medycyna może się pochwalić ogromnymi osiągnięciami, Brown ostrzega, że wciąż nie ma odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące wirusa grypy.

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć

W świecie dezinformacji potrzebujemy rzetelnej wiedzy i praktycznych porad z wiarygodnych źródeł. Dlatego właśnie w swojej najnowszej książce doktor nauk medycznych i mikrobiolog Ewa Krawczyk, odpowiada na wszystkie istotne pytania dotyczące koronawirusów.

Koronawirus, a dokładniej jego mutacja COVID-19, jest ostatnio najczęściej komentowanym tematem w dyskursie publicznym. Choć rzeczywiście obecnie szalejący wirus jest szczepem nowym i nie do końca zbadanym przez naukowców, to same koronawirusy zostały odkryte i wyizolowane już w 1962 roku.

Choć wciąż prowadzone są badania nad COVID-19, świat medycyny pozwolił nam zebrać już podstawowe informacje na jego temat. Jeśli więc chcesz zdobyć popartą naukowo wiedzę i dowiedzieć się, w jaki sposób można się zarazić koronawirusem lub jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby – sięgnij po książkę dr Ewy Krawczyk.

Czy znacie jeszcze jakieś książki popularnonaukowe o epidemii, które warto byłoby uwzględnić w zestawieniu?