To, co czyni pustynię piękną – powiedział Mały Książę – to to, że w jakimś miejscu skrywa studnię

Mały Książę, Antoine de Saint Exupery

9788327428158Małego Księcia poznajemy jeszcze jako dzieci, chociaż książka dedykowana jest dorosłemu i tak naprawdę właściwie potrafią zrozumieć ją tylko dorośli. Za animowaną, nieco baśniową historią kryją się niezwykle prawdziwe, czasami bolesne ale też piękne prawdy o ludzkiej naturze. Być może historia Małego Księcia urzeka nas także dlatego, że była niezwykle osobista dla autora. To on pod postacią Małego Księcia (sam był arystokratą) próbuje znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Rozmawia zarówno z samym sobą (Pilot) jak i swoją żoną (Różą).

Książka Antoine’ego de Saint Exupery stała się światowym fenomenem, mimo iż jest bardzo króciutka. Zawiera w sobie jednak tak ogromny ładunek emocji, życiowych prawd, pytań, na które każdy z nas powinien znaleźć odpowiedź, że można ją czytać w nieskończoność, wciąż odkrywając w niej coś niezwykłego. Szczególnie warto po nią sięgnąć, kiedy już dorośniemy, wtedy pozwoli nam wrócić na chwilę do czasów naszego dzieciństwa i naprawdę ją zrozumieć, naprawdę ją ZOBACZYĆ.

Mały Książę, to książka, którą wskazywaliście najczęściej po Mistrzu i Małgorzacie wśród tych, dla których chcielibyście znaleźć godnych następców. Zajrzyjcie, jakie propozycje dla Was przygotowaliśmy. Każda z tych książek jest podróżą, którą powinien odbyć każdy z nas, aby zrozumieć, że najbardziej pożądamy i tęsknimy za tym, co w rzeczywistości już mamy.

6. To nie jest głupie pytanie, jeżeli nie znasz na nie odpowiedzi

Świat Zofii, Gaarder Jostein

41448501041KSJostein Gaarder dokonał niezwykłej rzeczy: oswoił filozofię. Nużące i często zbyt skomplikowane tezy i rozważania przełożył na język, który każdy jest w stanie odczytać i pokochać. Razem z Zosią odkrywamy głębię tez i rozważań legendarnych filozofów: Sokratesa, Heideggera i Platona. Jednak teraz patrzymy na wielkich myślicieli zupełnie inaczej, bo dzięki Josteinowi naprawdę zaczynamy rozumieć, co mieli na myśli i jak bardzo aktualne także i teraz są wnioski, do których doszli. Jednak autor tylko częściowo starał się zapoznać nas bliżej z zalążkami myśli europejskiej, jego drugim celem było uświadomienie Zosi, ale także i nam, że podążając tropem postrzegania świata i interpretowania go przez filozofów, możemy na końcu dotrzeć do wnętrza własnej duszy i w końcu ją zrozumieć.

5. Niektórym ludziom zależy za bardzo, myślę, że to się nazywa miłość

Kubuś Puchatek, Alan Alexander Milne

56075700206KSKubuś Puchatek na pozór może wydawać się dosyć niemądrym i lekkomyślnym misiem, który wciąż wplątuje się w jakieś tarapaty. Jednak wsłuchując się głębiej w jego słowa, szybko zrozumiemy, że to, co mówi wcale nie jest niemądre. W prostych, lekkich słowach przekazuje nam głębokie i niezwykle cenne życiowe prawdy, z których płynie wielka mądrość o prawdziwej przyjaźni, miłości i o tym, co w życiu jest najważniejsze. Sama postawa Kubusia Puchatka, jego roztargnienie, lekkomyślność i brak pośpiechu jest tym, co można utożsamiać ze szczęściem. Kubuś Puchatek nierozerwalnie kojarzy nam się z naszym dzieciństwem, zapisuje się w naszej pamięci w ciepłych wspomnieniach i powraca do nas, kiedy nasze dzieci dorastają i mówią: jeszcze jeden odcinek mamo.

4. Ona na ogół daje sobie bardzo dobre rady (jednakże bardzo rzadko za nimi podąża)

– Alicja w krainie czarów Po drugiej stronie lustra, Lewis Carroll

57968901184KSW kontynuacji słynnej Alicji w krainie czarów, dedykowanej dorosłym, znajdziemy wiele życiowych mądrości ukrytych pod pozornie mało sensowymi dialogami. Odkrywanie ich będzie dla nas niezwykłym doświadczeniem. Szybko zrozumiemy, że otrzymujemy rady, które mogą nam się przydać w całkiem prawdziwym, wcale niebaśniowym świecie. W ostatnim czasie sami naukowcy przekonali się, ile prawdy jest w słowach Czerwonej Królowej: Trzeba biec ile sił, żeby utrzymać się w tym samym miejscu, odnosząc je do relacji drapieżnik-ofiara i formułując tezę, że drapieżnik musi stale ewoluować, aby utrzymać przewagę nad swoimi ofiarami. Nie może stać w miejscu, bo one także ewoluują.

Już w sobotę opublikujemy drugą część artykułu o książkach podobnych do Małego Księcia! 🙂