Książki podobne do: "Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Czytanie książki Duma i uprzedzenie to jak pląsanie w lipcowym deszczu, przyjemne, ekscytujące i pełne zapachu letniego powietrza. To książka, którą można czytać wiele razy, wracać do niej co jakiś czas i wciąż przeżywać jedne z najpiękniejszych literackich emocji wszechczasów. I tak naprawdę nie wiadomo, co jest największą siłą tej historii czy burzliwa i niezwykle ekscytującą relacja głównych bohaterów, czy czasy, w których żyła Elżbieta czy może poszczególne postacie, które były tak barwne i interesujące, że uwierzyliśmy, że mogły istnieć naprawdę.

Wracając do naszego cyklu, przedstawiamy listę książek podobnych do Dumy i uprzedzenia autorstwa Jane Austen, mając nadzieję, że pozwolą Wam jeszcze raz przeżyć emocje związane z pobytem na XIX-wiecznej angielskiej prowincji i spotkaniem z jej niezwykle barwnymi bohaterami. Znajdziecie tutaj nie tylko romanse umiejscowione przez autorów w epoce wiktoriańskiej, ale także książki jak najbardziej współczesne, w których pojawiła się miłość zapoczątkowana najpierw dumą i uprzedzeniem, niejednokrotnie wręcz nieskrywaną niechęcią, która następnie przerodziła się w coś namiętnego, ognistego i nieprzewidzianego także dla samych bohaterów.

Emma10. Emma, Jane Austin

Kto potrafiłby napisać książkę podobną do Dumy i uprzedzenia, jeżeli nie autorka tej pierwszej? Oczywiście, Jane Austen stworzyła wiele cudownych książek, a niektóre z nich zawierają elementy, które pojawiają się także w historii Elżbiety i Pana Darc’ego. Na uwagę zdecydowanie zasługuje Emma. Tytułowa bohaterka jest niezwykle urokliwą, pełną werwy, młodą damą, która zamierza wyswatać kilka par. Sama jednak stroni od miłości jak to tylko możliwe. Okazuje się jednak, że mieszanie w życiu innych, a szczególnie unikanie romantycznych relacji może doprowadzić do wielu nietuzinkowych zdarzeń i znalezienia miłości w najmniej spodziewanym miejscu.

Z dala od zgiełku9. Z dala od zgiełku, Hardy Thomas

Dzięki powieści napisanej przez poetę i pisarza – Hardego Thomasa, znowu powrócimy na XIX-wieczną angielską prowincję i staniemy się elementem wielkiej miłosnej gry. Betsaba Everdene jest piękna i niezależna, do tego dziedziczy spory majątek. Wydaje się być idealną partią dla okolicznych mężczyzn. W szranki o jej serce staje trzech kandydatów, każdy jest inny i każdy ma inne priorytety w życiu. Kogo wybierze Betsaba, która zarzeka się, że nie potrzebuje mężczyzny w swoim życiu? Czy posłucha głosu serca, a jeżeli tak, to co ono jej zaśpiewa? Przepiękna i pełna emocjonujących wrażeń podróż, która będzie idealną, następną lekturą dla wielbicieli talentu Jane Austen. Książka doczekała się adaptacji filmowej.

Dworek Longbourn8. Dworek Longbourn, Jo Baker

Akcja Dumy i uprzedzenia toczy się w majątku Longbourn, położonym w hrabstwie Herttfordshire. Pomimo, iż cała rodzina należała do niezbyt zamożnych, Państwo Bennet pozwolili sobie na trzymanie służby. Jedną ze służących, która dba o majątek i zajmuje się pracami domowymi, od których stronią panny Bennet, jest Sara. Dziewczyna jest niezwykle uboga, nie ma rodziny, a całe jej życie toczy się wokół porządków i prac domowych w majątku Longbourn i dbaniem o wygody rodziny zamieszkującej domostwo. Jednak także skromna pokojówka w duchu marzy o wielkiej miłości. Jej zwykłą, szarą codzienność przerywa pojawienie się nowego lokaja. Okazuje się, że równie burzliwe namiętności i niezwykłe wypadki mały miejsce nie tylko w życiu panien Benett, ale także w życiu jednej z ich pokojówek.

Rozważna i romantyczna7. Rozważna i romantyczna, Jane Austen

Jane Austen była mistrzynią w odwzorowywaniu konwenansów i obowiązujących zasad społeczno-moralnych czasów, w których żyła. Podobnie jak w Dumie i uprzedzeniu także i w Rozważnej i romantycznej bohaterki stykają się z brutalną rzeczywistością, w której najważniejsza jest pozycja społeczna, dobre wyjście za mąż i status materialny. Uczucia z kolei, nie wydają się być tak istotne. Jednak bohaterki Rozważnej i romantycznej mimo odarcia ze swoich nadziei na szczęśliwy związek i złudzeń dotyczących idealnych partnerów, próbują na swój sposób odnaleźć się w warunkach niesprzyjających prawdziwej miłości. Wszyscy fani Dumy i uprzedzenia, którzy chcą ponownie znaleźć się na angielskiej prowincji, poznać absurdalne z dzisiejszej perspektywy zasady moralne, konwenanse i pozycję społeczną kobiety w XIX wieku, powinni poznać także i tę opowieść. Jak zwykle w książkach Austen, odnajdziemy tu kobiety silne, wrażliwe i jednocześnie niezależne.

Obsydian6. Obsydian, Jennifer L. Armentrout

Z pewnością zaskoczy Was ta pozycja w zestawieniu. Jednak jeżeli bliżej jej się przyjrzycie, szybko dostrzeżecie podobieństwa do Dumy i uprzedzenia. Przede wszystkim, podobnie jak w książce Jane Austen, także i tutaj mamy wątek romantyczny, który zaczął się od zgrzytów i wzajemnej niechęci, żeby potem przerodzić się w coś bardzo namiętnego. Seria Lux Jennifer L. Armentrout jest często porównywana do Zmierzchu, należy do gatunku New Adult z wątkami paranormalnymi. Jeżeli te elementy nie zniechęcają Was do sięgnięcia po tę lekturę, to dodam tylko, że jest to jedna z najpopularniejszych książek tej autorki, z bardzo wysoką średnią oceną na goodReads.com 4,25/5 na 150 tysięcy ocen, dlatego zdecydowanie warto jej się przyjrzeć bliżej. Ekscytujące emocje i szalejące iskry pomiędzy dwójką głównych bohaterów – jak najbardziej obecne.

Przeczytaj również: Książki podobne do: „Duma i uprzedzenie” Jane Austen – Część 2

Paulina Adamska