Tematyka wojenna to w literaturze temat rzeka. Autorzy książek historycznych często opisują wydarzenia z wielkich wojen, bitew, misji, czy akcji. Wydarzeń, w których małe grupy lub całe armie ludzi narażają swoje życie walcząc w imieniu jakichś konkretnych idei. Reżyserzy również sięgają po ten motyw, często opierając się właśnie na konkretnych dziełach literackich.

3 książki o tematyce wojennej, które zostały zekranizowane

1. Dunkierka – Joshua Levine

O tej powieści niedawno było głośno za sprawą filmu Christophera Nolana pod tym samym tytułem, który w te wakacje gościł na ekranach kin. Zarówno książka, jak i film zyskały ogromny rozgłos w świecie medialnym, zyskując wiele pochlebnych opinii. Oba dzieła opowiadają o operacji, mającej na celu ocalenie żołnierzy odciętych przez wroga w pobliżu portu w Dunkierce. Pod koniec maja 1940 roku ponad 400 000 żołnierzy alianckich zostało otoczonych przez wojska niemieckie. Nie mieli żadnej innej drogi ucieczki, poza drogą morską. Właśnie 26 maja 1940 roku rozpoczęła się operacja Dynamo. Brytyjska admiralicja skierowała do Dunkierki niemal wszystkie dostępne jednostki pływające. Ostatecznie udało się ewakuować ponad 300 000 brytyjskich i francuskich żołnierzy. Wydarzenia w Dunkierce mogły stać się jedną z największych militarnych klęsk wojsk alianckich. Na szczęście to, co wydawało się być skazane z góry na porażkę, okazało się kolejnym wielkim zwycięstwem.

Operacja, którą Winston Churchill określił mianem „cudu wybawienia” to wydarzenie, które nie mogło przejść bez echa w świecie literackim oraz filmowym. To opowieść stanowiąca niezwykły hołd oddany żołnierzom, którzy mimo beznadziejnej sytuacji na polu bitwy nie poddali się i wytrwale czekali na ratunek. Zarówno książka, jak i film to pozycje obowiązkowe do przeczytania oraz obejrzenia.

2. Helikopter w ogniu – Mark Robert Bowden

Helikopter w ogniu to reportaż dziennikarza Marka Roberta Bowdena dotyczący autentycznego przebiegu amerykańskiej operacji wojskowej w Mogadiszu w Somalii w 1993 roku. Zaczęło się od misji, której celem było nakarmienie głodujących w Somalii, a skończyło się konfliktem zbrojnym, o którym głośno było na całym świecie. Zarówno książka, jak i film opowiadają o nieudanej akcji amerykańskiego oddziału 120 Delta. Zadaniem jego członków było porwanie dwóch poruczników zbuntowanych wojsk Somalii. Operacja zakończyła się zestrzeleniem dwóch śmigłowców oraz śmiercią osiemnastu żołnierzy amerykańskich. To opowieść o akcji, która miała pójść gładko i zakończyć się pełnym sukcesem, a w jednej chwili przerodziła się w trwającą dzień i noc bitwę z lokalnymi bojówkami i mieszkańcami.

Autor do napisania książki podszedł niezwykle profesjonalnie. Zebrał szczegółowe relacje uczestników tamtejszych wydarzeń. Zarówno ze strony amerykanów, jak i Somalijczyków. Wykorzystał także materiały filmowe pochodzące ze śmigłowców obserwacyjnych oraz nagrania komunikatów radiowych, pochodzące z pola bitwy. Ta książka to niemalże scenograficzna, trzymająca w napięciu relacja z pola bitwy.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po tą książkę, lub nie widzieliście nadal filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Ridley’a Scotta, to serdecznie je Wam polecamy!

3. Kompania braci – Stephen E. Ambrose

Książki o tematyce wojennej, które zostały zekranizowane - sprawdź na TaniaKsiazka.pl!

Kompania braci to powieść na podstawie której powstał dziesięcioodcinkowy serial pod tym samym tytułem dla HBO. To opowieść o losach żołnierzy Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Jednej z najsłynniejszych kompanii. Historia przedstawiona w obu dziełach opisuje wydarzenia od momentu sformowania w lecie 1942 roku aż do 1945 roku i zajęcia Orlego Gniazda Hitlera. W międzyczasie mamy szansę obserwować szkolenie w Stanach Zjednoczonych oraz lądowanie w Normandii w D-Day. Jeśli pamiętacie film Stephena Spielberga Szeregowiec Ryan, to z pewnością wiecie, że główny bohater należał właśnie do tej kompanii.

Autor pisząc tą książkę zebrał ogromny materiał. Wiele czasu spędził przeglądając zapiski i relacje żołnierzy. Przeprowadził także wiele wywiadów z weteranami, którzy należeli do tej słynnej Kompanii E. Ambrose w niesamowity sposób nieustannie trzyma Czytelnika w napięciu wplatając między opisy walk liczne anegdoty. Kompania Braci to świetna książka oraz rewelacyjny serial. Oba pokazują, jak ważne w czasie wojny jest braterstwo żołnierzy, walczących ramię w ramię.

Przy tej propozycji się nie zawiedziecie. Zarówno książka, jak i serial zasługują na uwagę.

To tylko kilka spośród książek o tematyce wojennej, które zostały zekranizowane. Te jednak zasługują na największą uwagę. A może Wy również macie swoje typy książek historycznych, które trafiły na ekrany? A tymczasem czytajcie i oglądajcie, bo naprawdę warto!