Książki o przesądach na piątek trzynastego

Plany na piątek trzynastego: unikać czarnych kotów*, omijać z daleka drabiny i na wszelki wypadek nie tykać soli. Ale, ale! Mam lepszą propozycję! W ten rzekomo pechowy dzień lepiej poczytać książki o przesądach i zabobonach. Tych, które znamy z naszej kultury oraz tych z innych zakątków świata. Skąd się wzięły i jaką pełnią funkcję? Tego dowiecie się z tytułów zebranych w tym zestawieniu.

Książki o przesądach na piątek trzynastego

Książki o przesądach i zabobonach na piątek trzynastego

Oblicza magii Katarzyna Maniszewska

Oblicza magii Katarzyna Maniszewska

Na początek bilet na wyprawę dookoła kuli ziemskiej, szlakiem przesądów i wierzeń.

Z książki Katarzyny Maniszewskiej dowiecie się, co dla mieszkańców Sri Lanki oznacza spotkanie z gekonem, dlaczego w Birmie dużą popularnością cieszy się jadeitowa biżuteria oraz odkryjecie, z jakiego powodu w Chinach liczba 4 zwiastuje zło. Do tego przeczytacie o karaibskim voodo, czarnej magii z Afryki i zagadkach z Wyspy Wielkanocnej.

Jeśli akurat szukacie swojej drugiej połówki, w tej książce znajdziecie magiczne sposoby na odnalezienie miłości. 😉 Poznacie też przesądy związane z braniem ślubu w różnych częściach świata.

Link do książki: Oblicza magii >>

 

Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun - historia prawdziwa Marcin Winkowski

Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa Marcin Winkowski

Jeszcze w XIX wieku w polskich wsiach znaleźć można było dumnych posiadaczy kołtunów. Mówiono, że obcięcie splątanych kosmyków grozi utratą wzroku, postradaniem rozumu lub nawet śmiercią. Wielu ówczesnych lekarzy głowiło się, jak przekonywać prosty lud do obcięcia tych osobliwych dredów – z różnym jednak skutkiem.

W swojej książce Marcin Winkowski przedstawia obraz codzienności polskich chłopów, mocno związanej z zabobonami i przesądami. Autor pisze także o stanie higieny, znachorach i medycynie ludowej tamtych czasów.

Link do książki: Gdy Polacy nosili dredy >>

 

Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie Barbara Faron

Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie Barbara Faron

Na koniec zawężamy pole rozważań do Krakowa.

Czy wiedzieliście o tym, że niegdyś miasto to znane było jako centrum nauk tajemnych? To właśnie tutaj zjeżdżali alchemicy, szarlatani i… czarownice. 

Barbara Faron w swojej książce opisuje dawne zabobony i czary, przypomina diabły, boginki, zmory oraz inne istoty nie z tego świata. Autorka opisuje metody stosowane niegdyś by rozpoznać czarownicę i bronić się przed demonami oraz sposoby na przywołanie szczęścia i zdobycie serca ukochanej osoby.

Link do książki: Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie >>

 

* Wstęp należy odczytywać oczywiście z przymrużeniem oka, czarne koty są najlepsze! 😉

Zobacz także: