Pójście do przedszkola to dla dziecka, zwłaszcza takiego, które nie chodziło wcześniej do żłobka, krok milowy.  Pierwszy raz będzie stale przebywać w dużej grupie rówieśników, z dala od rodziców, dziadków, niani — osób, które dobrze zna i którym ufa. Pojawią się sytuacje konfliktowe związane z interakcjami z innymi dziećmi, nowe zasady, których przestrzegania trzeba się nauczyć oraz tęsknota, z którą dziecko będzie musiało sobie poradzić.Książki o adaptacji w przedszkolu

Zmiana otoczenia, nowi rówieśnicy i nauczyciele mogą powodować stres. Książki o adaptacji w przedszkolu mogą pomóc dzieciom poradzić sobie w nowej sytuacji. Dzięki nim dzieci będą wiedzieć, czego mogą się spodziewać i poznają wskazówki, jak się w nowej sytuacji odnaleźć. To także wielka pomoc dla rodziców. Przygotowałam Wam zestawienie książek o adaptacji w przedszkolu. To książki do czytania dzieciom oraz takie, które są skierowane do rodziców.

 

Książki o adaptacji w przedszkolu skierowane do dzieci

Tola w przedszkolu, Anna Włodarkiewicz

Tola w przedszkolu, Anna Włodarkiewicz

Tola, główna bohaterka książki skierowanej do początkujących przedszkolaków, ma 4 lata. Dokładnie tyle, ile dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem, dlatego mali czytelnicy bardzo łatwo się z nią utożsamią.

W pięknie ilustrowanej książce Tola w przedszkolu znajdziecie sześć ciepłych opowiadań. Z nich maluchy dowiedzą się, jak wygląda dzień przedszkolaka. Autorka podejmuje wiele nurtujących dzieci tematów: od zawiązywania nowych przyjaźni po przedszkolne posiłki.

Książkę znajdziecie tutaj: Tola w przedszkolu.

 

Rok w przedszkolu, Przemysław Liput

Rok w przedszkolu Przemysław Liput

Rok w przedszkolu to pictuirebook. Dzieci przyglądają się bohaterom i przedstawionym sytuacjom i obserwują, jak zmienia się życie i obowiązki przedszkolaków w ciągu roku. Ta książka oswaja z przedszkolem oraz inspiruje dziecko do opowiadania, tworzenia historii na podstawie ilustracji.

Książkę Rok w przedszkolu możecie znaleźć w tym miejscu.

Kicia Kocia w przedszkolu - Książka o adaptacji w przedszkolu w ulubioną bohaterką dzieci

Kicia Kocia w przedszkolu Anita Głowińska

Jeżeli wasz przyszły przedszkolak zna i lubi serię książeczek Anity Głowińsiej o Kici Koci, to ta sympatyczna bohaterka może zostać jego przedszkolną przewodniczką. Wraz z nią mały czytelnik przeżyje typowy dzień przedszkolaka: pobudka, szatnia, pożegnanie z rodzicem itd. Dzięki temu przyszły przedszkolak będzie wiedział mniej więcej, czego po przedszkolu może się spodziewać. Z kolei ta wiedza pomoże mu oswoić się z nową sytuacją.

Książkę Anity Głowińskiej: Kicia Kocia w przedszkolu możecie znaleźć tutaj.

6 książek pomocnych w adaptacji do przedszkola: Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu Chiara Piroddi (seria: Z poradnika smyka)

Ta książka skupia się na emocjach, które towarzyszą dziecku idącemu pierwszy raz do przedszkola. Głównym bohaterem jest przedszkolak — Julek, z którym dzieciaki łatwo mogą się utożsamić. To właśnie on staje się przewodnikiem po emocjach i zdradza proste sposoby na to, w jaki sposób można się z nimi uporać.

Autorka książki jest psycholożką i obok dzieci skupia się też na rodzicach, więc na końcu książki też znajdziecie garść fachowych porad.

Po Pierwszy dzień w przedszkolu zajrzyjcie tutaj.

 

Adaptacja przedszkolaka — książki dla rodziców

I tak pierwszym dniem w przedszkolu płynnie przechodzimy do poradników napisanych z myślą o rodzicach przedszkolaków. Dla nas adaptacja też bywa trudna, a widok zapłakanego dziecka, które nie chce zostać w przedszkolu, rozdziera serce na kawałki.

Akcja adaptacja. Książka o adaptacji w przedszkolu skierowana do rodziców

Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem Agnieszka Stein

Ta książka pomoże wam nie tylko przygotować dziecko do przedszkola, ale też przygotować siebie na to, co z tym pójściem do przedszkola będzie się wiązać. Autorka, psycholożka, uświadamia rodzica, z jakimi problemami i z jakimi emocjami będzie mierzyć się dziecko. To też podpowiedzi dotyczące tego, w jaki sposób możemy wesprzeć dziecko.

Poradnik Agnieszki Stein możecie znaleźć tutaj.

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start, Mikołaj Marcela i Anita Janeczek-Romanowska

Jak wspierać dziecko na pierwszym etapie edukacji? Gdzie powinna być granica między czasem poświęcanym edukacji a tym poświęcanym zabawie? W poradniku znajdziecie też odpowiedzi na te i jeszcze więcej zagadnień.

Poradnik Jak zapewnić najlepszy start swojemu dziecku znajdziecie tutaj.

 

Więcej książek, które mogą pomóc w adaptacji przedszkolaka znajdziecie w TaniaKsiazka.pl tutaj: Adaptacja w przedszkolu.

Sprawdź też: