Między rodzeństwem już w wieku dziecięcym tworzy się silna wieź. Utrzymuje się ona zazwyczaj przez całe życie. Jeśli istnieje  tak mocna więź w przypadku rodzeństwa w różnym wieku, to jak niesamowita musi być między bliźniętami? Dziećmi, które przychodzą na świat w odstępie kilku minut. Bliźnięta zwykle bywają niezwykle do siebie podobne i trudne do rozróżnienia, nawet przez najbliższych. Żyją ze sobą od poczęcia aż do rozejścia się ich dróg, a czasami nawet do śmierci.

O bliźniętach jest wiele książek. I to nie tylko poradników. Autorzy często wykorzystują ich motyw, jako ważny element swoich powieści. Korzystają przy tym z najróżniejszych gatunków – od literatury obyczajowej po mroczne thrillery, w których nic nie jest takie, jak się wydaje.

Poniżej zaprezentujemy Wam trzy książki, w których bliźnięta odgrywają główną rolę. Przekonajcie się, jakie więzi łączą te niezwykłe rodzeństwo i jakie wyzwania stają przed nimi i ich najbliższymi. Oto one:

1. Książki, w których bliźnięta odgrywają główną rolę: Bliźnięta z lodu – S.K. Tremayne

Angus i Sarah Moorcroft są rodzicami bliźniaczek, Lydii i Kirstie. Dziewczynki są wręcz identyczne. Z tego powodu rodzice muszą wymyślać coraz nowsze sposoby na ich rozróżnienie. Szczęście kwitnie aż do chwili, kiedy jedna z bliźniaczek – Lydia ginie w wypadku. Rok po tym wydarzeniu rodzina postanawia przenieść się na malutką szkocką wysepkę.

Przeprowadzka, która miała pomóc im rozpocząć nowe życie, okazała się dalszym ciągiem koszmaru. Wszystko zaczyna się w dniu, kiedy Kirstie oświadcza im, że ona jest Lydią, a jej zmarłą siostrą była właśnie Kirstie. Trauma powraca. Dodatkowo zbliża się zima i Angus musi wyjechać, aby rozpocząć pracę. Kiedy silny sztorm odcina wyspę od reszty świata, Sarah zostaje sama z dzieckiem. Wspomnienia powracają i zmuszają je do ponownego zmierzenia się z przeszłością.

Pierwsza propozycja to mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny. Autor kluczy między tym, co racjonalne i nieracjonalne, możliwe i niemożliwe. Tworzy wyjątkowo mroczną atmosferę oraz wprowadza poczucie osamotnienia i zagrożenia. S.K. Tremayne pokazuje, że czas nie zawsze leczy rany, a często wręcz prowadzi do bolesnej konfrontacji z przeszłością. Stworzył powieść niezwykle przejmującą, która wciąga i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

2. Książki, w których bliźnięta odgrywają główną rolę: Siostry – Claire Douglas

Lucy i Abi to siostry bliźniaczki. Niestety jedna z nich ginie w wypadku, a druga za wszelką cenę musi przeżyć. Tym bardziej, że Abi sama spowodowała wypadek. Mija półtora roku, a Abi nadal nie otrząsnęła się po śmierci siostry. Nadal bierze leki antydepresyjne, chodzi na terapię, ale przede wszystkim wszędzie dostrzega Lucy, mimo że doskonale wie, że jej bliźniaczka już nie powróci.

Pewnego dnia Abi poznaje Beatrice, która wygląda niemal identycznie, jak jej zmarła siostra. Ponadto Beatrice sama ma brata bliźniaka – Bena. Ich znajomość rozwija się w zastraszającym tempie i Abi bardzo szybko wprowadza się do domu rodzeństwa. Dodatkowo, ku niezadowoleniu Beatrice, z Benem zaczyna łączyć ją namiętny romans. Kiedy ich relacja robi się coraz bardziej napięta, w domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Giną bezcenne rzeczy należące do Abi. Dziewczyna zauważa również, że ktoś szpera w jej rzeczach. Na domiar złego Abi zaczyna dostawać listy z pogróżkami. Zagadka coraz bardziej się komplikuje i nic nie jest już takie, jakim się z pozoru wydaje.

Kolejny thriller psychologiczny, który wciągnie Czytelnika w skrupulatnie utkaną sieć kłamstw i intryg, które mogą w jednej chwili doprowadzić do tragedii. Claire Douglas stworzyła książkę fascynującą, klaustrofobiczną i bardzo nieprzewidywalną. To powieść, która wzbudzi w Czytelniku poczucie osaczenia i niepewności. A do tego zakończenie z pewnością Was zaskoczy.

3. Książki, w których bliźnięta odgrywają główną rolę: Dopóki śpiewa słowik – Antonia Michaelis

Dla odmiany, Dopóki śpiewa słowik opowiada o trojaczkach – trzech dziewczynkach skrzywdzonych przez los oraz młodym, zagubionym chłopaku. Jari ma osiemnaście lat i kompletnie żadnego doświadczenia w kontaktach z dziewczynami. Jest początkujących czeladnikiem, który niedawno zdał ostatni egzamin.

Pewnego dnia Jari postanawia wyruszyć w podróż. Ma to być swego rodzaju chwilowa ucieczka z uporządkowanego świata stałych reguł do natury. Chce poczuć wolność i radość, jaka z niej płynie. Po dotarciu do małej miejscowości, w której zamierza zacząć trzytygodniową tułaczkę, trafia do małej galerii sztuki. Tam właśnie poznaję Jashę – niezbyt piękną dziewczynę, która jednak przyciąga jego uwagę. Za namową, postanawia pomóc jej zanieść rzeczy do jej domu w głębi lasu. W trakcie podróży Jasha okazuje się być zupełnie inną osobą, niż wydawała się na pierwszy rzut oka. Pozwala chłopakowi spędzić jedną noc w swoim domu, w którym są zupełnie sami. Przez to w jego głowie tworzy się zupełnie inny scenariusz tego wieczoru. Nie wie jeszcze, że spotkanie z niezwykłą dziewczyną całkowicie odmieni jego życie.

Jeśli czytaliście Baśniarza to wiecie, że Antonia Michaelis potrafi pisać naprawdę wciągające i trzymające w napięciu  powieści. Dopóki śpiewa słowik to książka, którą trudno przypisać do jakiegoś konkretnego gatunku. Fabuła jest niespotykana, a klimat hipnotyzuje swoją niezwykłością. Każda kolejna strona epatuje niezwykle delikatną magią. Autorka od samego początku wprowadza mroczny klimat pełen erotycznych emocji i zmysłowego napięcia. To książka wyjątkowo sensualna. To opowieść, w której realny świat zostaje zdominowany przez baśniowość. Dopóki śpiewa słowik na pewno wywoła u Was ciarki na plecach.

Co sądzicie o powyższych propozycjach? Jak widzicie między bliźniakami relacje są niezwykle silne i mogą powodować wiele komplikacji w życiu. Dzieci zwykle są postrzegane jako niewinne, słodkie i przede wszystkim dobre. A jednak powyższe powieści zupełnie zmieniają ten wizerunek. Jesteśmy pewni, że wciągną Was i nie pozwolą zasnąć spokojnie przez długi czas. Serdecznie je Wam polecamy!