Od 8 czerwca w kinach zobaczymy film Jurassic World. Upadłe królestwo. Czy wiecie, że inspiracją do filmów z serii Jurassic Park (teraz kontynuowanej jako Jurassic World) były książki Michaela Crichtona? Tak, tak, najpierw były książki Jurassic Park (Park Jurajski i Zaginiony Świat).

Książki Jurassic Park – inspiracją filmowej historii

Nie wiele osób wie o tym, że Michael Crichton jest nie tylko pisarzem. Pracuje również jako reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Pamiętacie Ostry dyżur, pierwszy serial o lekarzach? Crichton był jego pomysłodawcą i producentem.

W 1990 roku wydał Jurassic Park. Park Jurajski. Na podstawie tej książki Spielberg nakręcił film, który – już praktycznie od premiery w 1993 roku – stał się kultowy.

Wtedy zaczęło się popkulturowe, jurajskie szaleństwo! Wszyscy nosili koszulki z filmowymi motywami. Dzieciaki bawiły się figurkami dinozaurów sygnowanymi JP. Masowo zaczęły być wydawane popularnonaukowe książki o dinozaurach. Ukazywało się nawet czasopismo z trójwymiarowymi ilustracjami przedstawiającymi te prehistoryczne gady. Żeby zobaczyć je w trójwymiarze, trzeba było nałożyć specjalne papierowe okulary. Konia z rzędem temu, kto pamięta jak się to pisemko nazywało. 🙂

Książki Jurassic Park – dinozaury vs. ludzie

Co takiego było w książce Jurassic Park, że historia zainteresowała reżysera, a później – nie bez zasługi Spielberga – pokochał ją cały świat?

Dzięki niemal nieograniczonym środkom miliardera i pracy genialnych naukowców do życia powołano dinozaury. Prehistoryczne gady zamknięto w supernowoczesnym parku rozrywki i na próbę wpuszczono tam ludzi. Musiało dojść do tragedii i walki o przetrwanie.

Drugą książkę Zaginiony świat Crichton wydał w 1995 roku. Podejrzewam, że stworzył ją na fali popularności pierwszej części napędzonej ekranizacją. Mam w domu jej zaczytany egzemplarz. 🙂

Po 6 latach, które minęły od wydarzeń z pierwszej części, znów spotykamy się z naukowcem Ianem Malcolmem i ponownie trafiamy na wyspę pełną dinozaurów. Tym razem to nie jest park rozrywki, tylko wyspa ze zrujnowanym laboratorium, w którym dinozaury zaczynały swoje życie, by później mogły trafić do parku, ku uciesze zwiedzających. Na wyspie od lat nie ma ludzi, a prehistoryczne gady żyją samopas. Gdy trafiają tam ludzie przeceniający technikę i swoje możliwości, zaczyna się kolejna walka o przetrwanie.

Jurassic Park – historia zaadaptowana na potrzeby popkultury

Michael Crichton nie napisał już więcej części, ale te dwie wystarczyły, by historia wgryzła się w popkulturę, bo filmową narrację kontynuowano. W 2001 roku premierę miał słabiutki film Jurassic Park III.

Później na jakiś czas zapomniano o dinozaurach. W filmach z serii Jurassic World historia wymyślona przez Crichtona, zyskała nowe życie w starym, sprawdzonym schemacie: dinozaury (kły, pazury) + ludzie (ładna Pani i ładny Pan) = widowiskowa walka o przetrwanie (krew, jeszcze więcej krwi), co – jak się okazuje – jest gwarantem kasowego sukcesu.

W ten sposób książkowa przypowieść o tym, że niedocenianie natury i igranie z nią prowadzi do tragedii, stała się popkulturowym perpetuum mobile. Ale, powiem Wam szczerze, mi się ta historia, opowiadana wciąż na nowo, za każdym razem podoba!

Z okazji premiery filmu, zachęcam Was do sięgnięcia po książki, które są początkiem tego szaleństwa. A w TaniejKsiążce poza książkami znajdziecie też mnóstwo gadżetów i zabawek.

>> Sprawdźcie tutaj! <<

A jak jest z Wami, lubicie filmy Jurassic Park, czy wolicie Jurassic World? A może wolicie zostać przy książkach?