Elżbieta Cherezińska

Książki Elżbiety Cherezińskiej po angielsku – taka wiadomość w tempie błyskawicznym obiegła wszystkie portale związane z literaturą. I my z przyjemnością podajemy te radosne nowiny. Okazuje się bowiem, że wydawnictwo Tor, które jest częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Macmillan, nabyło prawa do anglojęzycznego wydania dwóch powieści polskiej pisarki. Jesteście zainteresowani, o jakie książki chodzi? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Książki Elżbiety Cherezińskiej po angielsku – królowa współczesnej powieści historycznej po angielsku

Książki, które doczekają się angielskich wersji, to Harda oraz Królowa. Opowiadają one o przygodach Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy. To historia kobiety, która już od dziecka wykazywała pewne predyspozycje do tego, aby rządzić królestwem, osiągać zamierzone cele i nigdy się nie poddawać. Wraz z bratem, Bolesławem Chrobrym, od małego uczyła się politycznych zagrywek, obserwując ojca.

Oto jak sama autorka komentuje najnowsze doniesienia o angielskiej publikacji:

Bardzo się cieszę, że to »Harda« ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce.

Taka wiadomość z pewnością cieszy wszystkich miłośników rodzimej literatury. Tym bardziej że obecnie grono polskich autorów, których książki pojawiły się na zagranicznych rynkach, jest dość wąskie. Już od dłuższego czasu na rynku książek można zauważyć rosnące zainteresowanie powieściami historycznymi. To doskonały moment na to, by szersze grono Czytelników miało szansę poznać również naszą, fascynującą przeszłość. Jesteśmy pewni, że książki Elżbiety Cherezińskiej poradzą sobie doskonale na międzynarodowej arenie.

Autorce życzymy kolejnych sukcesów! Natomiast wszystkich Czytelników, którzy jeszcze do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z jej twórczością, odsyłamy tutaj.