Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY - nominacje Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Tym, na czym wszyscy powinniśmy się teraz skupić, to przygotowania do Bożego Narodzenia i sporządzenie list postanowień noworocznych. Jednak gdzieś tam, w świecie literackim wciąż trwają analizy i robione są bilanse, które jeszcze zimą zaowocują ważnymi wyróżnieniami. I tak oto w minionym listopadzie obradowały trzy składy jurorskie nagrody Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY. Czyli stowarzyszenia, które zajmuje się upowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i wychowawców. Wiemy, kogo nominowano do tej nagrody. Samych laureatów poznamy natomiast 16 grudnia, podczas uroczystej Gali Polskiej Sekcji IBBY. Tymczasem przyjrzyjmy się docenionym pozycjom czytelniczym, które warto sprezentować dzieciom pod choinkę.

Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY

Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY – nominacja literacka

Pierwsza kapituła, czyli jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Joanna Żygowska do nagrody literackiej Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY nominowało następujących twórców i twórczynie:

Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY – nominacja graficzna

Druga komisja skupiła się na wizualnym aspekcie publikacji dla dzieci. Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Małgorzata Gurowska i Anita Wincencjusz-Patyna do nagrody graficznej Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY nominowało następujących twórców i twórczynie:

Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY – nominacja za upowszechnianie czytelnictwa

W trzecim składzie sędziowskim zasiadły kobiety upowszechniające czytelnictwo, nagrodzone w ubiegłych edycjach nagrody. Obradowały zatem w składzie: Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Anna Sadowska, Grażyna Sobieska-Szostakiewicz i Danuta Świerczyńska-Jelonek. Po naradach zdecydowały się nominować następujące osoby i instytucje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY:

Fundacja Powszechnego Czytania

Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non-profit działającą od 2018 r., która stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.

Justyna Sawicka

Justyna Sawicka to specjalistka ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Jest także pomysłodawczynią i organizatorką cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”. Do nagrody została nominowana za ciekawy, interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt „Książka w roli głównej”, realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura. Obejmuje on trzy obszary kultury: literaturę, teatr i sport.

W ramach tego projektu rodziny z dziećmi od 5 roku życia uczestniczą np. w bezpłatnych warsztatach, których motywem przewodnim jest wybrana książka. Podczas spotkań, które są również tłumaczone na język migowy, książki się czyta (robią to znani sportowcy) i inscenizuje. Teatr, uważany przez wielu rodziców za atrakcyjniejszy dla dzieci niż książka, włącza się więc w promocję czytania i ciekawych działań z literaturą.

Małgorzata Swędrowska

Małgorzata Swędrowska to trenerka PSPiA KLANZA, wieloletnia nauczycielka i animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego.

Nominowana do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa za:

    • wprowadzanie najmłodszych odbiorców poprzez literaturę w świat uniwersalnych wartości;
    • dzielenie się z innymi sprawdzonymi przez siebie metodami pracy edukacyjnej i wychowawczej inspirowanej mądrym tekstem literackim;
    • jej flagowy projekt: czytanie wrażeniowe, relacyjne, szczególnie ważne w edukacji literackiej dzieci młodszych;
    • wieloletnią konsekwencję w działaniu na rzecz czytelnictwa najmłodszych;
    • marketingową moc i uczynienie własnej marki z czytania włączającego uwagę i uczucia dzieci;
    • niezwykłą umiejętność emocjonalnego angażowania małych i dużych uczestników spotkań z książką.

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy i czekamy na ogłoszenie laureatów!

Czytajcie także: