Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY – laureaci

Uwaga! Rodzice, wychowawcy, nauczyciele i wszyscy mający do czynienia z dziećmi: uprzejmie uprasza się o nadstawienie ucha! Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY została wybrana, a to oznacza, że poznaliśmy tytuły, na które warto zwrócić uwagę – własną i najmłodszych czytelników. O laureatach i wyróżnionych autorach przeczytacie w tym artykule, zapraszam!

Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY – laureaci

Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY: książka dla dzieci

Justyna Bednarek Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBYJustyna Bednarek Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!

Przygody detektywa Pinkertona podbijają nie tylko kolejne czytelnicze, ale także jurorskie serca! Skarpetki w kontrataku brawurowo wywalczyły swej autorce nagrodę główną. W uzasadnieniu werdyktu czytamy:

Co więcej, elementy te autorka wykorzystuje w niezwykle oryginalny oraz świadomy sposób, dostarczając odbiorcom dynamicznie opowiedzianą szkatułkową historię, która nie tylko wywołuje dreszczyk emocji i budzi salwy śmiechu, lecz także zachęca do namysłu nad tym, co dzieci, „skarpetki, psy, ptaki i inne stworzenia” doskonale pojmują, a z czym dorośli często mają problem: nad wzajemnym zrozumieniem.

Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY: książka dla młodzieży

Ewa Nowak Orkan. Depresja Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBYEwa Nowak Orkan. Depresja

Nagrodzona książka dla młodzieży porusza z kolei temat bardzo poważny i trudny, a niestety coraz częściej obecny w życiu nastolatków. Szesnastoletni Borys Orkan, główny bohater zmaga się z depresją i związanym z nią niezrozumieniem ze strony otoczenia. Jury podsumowuje swój werdykt m.in. tymi słowami:

Ewa Nowak obrazowo, momentami naturalistycznie i brutalnie, wchodzi w te bolesne miejsca „pomiędzy”. […] Nie stygmatyzuje jednak, nie dydaktyzuje, nie prowadzi też suchego psychologicznego wykładu, nie każe swoim bohaterom „brać się w garść”, nie proponuje sielankowych zakończeń. […] Powieść Ewy Nowak to literatura obyczajowa najwyższej próby, a przy tym trudna, emocjonalna oraz wymagająca lektura – ale bez wątpienia lektura potrzebna.

Waszej uwadze polecam również książki autorów, którzy otrzymali tegoroczne wyróżnienia w kategorii literackiej:

Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY: nagrody graficzne

Anna Kaźmierak Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada

Anna Kaźmierak Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada

Nagrodę za autorską książkę obrazkową otrzymała Anna Kaźmierczak. Autorka przybliża małym czytelnikom temat ludowych tradycji związanych z karnawałem. Nie stworzyła jednak zwykłej encyklopedii postaci, a interaktywny „bazgrownik” (scribble book), w którym dziecko może samodzielnie dopisywać i dorysowywać treści. Jury doceniło walory artystyczne książki:

Kreatywność ilustratorki z każdej rozkładówki uczyniła niespodziankę i wydarzenie. Monochromatyczne zdjęcia etnograficznych artefaktów autorka cudownie rozmnożyła, zinterpretowała, po czym harmonijnie skleiła w efektowną, niesłychanie pomysłową całość.

Maria Strzelecka Beskid bez kitu

Maria Strzelecka Beskid bez kitu

Nagrodę za ilustracje i koncepcję graficzną jury przyznało Marii Strzeleckiej. Jej opowieść o Beskidzie zyskała uznanie jurorów m.in. za nieszablonowe podejście do tematu:

Równość, brak granic, podziałów i hierarchii to także łamanie schematów i przyzwyczajeń co do tego, jak wygląda książka dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. „Beskid bez kitu” to książka międzypokoleniowa, pretekst do spotkania osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. To spotkanie przyjmuje w książce Strzeleckiej także konkretną, przemyślaną i konsekwentną formę graficzną, gdzie w czuły sposób to, co cyfrowe spotyka się z tym, co analogowe, a nostalgiczna forma nie jest ornamentem, lecz nośnikiem treści.

Przyjrzyjcie się także książkom autorów i ilustratorów, którzy zostali wyróżnieni w kategorii graficznej. Z pewnością znajdziecie tu małe dzieła sztuki. W gronie wyróżnionych znaleźli się:

  • Gabriela Gorączko za ilustracje do książki Leśna sprawa Tomasza Kędry
  • Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Tin Boy (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski za ilustracje i Anna Niemierko za opracowanie graficzne książki Elementarz polskiej kultury Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec
  • Janek Koza za ilustracje i opracowanie graficzne oraz Julita Gielzak za opracowanie graficzne książki Prezent dla dwojga Mikołaja Łozińskiego
  • Marta Ignerska za ilustracje i opracowanie graficzne książki Zamieniam się w słuch Moniki Wiśniewskiej-Kin

Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa

Oprócz utalentowanych i kreatywnych pisarzy oraz ilustratorów, niezbędne są również osoby, dzięki którym młodzi ludzie poznają wartościowe książki.

W tym roku nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymały Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz. Laureatki są biblioterapeutkami i animatorkami, a także wychowawczyniami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. Od niemal trzydziestu lat pracują z nastolatkami. Jury doceniło m.in. ich autorski program zajęć poświęconych literaturze, skierowany do dziewcząt w wieku 14-19 lat.

Zobacz także: