Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. Laureaci

12 grudnia, podczas uroczystej gali w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, poznaliśmy laureatów 31. edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. Laureaci

źródło: www.ibby.pl

Nagrody za wyjątkowe książki dla młodych czytelników

Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. LaureaciIBBY (International Board on Books for Young People) to międzynarodowa organizacja non-profit, która od 1953 roku zajmuje się promocją literatury dla dzieci i młodzieży. Dziś jej sekcje odnajdziemy w 70 krajach. Sekcja polska ma też wieloletnią tradycję, bo działa już od 1973 roku.

Konkurs na Książkę Roku odbywa się od 1988 roku. W jego ramach przyznaje się nagrody w trzech kategoriach:

  • dla pisarza za książkę dla dzieci i osobno za książkę dla młodzieży,
  • dla ilustratora,
  • za upowszechnienie czytelnictwa.

Ponadto, co roku Sekcja IBBY przyznaje też co najmniej osiem wyróżnień. Kapituła konkursu wybiera te tytuły, które mają oryginalną fabułę i są atrakcyjne dla młodszego Czytelnika. Docenia autorów i ilustratorów za to, że potrafią spojrzeć na świat oczami dziecka i mają umiejętność rozbudzania w dzieciach ciekawości i ich wyobraźni.

Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY – laureaci

Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. LaureaciW kategorii książka obrazkowa, tytuł Książka Roku 2018 dostał komiks Beneficio Krzysztofa Gawronkiewicza.

Za ilustrację i koncepcję graficzną Książką Roku 2018 została Wszystko widzę jako sztukę. Graficznie opracował ją Robert Czajka.

W kategorii książka literacka dla dzieci laureatem został Michał Rusinek za Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości. Z kolei za najlepszą książkę literacką dla młodzieży Jury uznało Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło.

Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY – wyróżnienia

Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. LaureaciTrzy graficzne wyróżnienia honorowe przyznano tym autorom:

  • Jan Bajtlik za autorską książkę Nić Ariadny,
  • Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki Egaliterra Joanny Olech,
  • Emilia Dziubak za ilustracje do książki Horror Magdaleny Szeligi.

Z kolei trzy honorowe wyróżnienia literackie powędrowały do:

Nagroda za promowanie czytelnictwa powędrowała do Małgorzaty Narożnej, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie.

Laureatom i wyróżnionym autorom i ilustratorom serdecznie gratulujemy. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, gdzie możecie znaleźć powyższe książki, to wystarczy, że klikniecie w ten tytuł, który Was interesuje. 😉