Książka Reporterska Roku Grand Press 2020 - znamy laureatkę!

Książka Reporterska Roku Grand Press 2020 – poznaliśmy pierwszy w historii tytuł, który został uhonorowany tym wyróżnieniem! Kto otrzymał nagrodę za najlepszą reporterską książkę roku? O zwyciężczyni i jej książce piszę poniżej, sprawdźcie!

Książka Reporterska Roku Grand Press 2020 - znamy laureatkę!

Książka Reporterska Roku Grand Press 2020

Tytuł Książki Reporterskiej  Roku w konkursie Grand Press jury przyznało po raz pierwszy w historii. Rozszerzenie konkursu o nową kategorię ma „promować najbardziej wartościową twórczość reporterską w dziedzinie literatury faktu”.

Tegoroczna zwycięska książka to Nie zdążę, jej autorką jest Olga Gitkiewicz. Laureatka w ramach nagrody otrzymała także czek na 10 tys. złotych. Jury obradowało w składzie: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska.

Poza Nagrodą Główną wręczono także Nagrodę Czytelników. Otrzymali ją Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę Walentynowicz. Anna szuka rajuTo biografia tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej znanej aktywistki społecznej, działaczki Solidarności i bohaterki Sierpnia ’80. Czytelnicy wyróżnili książkę za warsztat pisarski autorów, a także ich rzetelną pracę dziennikarską i solidne udokumentowanie książki.

Olga Gitkiewicz Nie zdążę Książka Reporterska Roku Grand Press 2020

Nie zdążę, czyli jak działa klątwa wykluczenia

Jaki temat porusza Nie zdążę, czyli Książka Reporterska Roku 2020? Może to być zaskakujące (myślę, że jest to wręcz porażające), ale w drugiej dekadzie XXI wieku ciągle wiele osób w Polsce zmaga się z problemem wykluczenia komunikacyjnego – dotyczy on niemal 14 milionów ludzi. Olga Gitkiewicz na stronach swojego reportażu oddała głos m.in.  mieszkańcom małych miejscowości, osobom starszym i niepełnosprawnym. Autorka analizuje kondycję komunikacji publicznej w Polsce, między innymi sprawdza, w jakim stanie są polskie pociągi i jak doszło do tego, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba pasażerów kolei spadła aż o 700 milionów.

Olga Gitkiewicz jest także autorką książki pt. Nie hańbi, reportażu, w którym przeanalizowała historię i obecny stan rynku pracy w Polsce, wraz z jego nieprawidłowościami.

Na koniec napiszę Wam, że moją faworytką była właśnie Olga Gitkiewicz, dlatego cieszy mnie taki werdykt jury. Autorce oczywiście gratuluję wyróżnienia!

Zobacz także: