Krótka lista nominowanych do Bookera 2019
Krótka lista nominowanych do Bookera 2019

źródło: thebookerprizes.com

3 września ogłoszono krótką listę autorów nominowanych do Man Booker Prize 2019.

Spośród 13 nazwisk, które poznaliśmy pod koniec lipca, kapituła nagrody ogłosiła sześć, czyli tzw. krótką listę pisarzy mających szansę na zdobycie tegorocznej nagrody.

W składzie jury znaleźli się: Peter Florence (przewodniczący), Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch i Joanna MacGregor.

Krótka lista nominowanych do Bookera 2019

  • Margaret Atwood The Testaments
  • Lucy Ellmann Ducks, Newburyport
  • Bernardine Evaristo Girl, Woman, Other
  • Chigozie Obioma An Orchestra of Minorities
  • Salman Rushdie Quichotte
  • Elif Shafak 10 Minutes 38 Seconds In This Strange World

Warto zauważyć, że Margaret Atwood i Salman Rushdie już raz zdobyli nagrodę, zatem mają szansę na to, żeby dostać ją kolejny raz. Z pewnością każda z tych książek jest warta tego, żeby ją przeczytać. Jednak na razie będziemy mogli po nie sięgnąć tylko w oryginale. Polskie tłumaczenie powieści The Testaments Margaret Atwood, kontynuacji zekranizowanej Opowieści podręcznej, pojawi się w naszych księgarniach nakładem Wydawnictewa Muza już jesienią tego roku. Z kolei książki Quichotte Salmana Rushdie dzięki Wydawnictwu Rebis możemy się spodziewać w maju 2020 roku.

Każdy pisarz, którego nazwisko znalazło się na krótkiej liście, otrzyma 2,5 tys. funtów. Zwycięzca, którego poznamy 14 października, dostanie 50 tys. funtów. W zeszłym roku Nagrodę Bookera zdobyła Anna Burns za swoją powieść Milkman.

Nagroda Bookera jest jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie (obok Literackiej Nagrody Nobla i Nagrody Pulitzera). Przyznaje się ją autorom wybitnych książek anglojęzycznych twórców, które zostały wydane w danym roku na Wyspach Brytyjskich.

Jury przyznaje też nagrodę The Man Booker Internacional (Miuędzynarodową Nagrodę Bookera). To wyróżnienie za książkę, która została przełożona na język angielski i wydana w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku nagradza się nie tylko pisarza, ale też autora przekładu. Już w maju poznaliśmy tegoroczną laureatkę, omańską pisarkę Jokha Alharthi za swoją książkę Celestial Bodies. W zeszłym roku wyróżnienie zdobyła Olga Tokarczuk oraz autorka angielskiego przekładu Biegunów, Jennifer Croft.

Powiązane artykuły:

Nominacje do Bookera 2019 – sprawdźcie! >>

Omańska pisarka z Międzynarodowym Bookerem! >>

Nagroda Bookera 2019 – czy znów powędruje do Olgi Tokarczuk? >>

Man Booker 2018 dla Anny Burns  >>

Olga Tokarczuk z Międzynarodową Nagrodą Bookera >>