Literatura pięknaRecenzje

Krawcowa z Madrytu Maria Duenas – recenzja książki

Krawcowa z Madrytu

Krawcowa z Madrytu to fascynująca książka o kobiecie, której życie toczyło się w cieniu wielkich, historycznych wydarzeń. To także piękna opowieść o sile, odwadze i miłości. Bez sentymentów oraz zbędnego patosu, za to ze sporym dystansem do świata i opisywanych w niej ludzi.

Maria Duenas, hiszpańska profesor literatury i bestsellerowa autorka powieści, przez niektórych nazywana jest Carlosem Zafonem w spódnicy. Moim zdaniem porównywanie tej świetnej pisarki do jakiegokolwiek innego twórcy nie ma sensu i przynosi skutek odwrotny od oczekiwanego. Maria Duenas nie potrzebuje bowiem żadnych punktów odniesienia, mających w zamierzeniu nobilitować jej dorobek, nawet jeśli w grę wchodzi doceniany na całym świecie Zafon. Jej proza broni się sama, a Krawcowa z Madrytu to prawdziwa, literacka uczta, wobec której naprawdę ciężko przejść obojętnie.

Autorka Krawcowej z Madrytu w swojej twórczości łączy kobiecą wrażliwość z literacką odwagą sięgania po „męskie” tematy. W jej książce jest więc wszystko – trudna miłość, bezwzględna wojna, rzeczywistość szpiegów i ciemnych interesów. W tym świecie wielka moda stoi tuż obok wielkiej polityki, a postacie nie są jedynie chorągiewkami na wietrze historii. Realnie istniejący ludzie przeplatają się tutaj z fikcyjnymi bohaterami, wszyscy zaś biorą udział w wydarzeniach, które mogą zaważyć na losach milionów.

Krawcowa z Madrytu –  moda, wojna, szpiedzy i miłość

Książka opowiada o losach Siry Quirogi – młodej, madryckiej krawcowej, którą los na chwilę przed wojną domową w Hiszpanii rzuca do Maroka. Tam kobieta zostaje oszukana przez nieuczciwego kochanka, który zostawia ją z długami i ucieka w nieznane. W kosmopolitycznym Tetuanie Sira rozpoczyna nowe życie i ze skromnej krawcowej przeobraża się w popularną projektantkę mody. Szyje dla bogatych cudzoziemek, poznaje wielu wpływowych ludzi i powoli zamyka za sobą trudną przeszłość.

Tymczasem Europą wstrząsa wybuch II wojny światowej. Mimo że Hiszpania stara się zachować względną neutralność, Sira ze swoimi zdolnościami zyskuje zainteresowanie angielskiego wywiadu. Przenosi się więc do Madrytu, by pod zmienionym nazwiskiem szyć dla żon niemieckich dygnitarzy. Jej atelier staje się miejscem spotkań plotkujących pań, które chętnie dzielą się opowieściami ze swojego życia u boku wojskowych i polityków, mających duży wpływ na przebieg tej wojny. Szybko okazuje się, że udająca światową krawcową Sira jest nie tylko wybitną modniarką, ale także naprawdę zdolnym szpiegiem.

Krawcowa z Madrytu –  drobne życiorysy, wielka historia

Krawcowa z Madrytu to książka, która zachwyciła mnie z wielu powodów. Przede wszystkim jestem pełna podziwu dla autorki, która zadała sobie ogrom trudu, aby odtworzyć realia kolonialnego Tetuanu i ogarniętej wojną Hiszpanii. W tym zakresie naprawdę czuć akademicką dokładność, jak na profesora literatury przystało. Książka Duenas jest prawdziwą skarbnicą historycznej wiedzy o sytuacji ówczesnej Hiszpanii oraz kulisach wielkiej polityki państwa rządzonego przez sympatyzującego z nazistami Franco.

Ponadto Duenas wplotła do swojej opowieści kilka życiorysów realnie istniejących osób, przez co zyskuje ona przekonującą autentyczność. Mamy tu więc wspomnianego już Franco i jego wpływowego szwagra Serrano Sunera, szefa wywiadu Alana Hillgartha, wysokiego komisarza Protektoratu Juana Luisa Beigbedera czy kochankę polityka Rosalindę Fox. Obok nich występują także fikcyjni, świetnie sportretowani bohaterowie. Właściwie do końca lektury zastanawiałam się, czy opisane przez autorkę wydarzenia faktycznie miały miejsce. Nie zdradzę jednak odpowiedzi na to pytanie, ponieważ Duenas w odpowiednim momencie robi to sama.

Krawcowa z Madrytu – bogata fabuła, piękny język

Drobne życiorysy poszczególnych osób przeplatają się w fascynującej opowieści, jedni bohaterowie znikają, by ustąpić miejsca innym postaciom, wnoszącym do fabuły zupełnie nowe wątki. Duenas zaskakuje swojego Czytelnika na każdym kroku, akcja Krawcowej z Madrytu zwalnia i przyśpiesza w odpowiednich momentach, pulsując w rytm kolei losów Siry, a wielkie wypadki historii determinują życie tej jednocześnie wrażliwej i silnej kobiety.

To bogactwo wydarzeń sprawia, że książkę ciężko zakwalifikować do jednego gatunku. Czasem jest to bowiem powieść obyczajowa, czasem historyczna, niekiedy opowieść przeradza się w romans z wątkami szpiegowskimi lub wojennymi. Wszystko tu jednak do siebie świetnie pasuje, dając w efekcie kawałek naprawdę porządnej literatury. Dlatego Krawcową z Madrytu polecam Czytelnikom, którzy mają ochotę na świetnie napisaną książkę w starym, dobrym stylu. Z czystym sumieniem mogę zaręczyć, że usatysfakcjonowani będą nie tylko miłośnicy hiszpańskich powieści. Chociaż to na nich właśnie Krawcowa z Madrytu powinna zrobić największe wrażenie.

Kup książkę Krawcowa z Madrytu Marii Duenas w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

 

Ocena Malwiny
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
  • 10/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

W jej książce jest więc wszystko – trudna miłość, bezwzględna wojna, rzeczywistość szpiegów i ciemnych interesów. W tym świecie wielka moda stoi tuż obok wielkiej polityki, a postacie nie są jedynie chorągiewkami na wietrze historii. Realnie istniejący ludzie przeplatają się tutaj z fikcyjnymi bohaterami, wszyscy zaś biorą udział w wydarzeniach, które mogą zaważyć na losach milionów.

Sending
User Review
4.67/10 (6 votes)