Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021 Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021

Uwielbiasz fantastykę naukową? Pochłaniasz kolejne tomy książek i sam również tworzysz własne historie w tym gatunku? W takim razie powinien Cię zainteresować Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021. 1 czerwca ruszył nabór opowiadań do drugiej edycji tego literackiego wydarzenia, które skierowane jest do debiutantów. Jego celem jest wyłonienie najlepszych tekstów utrzymanych w konwencji fantastyki naukowej. Kto wie, może kapituła czeka właśnie na Twój tekst?

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021

Ilustracja: Vivi Ekhart

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021

Jeśli ukończyłeś 16 lat i do tej pory nie opublikowałeś żadnej książki lub wydałeś co najwyżej jedną publikację beletrystyczną drogą self-publishingu, to Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej jest dla Ciebie! Opowiadanie, które zdecydujesz się nadesłać, musi być całkowicie oryginalne i nigdy wcześniej niepublikowane.

W związku z tym, że Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej zależy na popularyzacji fantastyki naukowej, ważnym wymogiem pracy jest jej zgodność z obowiązującymi prawami, teoriami, prognozami naukowymi. Może ona również zawierać ich logiczne rozwinięcia, zgodnie ze współczesną wiedzą naukową. Jak widzisz, wyobraźnię należy mocno wspomóc garścią faktów, ale jeśli jesteś miłośnikiem gatunku, to pewnie nie będzie dla Ciebie zbyt duży problem.

Jakie jeszcze warunki musisz spełnić, by wziąć udział w konkursie? Twój tekst powinien liczyć od 15 000 do 50 000 znaków (ze spacjami). I to tyle. Gotowe opowiadanie wyślij mailem na adres: konkurs@pffn.org.pl w terminie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku. 

Jurorzy i nagrody

Nadesłane prace zostaną wstępnie zweryfikowane pod kątem warsztatu literackiego oraz wymogów formalnych. Następnie zostaną ocenione przez wyjątkowe jury, w składzie:

  • dr hab. Leszek Błaszkiewicz (astrofizyk; członek Polskiego Towarzystwo Astronomicznego),
  • dr hab. Edyta Rudolf (teoretyczka literatury),
  • dr Krzysztof M. Maj (groznawca, teoretyk literatury i narracji; redaktor naczelny czasopisma naukowo-literackiego „Creatio Fantastica”),
  • dr Szymon Charzyński (specjalista nauk matematyczno-fizycznych, redaktor naczelny miesięcznika „Delta”),
  • Romuald Pawlak (pisarz fantastyki).

Pełny regulamin oraz formularz uczestnictwa jest dostępny na stronie konkursu. Na ogłoszenie wyników natomiast trzeba będzie poczekać do pierwszego kwartału 2022 roku.

Co czeka na laureatów konkursu? Ich zwycięskie opowiadania zostaną opublikowane w Antologii Polskiej Fantastyki Naukowej za rok 2022, która ukaże się nakładem Wydawnictwa IX. Jeśli będziesz jednym z nich, oprócz egzemplarza wydanego zbioru z własnym tekstem, otrzymasz również pamiątkowy dyplom oraz nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo IX, Wydawnictwo Powergraph, oraz Wydawnictwo Warbook.

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021 – Patroni 

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej 2021 ma objęły patronatem medialnym redakcje dwóch miesięczników, które od dziesięcioleci popularyzują wiedzę naukowo-techniczną w naszym kraju. Na pewno znasz ich tytuły. To Delta, a także Młody Technik, który na swoich łamach od lat wspiera twórców polskiej literatury science fiction. Patronem honorowym konkursu jest natomiast Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Karków Miasto Literatury UNESCO.

***

Pierwsza edycja konkursu, która odbyła się w ubiegłym roku, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Jurorzy mieli pełne ręce roboty, ponieważ napłynęło aż 168 zgłoszeń! Jak widać, bardzo wielu debiutujących pisarzy chciało się podzielić swoją twórczością dotyczącą tematyki poruszającej kwestie sztucznej inteligencji i robotyki, rzeczywistości wirtualnej, możliwych scenariuszy zagłady świata i klasycznej problematyki lotów kosmicznych oraz potencjalnych kontaktów z pozaziemskimi cywilizacjami.

Mam nadzieję, że za chwilę zabierzesz się do pisania. Nie jesteś mistrzem słowa? Poleć konkurs komuś bliskiemu, kto fascynuje się fantastyką naukową i sam tworzy własne wizje przyszłości. Ty natomiast zajrzyj w to miejsce i przeczytaj cos fantastycznego!

Zobacz także: