37 - zobacz na TaniaKsiazka.pl

37 - zobacz na TaniaKsiazka.plJoanna Kulmowa została laureatką Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2017 roku. To bez wątpienia piękne uhonorowanie całej twórczości i działalności słynnej poetki. Joanna Kulmowa zmarła 17 czerwca 2018 roku i niestety nie doczekała wręczenia tej prestiżowej nagrody. Oprócz wierszy i prozy artystka tworzyła książki dla dzieci i młodzieży, zajmowała się reżyserią oraz pisała utwory sceniczne. Obok niej uhonorowany został Michał Książek, który otrzymał Orfeusza Mazurskiego. Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Joanna Kulmowa została laureatką Orfeusza 2017

Orfeusz to poetycka nagroda im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którą w tym roku wręczono już po raz siódmy. Jej celem jest uhonorowanie osiągnięć polskiej poezji lirycznej. Otrzymują ją autorzy najlepszych książek poetyckich, napisanych i wydanych po polsku, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Warto tutaj wspomnieć, że patronat nad nagrodą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast patronat honorowy sprawują PEN Club oraz ZAiKS.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się w Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Jury jednogłośnie uznało, że najlepszym tomikiem poetyckim 2017 roku, jest 37 Joanny Kulmowej. Nagrodę w imieniu poetki odebrała jej spadkobierczyni praw autorskich, dr hab. Urszula Chęcińska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Suma 20 tysięcy złotych, która składała się na poczet wyróżnienia pieniężnego, zgodnie z wolą męża autorki Jana Kulmy, zostanie przeznaczona na jedno z warszawskich hospicjów.

Tak jak wspomnieliśmy, został wyróżniony również Michał Książek. Otrzymał Mazurskiego Orfeusza, za najlepszy tomik będący dziełem twórcy z Polski północno-wschodniej. Komisja doceniła jego książkę pt. Północny wschód. Ale to nie jedyne nagrody, jakie zostały rozdane tego dnia. Wśród zwycięzców znalazł się także Krzysztof Kuczkowski, który otrzymał Honorowego Orfeusza. Jury zdecydowanie podkreśliło, że wyróżnienie wędruje do artysty nie tylko za tomik Ruchome święta. To przede wszystkim uhonorowanie człowieka, który już od ćwierćwiecza prowadzi, założony przez siebie, dwumiesięcznik literacki „Topos”.

Warto tutaj wspomnieć, że w muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego aż do końca sierpnia odbywać się będą poetycko-muzyczne wieczory. Jeśli więc jesteście gdzieś w pobliżu Prania, koniecznie zajrzyjcie w to miejsce!