Jakie książki czytają miliarderzy? Jeden z nich na pewno czyta wiele bajek… Oto książeczki dla dzieci polecane przez Richarda Bransona, twórcę Virgin Mobile.

To, że ludzie, którzy osiągnęli finansowy sukces dużo czytają, z pewnością nikogo nie dziwi. Książki nie tylko rozwijają naszą wyobraźnię, ale także pozwalają spojrzeć na świat oczami innych ludzi, fizycznie znaleźć się w ich skórze i lepiej zrozumieć ich punkt wiedzenia. Wydaje się, że są to umiejętności niezwykle cenne w świecie biznesu. Tak z pewnością uważa także Richard Branson, twórca Virgin Mobile, przedsiębiorstwa skupiającego 400 firm, który na swoim profilu virgin.com zamieścił listę 65 książek, które każdy powinien przynajmniej raz w swoim życiu przeczytać. Co zadziwiające dla wielu, pierwsze książki z listy to nie kryminały, książki z samodoskonalenia się ani nic podobnego, ale… bajki. Sprawdźcie jakie powieści dla najmłodszych jeden z najbogatszych ludzi na świecie, uważa za szczególnie wartościowe.

Wybrane książki dla dzieci z listy Bransona od miejsca 7. Sprawdźcie, jaki tytuł znalazł się na pierwszym miejscu 65 książek polecanych przez słynnego miliardera.

Wyspa Skarbów7. Wyspa Skarbów, Robert Louis Stevenson

Era komputeryzacji, tabletów, smartfonów i innej elektroniki, która zalewa nasze domy, nie zniszczyła na szczęście pasji, z jaką mali chłopcy słuchają o piratach. Jeżeli jeszcze ci piraci szukają ukrytego skarbu, przepis na cudowną, książkową przygodę mamy jak w banku. Wyspa skarbów Roberta Louisa Stevenson’a, to jedna z najsłynniejszych książek tego autora, która od lat porywa młodych czytelników w świat wielkiej, pirackiej przygody. Jest to doskonały przykład książki, która zachęci dzieci do czytania w przyszłości, pokazując jak niezwykłym i wspaniałym doświadczeniem jest wielka podróż wgłąb własnej wyobraźni.

Jaskółki i Amazonki6. Jaskółki i Amazonki, Arthur Ransome

Podróż żaglówką, bitwa z piratami, noc pod gołym niebem na Wyspie Dzikich Kotów, czyli w skrócie: przygoda przez duże P. Jaskółki i Amazonki to niezwykle ciepła, zabawna i jednocześnie pełna przygód opowieść o przygodach, które pewnego lata przeżyło rodzeństwo Walkerów i Blackettów. Dzieci podróżując przez jeziora żaglówką, docierają do niezwykłej wyspy, na której rozbijają obozowisko. Wkrótce okazuje się, że w kierunku tej samej wyspy zmierza piracka żaglówka, kierowana przez siostry Blackett i tak zaczyna się wielka, letnia przygoda, której dzieciaki po prostu nie mogą przegapić.

Przygody Tomka Sawyera5. Przygody Tomka Sawyera, Mark Twain

Jedna z najbardziej znanych i cenionych powieści dla dzieci i młodzieży, która zaprasza młodych czytelników do świata niesamowitych przygód, jednocześnie poruszając ważne kwestie społeczne i moralne. Historia dzieje się w jednym z miasteczek nad rzeką Missisipi w Stanach Zjednoczonych (notabene jest to jeden z wątków autobiograficznych autora, który w jednym z takich miasteczek spędził swoje dzieciństwo). Pomimo, iż w książce dorosły czytelnik odnajdzie jak najbardziej poważne tematy takie jak głód, niewolnictwo, przestępczość, alkoholizm to dla dzieci jest to przede wszystkim humorystyczna i niezwykle ciekawa opowieść o niezwykłych przygodach. Mark Twain w niesamowity sposób potrafił połączyć elementy humoru, grozy z ważnymi kwestiami życia społecznego, tworząc nie tylko niezwykle interesującą historię, ale będącą jednocześnie odzwierciedleniem pewnego okresu w historii Stanów Zjednoczonych.

Księga dżungli4. Księga dżungli, Kipling Rudyard

Historia Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki, fascynuje dzieci na całym świecie. Ludzie od zawsze zastanawiali się jakby to było, gdyby człowiek sam zamieszkał w lesie, był zdany jedynie na łaskę i niełaskę dzikiej przyrody. Kipling Rudyard nie tylko stworzył niezwykłą historię, która została odtworzona w formie wielu bajek i filmów, ale także przybliżył dzieciom znaczenie zwierząt i całej przyrody w życiu człowieka. Mały Mowgli zaprzyjaźni się z niedźwiedziem i panterą i będzie musiał stawić czoło wielkim niebezpieczeństwom, wciągając dzieci w wir wspaniałej przygody.

Piotruś Pan3. Piotruś Pan, James Matthiew Barrie

Piotruś Pan to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych historii napisanych dla dzieci. Wraz z bohaterem książki, chłopcem, który nigdy nie dorasta oraz dziećmi Państwa Darlingów przenosimy się do cudownej krainy – Nibylandii. Cała książka jest hołdem złożonym okresowi dzieciństwa – beztroski i wiecznej zabawy. Okazuje się jednak, że nawet w Nibylandii dzieci będą musiały stawić czoło przeciwieństwom i wykazać się odwagą i sprytem. Piotruś Pan jest lekturą obowiązkową dla wszystkich dzieci, pozwala im przenieść się do magicznej krainy, poznać małą wróżkę – Dzwoneczek, kompanów Piotrusia Pana i przeżyć wiele niezwykłych przygód. Niewiele osób wie, że książka zawiera wiele elementów symbolicznych, które mają odniesienie do zdarzeń, mających miejsce we wczesnym dzieciństwie autora. W przeciwieństwie do samej atmosfery niesamowitości obecnej w książce, nie były to zdarzenia wesołe, jednak dały podwaliny do stworzenia jednej z najbardziej niezwykłych historii napisanych dla dzieci.

Przygody Hucka Finna2. Przygody Hucka Finna, Mark Twain

Mark Twain zapisał się w kanonie literatury dziecięcej nie bez powodu. Jego książki są napisane doskonałą i niezwykle barwną prozą, jednak to co dla dzieci z pewnością jest najbardziej istotne – wypełnione są niesamowitymi zdarzeniami. Przygody Hucka Finna to sequel książki Przygód Tomka Sawyera, tym razem akcja skupia się wokół Huckelberrego Finna. Opisane przez Twaina przygody zdecydowanie nie należą do codziennych i błahych. Poprzez zdarzenia, w których uczestniczą dzieci, autor porusza także wiele istotnych tematów takich jak alkoholizm czy niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych. Wiele przedstawionych w książce zdarzeń ma także charakter symboliczny. Lektura wciągająca, pouczająca i wyjątkowa na tle innych powieści dla dzieci i młodzieży.

Książki dla dzieci polecane przez Richarda Bransona, miejsce 1 (w tym miejsce pierwsze na całej liście 65 tytułów zamieszczonych przez Bransona na stronie virgin.com)

Tam, gdzie żyją dzikie stwory1. Tam, gdzie żyją dzikie stwory, Maurice Sendak

Pierwsze miejsce na liście słynnego miliardera nie należy wcale do żadnej poważnej lektury, ale do jednej z najbardziej znanych na świecie bajek obrazkowych. Tam, gdzie żyją dzikie stwory, to tytuł stosunkowo mało znany dla polskich dzieci, a szkoda. Książeczka należy do światowego kanonu bajek dla dzieci i sprzedała się już w blisko 19 milionach kopii. Opowiada o chłopcu, który za karę został odesłany do łóżka bez kolacji. Niespodziewanie jego pokój zamienia się w las, a on wyrusza na spotkanie z dzikimi stworami. Koniecznie sprawdźcie, co tak bardzo spodobało się Bransonowi w tej książce, że postanowił wymienić ją w swoim zestawieniu jako pierwszą.

Jedni powiedzą, że zanim komputery wkroczyły do naszych domów wszystko było inne. Dzieci spędzały więcej czasu na trzepakach, nie wiedziały co to telewizor i gry, były zdrowsze, bardziej rumiane i miały bardziej rozwinięte zdolności społeczne. Owszem, pewne rzeczy się zmieniły i trzeba pogodzić się z faktem, że nic na to nie da się poradzić. Możemy jedynie mieć nadzieję, że zabawa na podwórku będzie ciągle bardziej atrakcyjna dla dzieci niż siedzenie godzinami przed ekranem monitora. Są jednak rzeczy, które się nie zmieniły – dzieci nadal można wciągnąć w fascynujący świat książek. Jak ogromne ma to znaczenie, udowadniają chociażby tacy ludzie jak Branson, którzy pokazują nam, że gdzieś tam początek ich wielkiej światowej kariery zaczął się od kilku linijek tekstu jednej z bajek, które pokazały im, czym jest wyobraźnia.