PoradnikiRecenzje

Jak nie zgubić dziecka w sieci? – uczą Mikołaj Marcela i Zyta Czechowska

Jak nie zgubić dziecka w sieci, skoro nieraz rodzice i nauczyciele sami grzęzną w gąszczu nowych technologii? Czy gry komputerowe to na pewno samo zło, tak samo jak social media? Mikołaj Marcela — wykładowca i specjalista w dziedzinie edukacji oraz Zyta Czechowska, Nauczycielka Roku 2019, w swojej książce odpowiadają na te i jeszcze więcej pytań. Poradnik Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie już na początku czerwca pojawi się w księgarniach. Już czytałam i jestem pewna, że dla rodziców i nauczycieli to lektura obowiązkowa.

Jak nie zgubić dziecka w sieci? - Recenzja poradnika dla rodziców

Jak nie zgubić dziecka w sieci? — recenzja książki

Sam poradnik jest podzielony na dwie części. Pierwsza, napisana przez Mikołaja Marcelę to dawka cyfrowej wiedzy. Od rozdziału na temat tego, że nasze myślenie o nowych mediach i internecie jest nasączone stereotypami i jak możemy je zmienić. Poprzez biologiczny wpływ nowych technologii na mózg, bo te generują wydzielanie takich samych hormonów, jak sytuacje, które spotykamy w realu. Po zagadnienie cyfrowego rodzicielstwa i garść wskazówek, co zrobić, żeby nasze dzieci były świadome cyfrowo.

Z kolei Zyta Czechowska, w drugiej części Jak nie zgubić dziecka w sieci, z jednej strony skupia się na tym, jak nowe media pomagają w budowaniu relacji. Z drugiej – daje rodzicom i nauczycielom swoiste kompendium ze stronami, aplikacjami, profilami, które można z powodzeniem wykorzystać w edukacji, nie tylko samokształceniu, ale też na lekcjach online. Skupia się też na zastosowaniu nowych mediów w nauce dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie

Życie offline, czy online?

Dzisiejsi rodzice to ludzie, którzy dorastali w świecie offline. Chociaż nasza codzienność jest coraz bardziej uzależniona od nowych technologii i tak często rozdzielamy relacje offline i online. Książka Jak nie zgubić dziecka w sieci uświadomiła mi, że dla naszych dzieci offline i online to jedno. Relacje, jakie nawiązują w sieci, są dla nich tak samo ważne, jak te w realu. Internet nawet dla nas już jest narzędziem do podtrzymywania relacji, więc nie powinniśmy myśleć, że w przypadku naszych dzieci jest inaczej.

Polska szkoła jest silnie zakorzeniona w przeszłości, więc edukacja cyfrowa dzieci to odpowiedzialność rodziców. Nie możemy wychodzić z założenia, że dzieci wszystkiego nauczą się same, od rówieśników lub na lekcjach informatyki. To my powinniśmy wcielić się w cyfrowych opiekunów dzieci. Powinniśmy być świadomi jednakowo dobrodziejstw nowych technologii w edukacji, rozwoju, samokształceniu czy wspieraniu kreatywności. Jak i zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników internetu. — Mikołaj Marcela i Zyta Czechowska podpowiadają, w jaki sposób mądrze podejść do edukacji cyfrowej dzieci.

Autorzy wszystko wyjaśniają krok po kroku — od potrzeby zmiany myślenia o nowych mediach w kontekście wyłącznie zagrożeń, po jasne wskazówki, w jaki sposób wprowadzać dziecko w świat cyfrowy.

Dodatkowo na zakończenie każdego rozdziału serwują czytelnikom czytelne podsumowanie w formie tabelki.

Edukacja zdalna jako potencjał

Jeżeli jesteśmy przy temacie edukacji cyfrowej i jej znaczeniu w naszym życiu i w życiu naszych dzieci, to nie można pominąć edukacji zdalnej. Sytuacja epidemiczna sprawiła, że nauka przeniosła się do sieci na skalę niewyobrażalną wcześniej. Z jednej strony okazało się, że można sobie poradzić bez szkolnej sali. Z drugiej — ta sytuacja obnażyła fakt, że spota część nauczycieli na bardzo niską świadomość cyfrową.

Jak nie zgubić dziecka w sieci znajdziecie cały rozdział o edukacji zdalnej, o potencjale tej formy nauki. To też garść rad dotyczących tego, w jaki sposób ponieść efektywność lekcji online.

Jak nie zgubić dziecka w sieci? — Dla kogo?

Jak nie zgubić dziecka w sieci? to przede wszystkim poradnik dla rodziców, nauczycieli i osób, które pracują z dziećmi i młodzieżą. Tak jak pisałam na samym początku — moim zdaniem to lektura obowiązkowa. W świetle pandemii, pracy, szkoły, kontaktów towarzyskich przeniesionych do sieci na niewyobrażalną wcześniej skalę, książka Mikołaja Marceli i Zyty Czechowskiej jest niezwykle aktualna i ważna. Autorzy zmieniają sposób, w jaki rodzice postrzegają rolę nowych mediów nie tylko w edukacji i życiu dzieci. Pokazują, gdzie popełniamy błędy i uczulają na najważniejsze aspekty edukacji cyfrowej dzieci.

Książkę Jak nie zgubić dziecka w sieci? możecie znaleźć w tym miejscu. Jeżeli interesujecie się tematem edukacji dzieci, to odsyłam was też do innych książek Mikołaja Marceli — są tutaj.

Podczas WyCzytOnu – Wyprawy Czytelników Online miałam okazję rozmawiać ze współautorem poradnika, zapraszam was do obejrzenia zapisu transmisji live:

Ocena Anety
  • 10/10
    Czy wiedza jest jasno i zrozumiale przekazana? - 10/10
  • 10/10
    Czy warto przeczytać poradnik ponownie? - 10/10
  • 10/10
    Czy polecę poradnik innym rodzicom? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Dzisiejsi rodzice to ludzie, którzy dorastali w świecie offline. Chociaż nasza codzienność jest coraz bardziej uzależniona od nowych technologii i tak często rozdzielamy relacje offline i online. Książka Jak nie zgubić dziecka w sieci uświadomiła mi, że dla naszych dzieci offline i online to jedno. Relacje, jakie nawiązują w sieci, są dla nich tak samo ważne, jak te w realu. Internet nawet dla nas już jest narzędziem do podtrzymywania relacji, więc nie powinniśmy myśleć, że w przypadku naszych dzieci jest inaczej.