Książki dla dzieciRecenzje

Horologium. Recenzja baśni dla dzieci o tym, co najważniejsze

Horologium. Recenzja baśni dla dzieci o tym, co najważniejsze

Horologium. Recenzja baśni dla dzieci o tym, co najważniejszeHorologium. Czyli dom niezwykłych zegarów Ariadny Przepiórki to niezwykła baśń dla dzieci. Jestem pewna, że ta opowieść skradnie serca też tych starszych czytelników. Dlaczego? Bo skradła moje!

Akcja powieści ma miejsce świecie bardzo podobnym do tego, który znamy. Jednak w świcie wykreowanym przez Ariadnę Przepiórkę jest miejsce na to, co niezwykłe. Na magię.

  [Czarownica] Zabrała ze świata coś najcenniejszego i ukryła w złotej skrzyni, zamykając ją na złoty kluczyk. […] Musiała jednak ukryć lśniący kluczyk w bezpiecznym miejscu, a jak doskonale wiemy, nie ma miejsca bezpieczniejszego nad nasze własne serca. Wiedźma także to wiedziała, ale przecież (jak każda czarownica) serca nie miała. […] Ukryła kluczyk w sercu niemowlęcia, które porwała od rodziców w dniu jego urodzin.

Horologium – piękna opowieść o tym, co najważniejsze

Czym jest tytułowe Horologium? To dom, w którym mieszkają Niezwykli, ludzie posiadający wyjątkowe zdolności np. potrafią być niewidzialni lub rozmawiają ze zwierzętami. To właśnie Horologioum pewnej nocy staje się domem ośmioletniej Zosi i jedenastoletniego Olka. Dzieci uciekły z miejsca, w którym były więźniami. Pod opieką Niezwykłych są bezpieczne, jednak już niedługo okaże się, że nawet oni mogą nie być w stanie obronić Olka przed niebezpieczeństwem.

HorologiumTa baśń dla dzieci to przepiękna i przede wszystkim mądra opowieść o klasycznej walce dobra ze złem. Każdy z bohaterów odkrywa to, co ma największą wartość. A ten skarb wcale nie musi być ukryty w skrzyni… Zwyciężyć może tylko miłość, przyjaźń, lojalność i szczodrość. To także opowieść wielkiej samotności dziecka, które nigdy nie zaznało rodzinnego ciepła, a mimo zła, z którym miało styczność na co dzień, pozostało czyste i dobre.

Adrianna Przepiórka ma niezwykłą wyobraźnię. Płynnie wplata elementy baśniowego świata w rzeczywistość, którą bardzo dobrze znają jej dziecięcy (i ci starsi) czytelnicy. To pozwala niemal bezwiednie i całkowicie zanurzyć się w opowiadaną przez nią historię. Co więcej, w Horologium nie brak przygód, akcji i niebezpieczeństw. Zatem historia Olka, Zosi i Niezwykłych przypadnie do gustu czytelnikom.

Horologium. Czyli dom niezwykłych zegarów to powieść fantastyczna skierowana do dzieci w wieku 7-12 lat. Czcionka jest nieco większa, zatem z lekturą powinny poradzić sobie nawet te dzieci, które dopiero ćwiczą umiejętność czytania. Na uwagę zasługują też ciekawe ilustracje Zofii Zabrzeskiej.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat i została wydana pod patronatem CoPrzeczytac.pl.

Jestem pewna, że Horologium. Czyli dom niezwykłych zegarów to książka, którą warto podarować dziecku. Znajdziecie ją tutaj.

Ocena Anety
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
9.8/10

Fragment recenzji

Ta baśń dla dzieci to przepiękna i przede wszystkim mądra opowieść o klasycznej walce dobra ze złem. Każdy z bohaterów odkrywa to, co ma największą wartość. A ten skarb wcale nie musi być ukryty w skrzyni… Zwyciężyć może tylko miłość, przyjaźń, lojalność i szczodrość. To także opowieść wielkiej samotności dziecka, które nigdy nie zaznało rodzinnego ciepła, a mimo zła, z którym miało styczność na co dzień, pozostało czyste i dobre.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)