Ciekawostki o książkach

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru nie tylko dla Tess Gerritsen!

W tym roku mamy do czynienia z niezwykłą sytuacją, przed którą stawiają nas organizatorzy Nagrody Wielkiego Kalibru. Ich decyzją, bowiem, honorowe wyróżnienie dla wybitnego twórcy gatunku trafi więcej, niż do jednej osoby. Oprócz Tess Gerritsen, tym laurem cieszyć będą mogli się tacy pisarze jak Pierre Lemaitre oraz Peter Robinson.

pierrrrePierre Lemaitre to francuski pisarz. Zadebiutował w wieku 55 lat, kryminałem, który został odrzucony aż przez 22 wydawców! Na szczęście dla czytelników i fanów jego twórczości, jedno z wydawnictw, które uprzednio odrzuciło jego pomysł, postanowiło dać mu szansę. I tak, na półki księgarni, w 2006 roku, trafiła powieść Koronkowa robota. To w tej historii po raz pierwszy czytelnicy stykają się z postacią małego komisarza – Camille Verhœven. Postać ta doczekała się kontynuacji swoich przygód w takich książkach jak Alex, Rosy & John oraz Ofiara. Autor ma na swoim koncie nagrodę International Dagger za najlepszą powieść zagraniczną (w 2013 za Alex, w 2015 za Koronkową robotę). Jednak największą sławę pisarzowi przyniosła powieść Do zobaczenia w zaświatach. Stworzył on tam cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Dzięki tej książce zdobył najważniejszą, francuską nagrodę literacką Grand Prix Nagrody Goncourtów, która nierzadko nazywana jest „małym Noblem”. Sam autor mówi o sobie: „Piszę tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchcock”.

peterrobPeter Robinson, Brytyjczyk,  z kolei stworzył kryminalną serię, której bohaterem jest inspektor Alan Banks. Swój pierwszy debiut zaliczył w 1987 roku powieścią Gallows View. Od tej pory czytelnicy mają do dyspozycji już ponad 22 części cyklu opowiadającego o przygodach Banksa. Autor zdobył za tę powieść wiele nagród w Wielkiej Brytanii jak i Kanadzie. Dodatkowo, w brytyjskiej telewizji ITV można natrafić na emisję filmów, które łączy wspólny tytuł DCI Banks, opartych oczywiście na książkowych przygodach bohatera.

Autorzy swoje nagrody odbiorą osobiście, na gali Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Czytelnicy będą mieli również okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi twórcami we Wrocławiu 3 czerwca 2016 roku.