Wydarzenia literackie

Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021: najlepsza 6

Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021: najlepsza 6

Za nami pierwsza w tym roku część plebiscytu Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021 zostały wybrane przez jury i internautów. Zobaczcie 6 tytułów, które zdobyły wyróżnienia.

Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021: najlepsza 6

Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021

Plebiscyt Historia Zebrana już od 10 lat organizują wspólnie portale Histmag.org oraz Granice.pl.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach podwójnie – jedno wyróżnienie od jury, drugie od internautów biorących udział w głosowaniu.

W pierwszym półroczu 2021 roku w gronie wyróżnionych znaleźli się:

W rolach głównych:

  • Tomasz Kurpierz, Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty, Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej (wybór jury)
  • Bartosz Wieliński, Wojna lekarzy Hitlera, Wydawnictwo Agora (wybór internautów)

Okiem badacza:

  • Anna Czyż i Bartłomiej Gutowski, Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju, Instytut POLONIKA (wybór jury)
  • Krzysztof Rak, Piłsudski między Stalinem a Hitlerem, Wydawnictwo Bellona (wybór internautów)

Historia niebanalna:

  • Piotr Górka, Walki powietrzne w obrazachWydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej (wybór jury)
  • Leszek Jodliński, Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska, Wydawnictwo Azory (wybór internautów)

Poniżej znajdziecie kilka słów o nagrodzonych książkach.

Kategoria: W rolach głównych

W rolach głównych to kategoria poświęcona książkom skupionym na życiu jednostek lub grup społecznych. Często nagradzanie są w niej biografie i wspomnienia.

Tomasz Kurpierz Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021

Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty – wybór jury

Książka Tomasza Kurpierza to biografia Henryka Sławika, związanego z PPS i Górnym Śląskiem działacza społecznego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Przebywając w czasie wojny na Węgrzech, Sławik organizował tam jawną i tajną opiekę nad uchodźcami.

Książka jest pełną biografią Sławika opartą o liczne źródła archiwalne (polskie, węgierskie i amerykańskie), napisaną w sposób wyważony i obiektywny. Autor nie pisze hagiografii, ale przedstawia życie zwykłego człowieka, który w tym złym, ciemnym czasie jakim była II wojna okazał człowieczeństwo i zwykłą cywilną odwagę, o którą zawsze najtrudniej.

prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu*

Bartosz T Wieliński Wojna lekarzy Hitlera Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021

Wojna lekarzy Hitlera – wybór internautów

Bartosz Wieliński opowiada o lekarzach, którzy całkowicie zbrukali swój zawód, posuwając się do najokrutniejszych i barbarzyńskich czynów: eksperymentów na ludziach oraz ludobójstwa. Postaci takie jak Karl Brandt czy Theo Morell zapisały się na najczarniejszych kartach historii medycyny.

Całość stanowi świetnie napisaną i udokumentowaną publikację. Tragiczna historia w połączeniu z niezwykle plastycznym sposobem przekazania sprawia, że książka na długo pozostaje w pamięci.

Magdalena Mikrut–Majeranek, jurorka plebiscytu*

Kategoria: Okiem badacza

Kategoria Okiem badacza jest przeznaczona dla książek przede wszystkim naukowych, tworzonych z myślą głównie o specjalistach i pasjonatach tematu.

Anna Sylwia Czyż, Bartłomiej Gutowski Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju

Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju – wybór jury

Książka Anny Czyż i Bartłomieja Gutowskiego to kompendium wiedzy na temat badania i inwentaryzacji nagrobków. Publikacja ta będzie z pewnością przydatna dla wolontariuszy, studentów i wszystkich zainteresowanych pracami przy ochronie polskich cmentarzy w kraju i poza jego granicami.

Polsce nie brakuje „strażników pamięci” – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany „Podręcznik […]” w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie.

Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu*

Krzysztof Grzegorz Rak Piłsudski między Stalinem a Hitlerem Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021

Piłsudski między Stalinem a Hitlerem – wybór internautów

Publikacja Krzysztofa Raka poświęcona jest polskim stosunkom międzynarodowym w II RP. Autor przedstawia kulisy gry politycznej, którą marszałek Piłsudski prowadził na dwóch frontach: z Sowietami oraz z Niemcami.

Książka stanowi efekt wieloletniej pracy, a autor rozważa różne scenariusze możliwych rozwiązań i ze znawstwem przybliża niuanse wielkiej polityki. To świetnie napisana i udokumentowana książka, która powinna być obowiązkową lekturą na studiach historycznych.

Magdalena Mikrut–Majeranek, jurorka plebiscytu*

Kategoria: Historia niebanalna

Historia niebanalna to kategoria dla książek, których autorzy przedstawiają tematy historyczne w sposób nieszablonowy, proponując różnorodne formy prezentacji treści.

Piotr Górka Walki powietrzne w obrazach

Walki powietrzne w obrazach – wybór jury

Album z reprodukcjami obrazów olejnych Piotra Górki, na których przedstawił on historię polskich sił powietrznych, walczących na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Obrazom cały czas towarzyszy słowo autora, który to przybliża stojącą za nimi historię, to znów opowiada o kulisach ich powstawania. Wieloletnią, pełną pasji pracę Piotra Górki docenili sami lotnicy, których dokonania przedstawia, co jest chyba najlepszą rekomendacją.

Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu*

Leszek Jodliński Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska

Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska – wybór internautów

Książka Leszka Jodlińskiego to zbiór reportaży historycznych oraz esejów, poświęconych tragicznej historii Żydów pochodzących z obszaru Śląska oraz dotyczących tematu dziedzictwa materialnego, które pozostało na tym terenie.

Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą.

Agnieszka Dłociok, internautka głosująca w plebiscycie*

Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021

To już wszyscy wyróżnieni w plebiscycie Historia Zebrana w pierwszej połowie 2021 roku. Mieliście okazję czytać któreś z wyróżnionych książek?

Kolejnych laureatów konkursu poznamy zapewne pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.

 

Zobacz także:

*Źródło: histmag.org