Ekranizacje i adaptacje

High-Rise w polskich kinach od 15 kwietnia

high rise622

High-Rise to adaptacja filmowa powieści J.G. Ballarda Wieżowiec. W polskich kinach pojawi się już niedługo, premiera przewidziana jest bowiem na 15 kwietnia 2016 roku.

Głównym bohaterem filmu jest Robert Laing, który wprowadza się do wieżowca na przedmieściach Londynu. Wyposażony w najnowsze technologie  i zaprojektowany specjalnie tak, aby odpowiadał standardom klasy wyższej. W jego obszarze mieszkańcy mają dostęp do takich placówek jak szkoły, banki czy supermarkety. Po fali mniejszych i większych awarii rośnie niezadowolenie rezydentów. Nieprzerwanie występujące niedogodności pogłębiają ich nerwowość i wzbudzają agresję. Wtedy właśnie dochodzi do podziału społeczeństwa na dwa wrogie obozy. Właściciele apartamentów usytuowanych na niższych piętrach chcą uzyskać dostęp do tych wygodniejszych, znajdujących się wyżej. Wszyscy mieszkańcy staja się uczestnikami bezwzględnego i krwawego konfliktu. 40 piętrowy wieżowiec, który miał być oazą spokoju, staje się miejscem wszechobecnej anarchii i chaosu.

Odtwórcą roli Roberta Lainga jest Tom Hiddleston, znany z takich Hollywoodzkich hitów jak: Thor, Avengers, Crimson Peak. Wzgórze krwi. W pozostałych rolach zobaczymy Jeremy’ego Ironsa (Rodzina Borgiów, Królestwo Niebieskie) oraz Sienne Miller (Ugotowany, Casanova). Reżyserem produkcji jest Ben Wheatley (Doctor Who), z kolei scenariusz napisała Amy Jump (Lista płatnych zleceń).

James Graham Ballard (1930-2009), autor ekranizowanej powieści to brytyjski powieściopisarz związany ściśle z nurtem science fiction. Wieżowiec nie jest pierwszym filmem stworzonym na podstawie jego twórczości. W 1996 roku widzowie mogli zobaczyć produkcję Crash: Niebezpieczne pożądanie, na podstawie książki Kraksa. Natomiast jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł J. G. Ballarda jest autobiograficzna powieść Imperium Słońca. Obraz Szanghaju, podczas II wojny światowej oraz pobytu autora w obozie dla internowanych, na ekrany przeniósł w 1987 roku Steven Spielberg.