Herve Le Tellier za L'anomalie - Nagroda Goncourtów Nagroda Goncourtów

Nagroda Goncourtów to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich we Francji, od 1998 roku z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie, przyznawane również w Polsce. W tym roku nagrodę za najciekawszą francuską powieść przyznano w naszym kraju po raz 23, a po raz 4 werdykt francuskiego i polskiego jury był jednomyślny. Laureatem został Herve Le Tellier za powieść L’anomalie

Nagroda Goncourtów

 

Nagroda Goncourtów dla Herve Le Telliera

Ze względu na globalną pandemię koronawirusa, która wymusza zmianę dotychczasowych tradycji związanych z ogłoszeniem wyników wielu konkursów literackich, uroczystość ogłoszenia zwycięzcy Nagrody Goncourtów odbyła się wirtualnie. Ponadto Akademia Gocourtów przeniosła termin ogłoszenia wyników na koniec listopada, czekając na otwarcie księgarni zamkniętych w wyniku kwarantanny. Trudno się nie nie zgodzić, że tytuł wyróżnionej w tym roku książki doskonale odzwierciedla to, co dzieje się obecnie przy okazji konkursów literackich. Anomalia – bo o tym tytule mowa to „trzeźwe myślenie o współczesności”. Dokładnie w ten sposób francuscy krytycy literaccy podsumowali decyzję jury Akademii Goncourtów. Natomiast sam autor, Le Tellier będąc mocno zaskoczonym werdyktem, w czasie wideokonferencji w ten sposób skomentował to niespodziewane wydarzenie:  Nigdy nie spodziewamy się takiej nagrody jak Goncourtów. Przecież nie piszemy dla nagród.

Nagroda Goncourtów to francuska nagroda literacka, którą w 1896 roku ufundował w swoim testamencie francuski pisarz Edmond de Goncourt. Po raz pierwszy została wręczona 21 grudnia 1903. Wyróżnienie może być przyznane jednemu autorowi i tylko raz w życiu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły był Romain Gary, który otrzymał ją dwukrotnie.

L’ anomalie Herve Le Tellier

Akcja książki L’anomalie rozgrywa się w 2021 roku, na pokładzie samolotu z Paryża do Nowego Jorku. Maszyna nagle wpada w groźną chmurę – cumulonimbusa i zostaje zbombardowana silnym gradem. O dziwo, znajdują się w niej ci sami pasażerowie, którzy odbywali lot parę miesięcy wcześniej… Powieść jest mieszanką czarnego humoru, silnego napięcia oraz igraszek z czasem i przestrzenią. Napisana momentami w tak skomplikowany sposób, że czytelnik ma problem w określeniu, czy właśnie dotyka świata realnego, czy jednak unosi się w wirtualnej mgle. Przywodzi to na myśl główne pytanie: czym tak naprawdę jest rzeczywistość? W L’anomalie pulsuje zarówno filozofia Friedricha Nietzsche’go, bunt typowy dla Arthura Rimbaud’a oraz niewiadome z Matrixa.

Herve Le Teller

Francuski pisarz Herve Le Teller ma 63 lata. Mimo że w jego dorobku znajduje się już osiem powieści, a pierwszą z nich wydał w 1984 roku – do tej pory nie był znany szerokiej publiczności. Nagroda Goncourtów zapewne to zmieni. Artysta ma teraz szansę dotrzeć ze swoją prozą do wielu czytelników w rodzinnej Francji. Mamy nadzieję, że jego książki pojawią się również w Polsce. Le Teller studiował matematykę, a potem zajmował się dziennikarstwem naukowym. Obecnie drukuje swoje utwory satyryczne w dzienniku Le Monde, współpracuje również z Le Nouvelles Cles. Ma również doktorat z językoznawstwa, jest autorem wierszy, wspomnień z podróży, erotyków i esejów.

Powiązane artykuły: