Ludzie jak bogowieHerbert George Wells to autor znanych powieści tj.: Wehikuł czasu, Wojna Światów czy Ludzie jak bogowie. Okazuje się, że książki spod pióra pisarza, które ujrzały światło dzienne, to nie jedyne dzieła Wellsa. Na Uniwersytecie Illinois, w archiwach, odnaleziono nieznane do tej pory opowiadanie o duchach sławnego twórcy.

Herbert George Wells – nowy tekst

Tego ważnego odkrycia dokonał Andrew Gulli, który ma już na koncie kilka sukcesów związanych z odnalezieniem niepublikowanych dzieł innych pisarzy. Kiedy mężczyzna dowiedział się, iż na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign może znaleźć archiwa związane z twórcą takich literackich hitów jak Wojna Światów czy Wehikuł czasu, natychmiast udał się na miejsce i poprosił o dostęp do nich. Tam okazało się, że łączna zawartość zapisków to ponad 3 tysiące manuskryptów. Gulli nie chcąc tracić czasu zatrudnił asystenta, który pomógł mu w kopiowaniu zapisków i późniejszej ich segregacji. Dzięki temu wśród znanych szerokiej publiczności tytułów, udało się odnaleźć perełkę, która nigdy wcześniej nie ujrzała światła dziennego.

The Haunted Ceiling taki tytuł nosi odkryte i niepublikowane opowiadanie Wellsa. Jest to opowieść utrzymana w stylu gotyckim. Jej główny bohater to Meredith, mężczyzna lubujący się w szkockiej whisky. Przez luźny tryb życia doprowadził on wynajmowany pokój do opłakanego stanu. Historia rozkręca się w momencie, gdy odwiedza go przyjaciel – narrator opowieści. To właśnie wtedy Meredith zadaje mu pytanie, czy nie widzi on na suficie wizerunku kobiety. Oczywiście mężczyzna nic nie zauważa i ignoruje słowa przyjaciela.

Uczeni specjalizujący się w powieściach Wellsa potwierdzają, że nigdy wcześniej nie zetknęli się z owym opowiadaniem. Szacuje się, że historia mogła powstać około 1895 roku, gdy opowiadania o duchach były bardzo popularne. The Haunted Ceiling nie wykazuje oznak arcydzieła, ale została określona mianem dobrej historii w formie anegdoty, która czerpie z literatury kryminału.

Odnaleziony tekst ukaże się na łamach „The Strand Magazine”, którego redaktorem naczelnym jest sam odkrywca, Andrew Gulli.

Tutaj znajdziecie książkę Ludzie jak bogowie.

Tutaj znajdziecie Audiobook Wehikuł czasu.

Paulina Roszko