Grand Press 2020 – ścisły finał nadszedł! Wraz z nim poznaliśmy tytuły pięciu książek, które mają szansę na główną wygraną. Wybór zwycięzcy z pewnością nie będzie prosty! Które reportaże znalazły się w ścisłej czołówce? O tym przeczytacie poniżej.

Grand Press 2020 – ścisły finał!

Grand Press 2020 – ścisły finał!

Jakie tematy poruszane są w finałowych publikacjach? Przed Wami top 5 nominowanych do Reporterskiej Książki Roku 2020:

Olga Gitkiewicz Nie zdążę Grand Press 2020 – ścisły finał

Nie zdążę – Olga Gitkiewicz

Nie zdążę to wnikliwa analiza problemu wykluczenia komunikacyjnego, które dotyczy wielu osób w Polsce. Temat ten nie jest być może głośny i „widowiskowy”, jednak brak możliwości swobodnego przemieszczania się jest dużym wyzwaniem dla wielu Polaków. Trudności dotykają przede wszystkim mieszkańców małych miejscowości, osób niepełnosprawnych i starszych. Z wykluczeniem zmagają się także osoby, które z różnych względów nie mogą mieć samochodu i/lub prawa jazdy.

Marta Sapała Na marne Grand Press 2020 – ścisły finał

Na marne – Marta Sapała

Każdego roku na śmietniku lądują ogromne ilości jedzenia, nadal nadającego się do spożycia. W Na marne autorka porusza temat marnowania żywności, które w ostatnich latach staje się coraz poważniejszym problemem w  społeczeństwach nastawionych na ciągłą konsumpcję dóbr. Marta Sapała w swoim zbiorze reportaży analizuje nawyki żywieniowe Polaków, starając się odpowiedzieć na pytanie, czy marnotrawienie jedzenia jest problemem tak alarmującym, jak przedstawiają to media i aktywiści.

Paweł Piotr Reszka Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota

Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota – Paweł Piotr Reszka

Płuczki to reportaż o „gorączce złota”, mającej miejsce po zakończeniu II wojny światowej, w okolicach obozów zagłady w Sobiborze oraz Bełżcu. Mieszkańcy pobliskich miejscowości płukali prochy poległych Żydów w poszukiwaniu kosztowności. Autor rozważa przyczyny tego działania oraz pyta o jego ocenę potomków „poszukiwaczy żydowskiego złota”.

Dorota Karaś Marek Sterlingow Walentynowicz. Anna szuka raju

Walentynowicz. Anna szuka raju – Dorota Karaś i Marek Sterlingow 

Kolejna finałowa książka to biografia Anny Walentynowicz, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej znanej aktywistki społecznej i działaczki Solidarności. Autorzy przedstawiają niezwykłe, pełne przeciwności losu życie Anny: od utraty rodziny w Rzezi Wołyńskiej, poprzez działalności w opozycji, śmierć ukochanego męża aż do walki z nowotworem.

Marek Rabij Najważniejszy wrzesień świata

Najważniejszy wrzesień świata – Marek Rabij

Najważniejszy wrzesień świata to wstrząsający reportaż, w którym autor oddaje głos członkom ludu Rohinga, ocalałym z czystki etnicznej z 2017 roku. W wyniku pogromu zginęło co najmniej dwadzieścia pięć tysięcy osób, a setki tysięcy zmuszonych zostało do ucieczki. Rabij zbierał materiał w największym obozie dla uchodźców na świecie, znajdującym się w Bangladeszu. Obecnie przebywa w nim około milion ludzi ocalałych z zagłady.

Grand Press 2020 – ogłoszenie wyników

Tytuł pierwszej w historii Reporterskiej Książki Roku, przyznawany przez ogólnopolski miesięcznik dziennikarski Press, poznamy już 8 grudnia.

Macie swojego faworyta? Która z publikacji według Was powinna zostać wyróżniona? Napiszcie w komentarzu.

Zobacz także: