Ekranizacje książek Sparksa Ekranizacje książek Sparksa

Ach, gdybym tak dostawała grosik za każdym razem, gdy gdzieś na świecie ktoś nazwie Nicholasa Sparksa mistrzem romansu, mogłabym potrząsnąć całkiem pokaźną sakiewką! Pan Sparks jest bowiem niezrównanym specjalistą od uniwersalnego języka miłości. Dlatego też kochają go czytelnicy na całym globie. Bo niezależnie od tego, na jakiej długości czy szerokości geograficznej się znajdują – rozumieją doskonale, co autor miał na myśli i czują dokładnie to, co chciał, by poczuli. Nic więc dziwnego, że jego bestsellery stały się niezwykle atrakcyjne dla twórców filmowych, którzy chętnie przenoszą jego historie na srebrny ekran. Filmy na podstawie książek Sparksa poruszają najgłębsze struny ludzkiej duszy. Wyciskają łzy i wywołują przyjemne drżenie. Sprawdź, które filmy warto sobie przypomnieć lub obejrzeć po raz pierwszy.

Filmy na podstawie książek Sparksa

Filmy na podstawie książek Sparksa

Odkąd Nicholas Sparks w 1994 napisał Pamiętnik, rozpoczynając nim swoją zawrotną karierę literacką, wydał już łącznie 23 powieści, w 33 językach. Aż 11 z jego książek doczekało się wspaniałych ekranizacji. W filmach, które powstały na kanwie jego pięknych historii występują topowe nazwiska Hollywood. Jednak to sama opowieść, nie natomiast znane twarze sprawiają, że chce się do tych obrazów wracać wciąż i wciąż. Filmy na podstawie książek Sparka to jedne z najchętniej oglądanych filmów o miłości. Zobacz je wszystkie!

Pamiętnik

Wspomniany już Pamiętnik z 2004 roku nie jest pierwszy na liście według kryterium czasu powstania, ale jest on moim ulubioną produkcją z tej grupy, więc pozwalam sobie na odrobinę prywaty i wpuszczam go przed szereg. Poza tym obraz wyreżyserowany przez Nicka Cassavetesa (Żona astronauty, Bez twarzy) to najpopularniejszy z filmów powstałych na podstawie prozy Sparksa. To doskonały melodramat, który nie bierze jeńców i serce dosłownie każdego widza łamie na pół.

Głównymi bohaterami są zwykły robotnik Noah – w tej roli Ryan Gosling (Drive, La la land) – oraz pochodząca z bogatej rodziny Allie, w której postać wcieliła się młodziutka Rachel McAdams (O północy w Paryżu, Czas na miłość). To ich historię zapisaną w pamiętniku starszy mężczyzna czyta kobiecie w domu spokojnej starości. Tak bowiem zaczyna się film, by później przenieść nas w czasie i wrzucić w wir miłości, która zostaje wystawiona na wielką próbę. Czy związek Allie i Noah ją przetrwa i zaznają szczęścia?

Książkę możesz zamówić w tym miejscu.

List w Butelce

Luis Mandoki (Kiedy mężczyzna kocha kobietę, 24 godziny) to reżyser, który jako pierwszy zauważył potencjał filmowy w powieściach amerykańskiego pisarza. Jego Listu w butelce z 1999 roku jest bowiem filmem otwierającym ekranizacje książek Sparksa. Prawdziwie gwiazdorska obsada ściągnęła do kin, potem do wypożyczalni kaset video, a następnie przed telewizory masę ludzi. Film do dziś umieszczany w ramówkach programów telewizyjnych zwiększa nadawcy oglądalność. Kevin Costner (Bodyguard, Tańczący z wilkami), Robin Wright (Forrest Gump, House of Cards) i Paul Newman pokazali swój prawdziwy kunszt aktorski, choć grali zaledwie subtelnościami i niuansami.

Dziennikarka Theresa Osborne znajduje na plaży list w butelce. Zauroczona jego treścią postanawia odnaleźć autora. Jest nim wdowiec Garret Blake, który wybrał ten sposób korespondencji, by napisać parę słów zmarłej żonie. Już sam pomysł na historię podnosi włoski na przedramionach. Zatapiając się głębiej w tę historię, można zatonąć… w morzu łez.

Książkowy pierwowzór Listu w butelce jest dostępny pod tym linkiem.

Szkoła uczuć 

Trzy lata po Liście w butelce, bo w 2003 roku do kin trafił film Szkoła uczuć w reżyserii Adama Shankmana (Powiedz tak, Glee). Scenariusz jest adaptacją powieści Jesienna miłość Sparksa, jednej z najpiękniejszych historii miłosnych dla młodzieży, jaka kiedykolwiek powstała. Popularny szkolny zawadiaka Landon Carter, grany przez Shane’a Westa (Salem, Liga niezwykłych dżentelmenów) zaczyna spotykać się z nieśmiałą córką pastora Jamie Sullivan – w tej roli wystąpiła Mandy Moore (Córka prezydenta, A właśnie, że tak!).

W życiu nastolatki najważniejsza jest wiara w Boga, a jej własna opinia o sobie jest zależna od tego, co powiedzą inni. Beztroski London wydaje się totalnie nie pasować do Jamie, która ma opinię dziwaczki chodzącej z Biblią pod pachą. Jednak gdy nadszedł czas licealnego balu, London zaprasza na niego właśnie Jamie. Co z tego wyniknie? Koniecznie obejrzyj film, ale przedtem przeczytaj książkę Jesienna miłość, która czeka na Ciebie tutaj o każdej porze roku.

Noce w Rodanthe

Akcja kolejnego filmu na podstawie książki Sparksa, Noce w Rodanthe z 2008 roku w reżyserii George’a C. Wolfe’a (Ma Rainer: Matka bluesa, Nie jesteś sobą) dzieje się w niewielkim nadmorskim miasteczku. Główną bohaterką jest Adreinne Willis – w tej roli Diane Lane (Pod słońcem Toskanii, Niewierna) – jest dojrzałą kobietą po przejściach. Zdrada i porzucenie przez męża skłoniły ją do zmiany swego życia. Pierwszym jej krokiem są odwiedziny przyjaciółki, która prowadzi hotel. Tu właśnie poznaje wziętego chirurga Paula Flannera, granego przez Richarda Gere’a (Pretty woman, Lęk pierwotny). Ten przystojny, charyzmatyczny mężczyzna na nowo przywraca Adrienne wiarę w siebie i uświadamia, że może jeszcze kochać i być kochaną. Nie ujawnię, jak  potoczy się ten burzliwy romans… Żeby się tego dowiedzieć, musisz obejrzeć film lub sięgnąć po ksiażkę, w to miejsce.

Ostatnia piosenka

Ekranizacje książek Sparksa to najczęściej melodramaty. Ostatnia piosenka z 2010 również nim jest. Reżyserką produkcji jest Julie Anne Robinson (Chirurdzy, Orange is the new black), a w główne role wcieli się Miley Cyrus (Hannah Montana, Tajna agentka),  Liam Hemsworth (seria Igrzyska śmierci, Paranoja) oraz Greg Kinnear (Lepiej być nie może, Niebo istnieje naprawdę…). Historia stworzona przez Sparksa opowiada o miłości, nadziei, gniewie i wybaczeniu.

Nastoletnie Veronica Miller, w skrócie Ronnie, zostaje zmuszona, by spędzić wakacje w domu ojca, położonym w odosobnionym morskim miasteczku w Karolinie Północnej. Biorąc pod uwagę pełną bunty naturę dziewczyny, uwielbienie dla wielkomiejskiego zgiełku i nocnych klubów, trzeba przyznać, że to dla niej naprawdę ciężka próba. Musi porzucić wszystko, co kocha i stawić czoła ojcu. Ronnie ciągle czuje do niego żal za to, że opuścił rodzinę. Wydaje się, że to będą najgorsze wakacje w życiu dziewczyny. Domyślasz się już na pewno, że spotka chłopca, który  mocno wpłynie na jej ocenę sytuacji, w której się znalazła. Kogo pozna? Odpowiedź znajdziesz w filmie i książce, którą możesz zamówić na tej stronie.

Wciąż ją kocham

O sile opowieści kreowanych przez Nicholasa Sparksa niech świadczy fakt, że w jednym roku (2010) powstały aż dwa filmy na postawie jego książek. Wspomniana wyżej Ostatnia piosenka oraz Wciąż ją kocham. I tu również pojawiły się wielkie gwiazdy srebrnego ekranu. W główne role wcieli się bowiem Channing Tatum (Step Up. Taniec zmysłów, Świat w płomieniach) oraz Amanda Seyfried (Mamma Mia!, Listy do Julii). Za reżyserię natomiast odpowiada z Lasse Hallström , który ma na swoim koncie prawdziwe kinowe hity, jak Co gryzie Gilberta Grape’a, Czekolada, Mój przyjaciel Hachiko czy Kroniki portowe.

John Tyree, młody żołnierz był typowym lekkoduchem. Nie zastanawiał się nad swoim życiem, a czas spędzał na zabawie, surfowaniu i podrywaniu kobiet. Nawet zawód żołnierza wybrał spontanicznie. Ostatnie, o czym myślał, to przyszłość. Wszystko się jednak zmieniło, gdy spotkał Savannah Curtis. Pokochał dziewczynę do szaleństwa i postanowił założyć z nią rodzinę. Gdy mogłoby się wydawać, że para ma już wszystko, John został wysłany na front. Czy jeszcze kiedykolwiek będzie mógł trzymać w ramionach swoją ukochaną? Film lub dostępna w tym miejscu książka nie pozwolą Ci długo pływać w domysłach.

Szczęściarz

Były żołnierz, Logan Thibault, w którego postać wcielił się Zac Efron – Pokusa, Król rozrywki)  jest urodzonym i tytułowemu Szczęściarzem. Służył w piechocie morskiej, a podczas misji w Iraku wielokrotnie otarł się o śmierć. Udało mu się przeżyć dzięki zdjęciu pięknej młodej dziewczyny, które znalazł na pustyni. Fotografia ta stała się jego talizmanem. Gdy pewnego dnia w wypadku ginie jego przyjaciel, Logan postanawia odnaleźć kobietę, której tyle razu już patrzył w papierowe oczy. Wyrusza pieszo w podróż po całym kraju i zdarza się cud. Odnajduje ją w Hampton, w miasteczku w Karolinie Północnej. Beth Clayton (Taylor Shilling – Orange Is The New Black, Prodigy. Opętany) jest rozwódką i matką dziesięcioletniego chłopca, która mierzy się z kłopotami z byłym mężem Keithem Claytonem (Jay R. Ferguson – Mroczne opowieści, Na powierzchni), który jest zastępcą szeryfa i wnukiem najbardziej wpływowego obywatela Hampton. Mężczyźni rozpoczynają ostrą rywalizację o kobietę. Koniecznie obejrzyj film lub przeczytaj książkę, która czeka na Ciebie pod tym linkiem. Dowiedz się, czy Logan i tym tym zatem okaże się szczęściarzem.

Film wyreżyserował Scott Hicks, odpowiedzialny m.in. za takie tytuły, jak: Blask, Cedry pod śniegiem czy Philip Glass w 12 częściach.

Bezpieczna przystań

Reżyser wspomnianego wcześniej filmu Wciąż ją kocham, Lasse Hallström, najwidoczniej wpadł w literaturę Sparksa na tyle mocno, że nakręcił jeszcze jeden film na jej podstawie. Tym razem sięgnął po opowieść Bezpieczna przystań.

Główna bohaterka Katie Feldman (Julianne Hough – Burleska, Footloose), postanawia zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i uciec od brutalnego męża alkoholika. Opuszcza zatem Boston i przeprowadza się do małego miasteczka Southport położonego na południu USA. Tam znajduje pracę w restauracji, jednak stara się unikac kontaktu z ludźmi. Na jej drodze jednak staje Alex Wheatley (Josh Duhamel – seria Transformers, Oh, życie). Mężczyzna jest byłym żołnierzem, ma swój włąsny sklep i samotnie wychowuje córke i syna po śmierci żony. Para zbliża się do siebie, jednak nie dane jest im żyć w spokoju. Zaborczy mąż Katie, Kevin (David Lyons – Jedz, módl się, kochaj, Seven seconds) nie zamierza odpuścić. Nie powozli, by jego żona odnalzała miłość u boku innego.  Biorąc pod uwagę, że jest pracownikeim policji, wysyła list gończy za żoną… Czy dowie się, gdzie się ukrywa? Jakie tajemnice wyjdą na światło dzienne i czy zakochani odnajdą szczęście?

Literacki pierowzór tej histori czeka na Ciebie na tej stronie.

Dla Ciebie wszystko

Dla Ciebie wszystko w reżyserii Michaela Hoffmana (Czas przemian, W pogoni z aszczęściem) to film o tym, że prawdziwa miłość jest w stanie przetrwać nawet próbę czasu. Nie jest to łatwa historia i oglądanie jej grozi prawdziwą eksplozją emocji. Zresztą, jak to u Sparksa…

Ich dwoje. On: chłopak o imieniu Dawson, który pochodzi ze złej rodziny, uważanej za najbardziej niebezpieczną w okolicy. Nie pasuje do niej jednak – dobrze sie uczy i niekogo nie krzywdzi, czym doprowadza do szału swego ojca. Ostatecznie ucieka z domu i zatrzymuje się u mechanika Tucka, który zaczyna traktować go jak syna. Jego szara rzeczywistość zmienia się diametralnie, gdy w jego życiu pojawia się Ona. Amanda to ciepła, miła i czynna dziewczyna z dobrej i powszechnie szanowanej rodziny. Młodzi zakochuja się w sobie, lecz jej rodzice nie zgadzają się na taką partię dla córki. Amanda nie zamierza rezygnowac z miłości, gdy niespodziewanie to Dawson wycofuje się z tego związku, by nie marnować ukochanej życia.

Po latach spotykają się ponownie na pogrzebie Tucka. Nic nie jest juz takie jak było. Ona ma męża i dzieci, a ona za soba trudne przeżycia. Jedno się jednak nie zmieniło. Ich uczucie. Co wyniknie z tego spotkania? Odpowiedzi szukaj w filmie lub książce Dla Ciebie wszystko, dostępnej tutaj.

W główne role wcielili się James Marsden (27 sukienek, Pamiętnik) i Michelle Monaghan (Kod nieśmiertelności, Eagle Eye) oraz Luke Bracey (Przełęcz ocalonych, November man) i Liana Liberato (Zostań, jeśli kochasz, Pożegnanie z niewinnością).

Najdłuższa podróż

Profesjonalny ujeżdżacz byków Luke Collins (Scott Eastwood – Gran Torino, Furia) uległ poważnemu wypadkowi podczas zawodów. Rok później wraca na turniej, a na imprezie towarzyszącej rywalizacji  śliczną i młodą miłośniczkę sztuki, Sophię Danko (Britt Robertson – Kraina jutra, Między nami kosmos). Od razu wpada mu w oko, więc postanawia zaprosić ją na randkę. Wracając z udanego spotkania, Luke dostrzega w gęstej mgle auto rozbite w lesie i od razu biegną sprawdzić, czy nikt nie ucierpiał. W aucie utknął starszy mężczyzna, Ira Levinston (Alan Alda – Aviator, Most szpiegów), więc pomagają starszemu człowiekowi opuścić pojazd. Sophia zauważa w środku samochodu pudełko i wyciąga je. W środku znajduje tajemnicze listy, które czyta poszkodowanemu w wypadku, gdy odwiedza go w szpitalu.

Reżyserem filmu jest George Tillman Jr. (Nienawiść, którą dajesz, Tacy jesteśmy), a książke Najdłuższa podróż możesz zamówić w tym miejscu.

Wybór

Ostatnia (jak do tej pory) ekranizacja książek Sparksa powstała w 2016 roku na kanwie powieści Wybór  z 2007 roku. Za reżyserię melodramatu odpowiadał Ross Katz (Między słowami, Podróż powrotna).

W małym nadmorskim miasteczku w Karolinie Północnej młody weterynarz Travis Shaw – w tej roli Benjamin Walker (W samym sercu morza, Shimmer Lake) – zakochuje się w dziewczynie z sąsiedztwa, sympatycznej studentce Gabby Holland. W jej role wcieliła się Teresa Palmer (Wiecznie żywy, Kiedy gasną światła). Młodzi z czasem stają się kimś więcej niż tylko przyjaciółmi i wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku, kiedy do miasteczka przyjeżdża stara sympatia dziewczyny, Ryan McCarthy odgrywane przez Toma Wellinga (Mgła, Lucyfer). Gabby staje przed trudnym wyborem. Musi wejrzeć w swoje serce i zastanowić się którego z mężczyzn tak naprawdę kocha i z którym z nich spędzi resztę życia.

Po książkę Wybór możesz sięgnąć w to miejsce.

*****

Ekranizacje książek Sparksa chwytają za serce, tak samo jak jego książki. Pod koniec stycznia do księgarni trafi nowa powieść mistrza romansu – Powrót. Czy ona też doczeka się filmowej adaptacji? Okaże się w przyszłości. Już teraz  natomiast możesz zamówić w przedsprzedaży swój egzemplarz książki. Wystarczy, że zajrzysz tutaj. Jeśli masz ochotę poznać inną twórczość tego pisarza, koniecznie zajrzyj na tę stronę.

Powiązane artykuły: