Film na podstawie Granice marzeń

Film na podstawie Granice marzeń to nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli książki Tomasza Grzywaczewskiego. Poza tym powody do zadowolenia mają także ci, którzy poszukują ciekawych i nietuzinkowych dokumentów czy realizacji filmowych. Wspomniana produkcja nosi tytuł Cienie imperium i w sieci właśnie pojawił się jej zwiastun. Zainteresowani? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej o produkcji, jak i samej książce. Na końcu oczywiście podrzucamy wspomnianą filmową zapowiedź.

Film na podstawie Granice marzeń

Film na podstawie Granice marzeń – kilka słów o dokumencie

Wspomniana wyżej produkcja pt. Cienie imperium to reżyserski debiut Karola Starnawskiego związany z pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Obraz ten jest inspirowany książką Grzywaczewskiego i opowiada niełatwą oraz skomplikowaną historię państw postsowieckich i ich mieszkańców. W związku z tym Starnawski w swojej produkcji skupia się na ludziach, którzy są uwikłani w zapomniane już konflikty graniczne, powstałe na skutek rozpadu ZSRR. Poza tym to niezwykle gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów. A co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów.

Mieszkańcy terenów postsowieckich zgodnie stwierdzają: jedyne, czego chcemy, to pokój. W tym słowie zawiera się wiele, a tak naprawdę wszystko to, co powinni mieć bezwzględnie zagwarantowane. Paszporty, waluta, własna reprezentacja sportowców. To, co dla nas wydaje się oczywiste, od Donbasu, przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową, aż po Górski Karabach, stanowi niemożliwy cel. Ludzie od wielu lat stają się tam ofiarami polityki, która sprawia, że nie mogą nazwać się obywatelami pełnoprawnego państwa. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych miejscach, opisując w książce historie poszczególnych osób, ale również i to, co sam zaobserwował. Za wszystkimi tymi rzeczami kryją się jednak prawdziwe tragedie, kiedy to niemożność określenia swojej przynależności sprawia, że czujemy się wyobcowani. Trudno uwierzyć, że podobne sytuacje w ogóle mają miejsce.

Film na podstawie Granice marzeń – zwiastun i gdzie zobaczyć film?

Gdzie będzie można zobaczyć wspomniany film pt. Cienie imperium? Obraz przedpremierowo zostanie wyświetlony podczas tegorocznej edycji festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Tym samym projekcja przewidywana jest na 14 lipca. Natomiast już od 26 lipca planowana jest kinowa dystrybucja, która trafi do szerszej publiczności. Tutaj znajdziecie książkę pt. Granice marzeń. O państwach nieuznawanych. Natomiast poniżej prezentujemy wam obiecany zwiastun produkcji. Dajcie znać, czy czytaliście książkę oraz, czy wybierzecie się do kina na film.