Film Dywizjon 303 na podstawie książki 31 sierpnia!

Od ostatniego dnia sierpnia w kinach będziemy mogli obejrzeć film Dywizjon 303. To ekranizacja inspirowana książką Arkadego Fiedlera, który towarzyszył lotnikom podczas bitwy o Anglię. Reżyserami filmu są Wiesław Saniewski i Denis Delić. To nie jest jedyny film o tej jednostce, który zobaczymy w tym roku, dlatego warto wcześniej sięgnąć po książkę.

Film Dywizjon 303

źródło: Filmweb

Film Dywizjon 303 – zobaczymy znane twarze

W obsadzie znaleźli się znani polscy aktorzy. W filmie zobaczymy m.in. Piotra Adamczyka, Macieja Zakościelnego czy Antoniego Królikowskiego. To pierwszy polski film fabularny o lotnikach z Dywizjonu 303. To nie tylko opowieść o ich bohaterskich akcjach w trakcie bitwy o Anglię, skupia się też na samych lotnikach i ich życiu podczas wojny.

Film Dywizjon 303 – w hołdzie polskim lotnikom

Film Dywizjon 303. Książkę kupisz w TaniaKsiążka.pl

Dywizjon 303 fot. Arkady Fiedler

Dywizjon 303 był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Wspierał brytyjski RAF i był najskuteczniejszą jednostką Aliantów w czasie ważnej bitwy o Anglię w 1940 roku, podczas której ważyły się losy Europy.

Ten dywizjon zalicza się do najlepszych jednostek myśliwskich II Wojny Światowej.

Film Dywizjon 303 na postawie książki Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler był świadkiem bohaterstwa lotników i barwnie ich opisał. W jego książce historię jednostki opowiedziano po raz pierwszy. Dywizjon 303 jest świadectwem niezwykłego bohaterstwa i patriotyzmu.

Ponadto Fiedler był jednym z najsławniejszych polskich podróżników. Napisał 32 książki, które nadal, po wielu latach, są w kanonie polskiej literatury podróżniczej. Jego wydane przed wojną reportaże Ryby śpiewają w Ukajali (o wyprawie o Amazonii) i Kanada pachnąca żywicą, szybko zyskały status bestsellerów.

Udział Polaków w bitwie o Anglię był nieoceniony. Czy wiecie, że walczyły w niej poza Dywizjonem 303 też inne polskie jednostki? Dywizjon myśliwski – 302 oraz dwa bombowe: 300 i 301. W sumie, razem z 81 Polakami w jednostkach brytyjskich, w bitwie brało udział aż 145 polskich pilotów.

Lato z historią o Dywizjonie 303

Film o Dywizjonie 303 zrealizowali też Brytyjczycy: Hurricane: Squadron 303, polski tytuł: 303. Bitwa o Anglię. W filmie zagrali m.in. Marcin Dorociński i Iwan Rheon (znany z Gry o Tron). Tę produkcję też będziemy mogli obejrzeć tego lata, premierę zaplanowano na 17 sierpnia. Oba filmy na pewno będą ze sobą mocno porównywane. Ciekawe, który wypadnie lepiej?

303 bitwa o Anglię. Film Dywizjon 303

źródło: Filmweb

Jeżeli jeszcze nie znacie książki Fiedlera Dywizjon 303, to naprawdę warto ją przeczytać, zanim wybierzecie się do kina. Uważam, że to obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych II Wojną Światową. Książkę znajdziecie tutaj. Wybieracie się na film? Jak myślicie, czy lepsza okaże się polska, czy może brytyjska produkcja?

Powiązane: Dywizjon 303 doczeka się ekranizacji!