Siedem szmacianych dat to pierwszy tom z trylogii pt. Córka cieni. Całość opowiada o Julianie, której losy poznajemy dzięki odnalezionemu pamiętnikowi. A jest to opowieść niezwykle przerażająca, dziejąca się na tle historii Polski. Czytelnik będzie miał okazję zetknąć się z zakazanym, przedwojennym romansem, ucieczką w Bieszczady oraz brutalnością wojny. Pozna nierozliczone relacje polsko-ukraińskie i trudną rzeczywistość powojennej Polski.

Siedem szmacianych dat

Siedem szmacianych dat – kilka słów

Główna bohaterka, Magdalena, jest panną z przedwojennego, zamożnego domu. Zakochuje się ona w Piotrze, ubogim kelnerze. Jak łatwo się domyślić, ta znajomość nie przypada do gustu rodzicom dziewczyny. Wobec sprzeciwu ojca, bohaterka postanawia uciec z ukochanym w bliżej nieokreślone miejsce. Wspólna wędrówka zanosi ich aż do bieszczadzkiej wsi, gdzie trafiają do księdza, który udziela im ślubu. Od niego otrzymują również niespodziewany prezent w postaci mapy. Mapy, która ma ich doprowadzić do opuszczonej chaty w środku puszczy. Para szczęśliwie dociera do celu i zamieszkuje w lesie z dala od ludzi i cywilizacji. Magdalena przy zaradności Piotra powoli uczy się gospodarzyć i zarządzać domem.

Ich sielankę jednak przerywa wojna. Z dnia na dzień żyje się coraz trudniej, choć początkowo wojenna zawierucha zdaje się ich omijać. Kiedy jednak bohaterka rodzi córkę, Julianę, w okolicach zaczynają pojawiać się pierwsze oddziały UPA i Sowieci. A gdy pewnego dnia do ich chaty trafia Ukrainiec, Iwan, spada na nich pasmo nieszczęść. Magdalena zaczyna marzyć o powrocie do rodzinnego domu.

Te zapiski po latach odnajduje student, Adam. I postanawia, że odnajdzie Julianę.

Zachęcamy was do zapoznania się z całą trylogią Córka cieni, którą znajdziecie poniżej:

Siedem szmacianych dat, tom I.

Obce matki, tom II.

Burza przed ciszą, tom III.