FantastykaFantasyZapowiedzi i nowości

Ember in the Ashes. Tom 2. Pochodnia w mroku Sabaa Tahir – nowość z gatunku fantasy

Pochodnia mroku

Wszyscy, który pamiętają Imperium ognia, niezwykłą książkę z gatunku fantasy o przygodach Lai i Eliasa, z pewnością słyszeli już o jej kontynuacji. Sabaa Tahir po głośnym debiucie pierwszą częścią cyklu Ember in the Ashes w 2015 roku, postanowiła ruszyć do przodu. W efekcie, 28 czerwca bieżącego roku, swoją premierę miała kolejna część – Ember in the Ashes. Tom 2. Pochodnia w mroku. Książka spotkała się z równie dużym zainteresowaniem i uznaniem, co jej poprzedniczka.

Imperium ognia urzekło Czytelników na całym świecie nie tylko fabułą, chociaż ta jest przecież bardzo ważna. Leię poznaliśmy w starożytnym Imperium ciemiężonym przez bezwzględnego najeźdźcę, dla którego najważniejsza jest wojna. Bohaterka, tak samo jak pozostali należący do kasty Uczonych żyje w strachu przed prześladowaniami. Kiedy jednak dołącza do buntowników, aby ocalić brata oskarżonego o zdradę, musi dać z siebie wszystko. Niefortunnie trafia do niewoli, do Akademii szkolącej najniebezpieczniejszych żołnierzy Imperium i tam poznaje Eliasa – jednego z najlepszych uczniów. I właśnie w tym momencie losy bohaterów splatają się ze sobą.

Ember in the Ashes. Tom 2. Pochodnia w mroku – fantastyka w najlepszym wydaniu

Pochodnia w mroku to doskonała i bardzo dokładna kontynuacja części pierwszej. Tam, gdzie jedna się kończy, tam druga ma swój początek. Rozpoczyna się ucieczką, pościgiem, a potem jest długa podróż po bezdrożach. Laia musi uwolnić z więzienia Kauf swojego brata, a Elias zamierza jej w tym pomóc. Na ich drodze staną jednak liczni wrogowie często obdarzeni nadprzyrodzonymi mocami. Czeka na nich wiele pułapek i niebezpieczeństw. Czy podołają?

Akcja od pierwszych stron nabiera zawrotnego tempa, stale coś się dzieje, a napięcie rośnie z każdą kolejną stroną. W książce mamy szczegółowo zbudowany obraz Imperium – miejsca ciemnego, mrocznego, zamkniętego i nieprzychylnego bohaterom. Dzięki podróży bohaterów poznajemy wiele nowych miejsc, w których Laia i Elias zdobywają zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Czytając, da się odczuć, że sposób kreacji bohaterów jest przez Tahir bardzo przemyślany. Każda postać ma całą gamę najróżniejszych cech i przez to bardzo rozbudowany charakter. Nie trudno dostrzec także dużego wpływu tradycji greckiej na bohaterów, budowę świata i fabułę. Łącząc te wszystkie elementy otrzymamy naprawdę ciekawy obraz fantastycznego świata.

Sabaa Tahir doskonale wie, co i jak ma napisać, aby stworzyć coś nowego, świeżego, coś czego jeszcze nie było. To autorka, której można zaufać i być pewnym, że kolejna książka, jaka wyjdzie spod jej pióra będzie równie dobra lub jeszcze lepsza niż poprzednie. Fani fantasy z całą pewnością się nie zawiodą sięgając po tą pozycję.

Jeśli nie znacie jeszcze książek Saby Tahir, koniecznie musicie to nadrobić! Zarówno Imperium ognia, jak i Pochodnię w mroku znajdziecie tutaj.