Książki biograficzneRecenzje

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – recenzja

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów - recenzja

Czas płynie nieubłaganie: jedna piąta XXI wieku już za nami! Świat, jaki znamy, przeistacza się na naszych oczach. Zmiany dosięgają nawet tak niewzruszonych „instytucji”, jak trwająca od stuleci monarchia brytyjska. Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – nowa książka Marka Rybarczyka opisuje przemiany dynastii na przestrzeni niemalże wieku. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów rodziny królewskiej. Poniżej znajdziesz recenzję tej książki.

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów - recenzja

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan

Na stronach książki Marek Rybarczyk prześledził życie królowej Elżbiety od dzieciństwa aż po czasy współczesne. Treść skupiona jest przede wszystkim wokół osoby monarchini, ale wiele miejsca autor poświęcił także księciu Filipowi i relacjom między królewskimi małżonkami, które nie należały do najłatwiejszych.

Poza królową Elżbietą i księciem Filipem, autor skupił się także na innych parach rodziny królewskiej, czyli na związku księcia Karola i księżnej Diany oraz małżeństwie księcia Harry’ego i księżnej Meghan.

Dodatkowo po każdym rozdziale dodane są ciekawostki na temat życia królowej lub innych członków rodziny królewskiej. Całość uzupełniają fotografie.

Marek Rybarczyk to były dziennikarz BBC i wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Londynie. Od lat śledzi losy Windsorów, osobiście był też świadkiem niektórych przełomowych momentów w życiu dynastii, np. był obecny pod Pałacem Buckingham i na własne oczy widział reakcje Brytyjczyków po śmierci księżnej Diany.

Marek Rybarczyk Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Źródło: fotografia własna

Marek Rybarczyk Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Źródło: fotografia własna

Zmierzch świata Windsorów – recenzja

Autor zagląda za kulisy monarchii, w miejsca niedostępne dla „zwykłych śmiertelników”. Przytacza informacje z oficjalnych źródeł, ale także wiele komentarzy od osób związanych z rodziną królewską zawodowo lub prywatnie. Oczywiście trudno powiedzieć, czy wszystkie te głosy są zgodne z prawdą, nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować.

Książka dobitnie uzmysławia czytelnikowi, że życie na salonach pałacu Buckingham ma swoje cienie i mroczne strony, a członkom monarchii nieraz przyszło zapłacić bardzo wysoką cenę za swoją pozycję. Doskonale uwidacznia, jak ogromny wpływ na opinię publiczną mają media: od prasy w początkach panowania Elżbiety, poprzez tabloidy, telewizję i Internet — współcześnie. Życie prywatne Windsorów jest jak śledzona przez pokolenia opera mydlana. Nastroje „widzów” zmieniają się bardzo szybko, w zależności od tego, w jakim świetle „royalsów” przedstawiają media.

Jesteśmy naocznymi świadkami przemijania dynastii Windsorów. Kiedy kończyłam czytać książkę, zmarł książę Filip. Jak będzie wyglądała monarchia bez niego i bez Elżbiety? Czy tak skostniała w formie „instytucja” ma rację bytu w ciągle zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku? Rozważania na ten temat kończą książkę, a każdy z czytelników wnioski może wysnuć sam.


Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów Marek Rybarczyk

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów – podsumowanie recenzji

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów z pewnością spodoba się wszystkim zainteresowanym „nieoficjalnymi” i zakulisowymi informacjami o życiu rodziny królewskiej.

Książka może też przypaść do gustu fanom Netflixowego serialu The Crown: będzie jego dobrym uzupełnieniem.

Książkę znajdziesz tutaj: Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów >

Autorka recenzji: Joanna Puta

Powiązane artykuły:

Ocena Joanny
  • 8.5/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8.5/10
  • 7.5/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7.5/10
  • 8/10
    Jak oceniam estetykę książki (przejrzystość, szata graficzna, fotografie)? - 8/10
8/10

Fragment recenzji

Książka dobitnie uzmysławia czytelnikowi, że życie na salonach pałacu Buckingham ma swoje cienie i mroczne strony, a członkom monarchii nieraz przyszło zapłacić bardzo wysoką cenę za swoją pozycję. Doskonale uwidacznia, jak ogromny wpływ na opinię publiczną mają media: od prasy w początkach panowania Elżbiety, poprzez tabloidy, telewizję i Internet. Życie prywatne Windsorów jest jak śledzona przez pokolenia opera mydlana. Nastroje „widzów” zmieniają się bardzo szybko, w zależności od tego, w jakim świetle „royalsów” przedstawiają media.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)