Przestarzałe romanse sprzed ponad dwustu lat, które trącą myszką? Nic z tych rzeczy! Powieści napisane przez Jane Austen są stale obecne w kulturze i powracają w coraz to nowych wcieleniach. Także twórcy filmowi chętnie korzystają z dorobku angielskiej pisarki i przenoszą perypetie wykreowanych przez nią bohaterów na ekran. Oto pięć niezapomnianych ekranizacji książek Jane Austen, które pozwalają spojrzeć na znane historie z zupełnie innej perspektywy.

Ekranizacje książek Jane Austen – te lubimy najbardziej!

Duma i uprzedzenie (1995), reż. S. Langton

Serial produkcji BBC z Jennifer Ehle i Colinem Firthem w rolach głównych to absolutny klasyk wśród adaptacji powieści Austen. Bardzo wiernie oddaje zarówno klimat regencyjnej Anglii, jak i typowy dla autorki pierwowzoru subtelny humor zbudowany na ironii oraz przerysowanych charakterach.

To, co najbardziej urzekające w tym miniserialu, to znakomita gra aktorska, kostiumy, choreografia, a także scena, w której Colin Firth postanawia zażyć kąpieli w jeziorze. Nic dziwnego, że tytuł otrzymał nagrody BAFTA oraz Emmy.

Rozważna i romantyczna (1995), reż. A. Lee

Rok 1995 był bez wątpienia dobrym czasem dla ekranizacji powieści Jane Austen, ponieważ właśnie wtedy powstał kolejny nagradzany (m.in. Oscar i dwa Złote Globy) tytuł – Rozważna i romantyczna.Rozważna i romantyczna - wydanie do nauki języka angielskiego

Za scenariusz odpowiadała Emma Thompson, która wcieliła się także w jedną z tytułowych ról. Razem z Kate Winslet stworzyły wyśmienity duet sióstr hołdujących w życiu zupełnie różnym wartościom. Oprócz nich na ekranie można zobaczyć także Alana Rickmana, Hugh Granta, Grega Wise’a a także Hugh Lauriego. Znakomita obsada nie zawodzi – przygotujcie się na seans pełen emocji.

Duma i uprzedzenie (2005), reż. J. Wright

Wersja z niekwestionowaną królową filmów kostiumowych, czyli Keirą Knightley, w roli głównej. W porównaniu z miniserialem BBC jest próbą dostosowania powieściowej historii do wymagań współczesnego widza (skrócenie fabuły, bardziej wyemancypowana bohaterka, duży nacisk na aspekt wizualny), co znalazło zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Duma i uprzedzenie - wydanie filmowe: Ekranizacje książek Jane AusetnJedno jest pewne – kostiumografowie oraz scenografowie wykonali kawał dobrej roboty i w wersji z 2005 roku możemy zobaczyć to, czego brakło we wcześniejszych adaptacjach: dopracowane, artystyczne kadry oraz kostiumy bardziej dostosowane do realiów epoki, w której żyła i tworzyła Jane Austen.

Emma (2020), reż. A. de Wilde

Opowieść o samozwańczej swatce tym razem otrzymuje lekką, komediową otoczkę. Podczas seansu zachwyci Was warstwa wizualna (bogato zdobione wnętrza posiadłości, piękne rezydencje, kostiumy wykonane z niesamowitą dbałością o detale) oraz urocza Anya Taylor-Joy.

Emma Jane Austen - okładka filmowa

Intrygujący jest fakt, że choć twórcy ewidentnie dążyli do stworzenia przyjemnego w odbiorze filmu opartego na humorze, nie pozbawili widza także bardzo realistycznych scen, np. balowych (łącznie z trudną w odbiorze muzyką dawną oraz tańcem „niepodrasowanym” żadnymi współczesnymi elementami). A to sprawia, że otrzymujemy tytuł, który bawiąc – uczy.

Duma i uprzedzenie i zombie (2016), reż. B. Steers

Losy sióstr Bennet są pełne problemów, ale komplikują się jeszcze bardziej, gdy kraj zalewa plaga zombie. Niekonwencjonalna adaptacja najsłynniejszej powieści Jane Austen (a raczej współczesnego mashupu stworzonego przez Setha Grahame-Smitha) łączy dwie z pozoru zupełnie nieprzystające do siebie fabuły, czyli powieść z czasów regencji oraz motywy wzięte ze współczesnej popkultury.

Jak to mogło się udać? Wystarczyło potraktować cały pomysł tak, jak potraktowałaby go sama Austen – z dużą dozą ironii i dystansu. W ten sposób otrzymujemy angielskie damy debatujące nad najlepszą sukienką na bal, a chwilę później odcinające głowy zombiakom. Aktualnie to chyba najbardziej pomysłowa wariacja na temat Dumy i uprzedzenia.

Książki Jane Austen – historie z ponadczasowym przesłaniem

Powstające niemal co roku ekranizacje Jane Austen są dowodem na to, że powieści tej wybitnej autorki niosą ze sobą ponadczasowe przesłanie. Czy chodzi o realistyczne ukazanie miłości, która często wybiera nieoczywiste ścieżki? Czy może o obraz ludzi, słabych i silnych, egoistycznych i wrażliwych, tchórzliwych i dzielnych, którzy tak często zasłaniają swoją prawdziwą naturę pozorami?

Każdy w tych historiach odnajdzie coś ujmującego, dlatego warto patrzeć na nie także oczami twórców filmowych, którzy chcą podzielić się z widzem nowymi interpretacjami.
Pamiętaj jednak, że zawsze warto zacząć od książki! Jeśli chcesz poznać lub sobie przypomnieć powieści Jane Austen przed obejrzeniem jednej z wymienionych ekranizacji, koniecznie zerknij tutaj.

Autorka zestawienia: Magdalena Białek

Sprawdź: