Ekranizacje i adaptacje

Powstała ekranizacja debiutanckiej powieści Eleanor Catton „Próba”

próbaNowozelandzka pisarka Eleanor Catton przebojem wdarła się do świata literatury. Za swoją drugą powieść „Wszystko, co lśni” otrzymała w 2013 roku Nagrodę Bookera, stając się jednocześnie jej najmłodszą laureatką. Po upływie czasu doceniona została także „Próba”, czyli jej pierwsza książka. Ekranizacja debiutanckiej powieści Eleanor Catton już wkrótce pojawi się na ekranach kin. Jako pierwsi film zobaczą uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Nowej Zelandii, który odbędzie się 23 lipca tego roku.

Ciekawostką jest również fakt, że Eleanor Catton napisała „Próbę” w wieku 22 lat i była ona jej pracą dyplomową na Victoria University w Wellington.

„Próba” opowiada o aferze obyczajowej, jaka wybucha w jednym z liceów muzycznych. Okazuje się, że jeden z nauczycieli miał kontakty seksualne z nieletnią uczennicą. Najbliższemu otoczeniu ofiary przygląda się nauczycielka. Poznaje ona w ten sposób poglądy klasy i przyjaciółek skrzywdzonej dziewczyny na temat seksualnego skandalu. Po początkowym wyrazie oburzenia, dramat zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, czasami wzbudzając nawet zazdrość. Historia przedstawia także losy młodego studenta szkoły aktorskiej, sąsiadującej z liceum. Chłopak i inni uczniowie postanawiają odegrać sztukę wzorowaną na tym skandalicznym wydarzeniu. Do gry aktorskiej dochodzą nowe emocje, gdy chłopak dowiaduje się, że molestowaną uczennicą jest młodsza siostra jego dziewczyny.

Za kamerą stanęła Alison Maclean (Seks w wielkim mieście, Dynastia Tudorów), a główne role odegrane zostały przez Jamesa Rollestona (Boy) i Kerry Fox (Jaśniejsza od gwiazd).

W sieci pojawił się już także pierwszy zwiastun filmu „Próba”. Zgodzicie się z nami, że adaptacja debiutanckiej powieści Eleanor Catton zapowiada się naprawdę obiecująco?