Ekranizacja opowiadania Stanisława Lema - Pokój siódmy Ekranizacja opowiadania Stanisława Lema - Pokój siódmy

Stanisław Lem inspiruje wielu twórców filmowych. Sięgają oni po jego niesamowite opowieści i nadają im nową formę. W historii kinematografii zapisało się wiele filmów, będących ekranizacją dłuższych bądź krótszych utworów niekwestionowanego króla polskiej fantastyki. Krótkometrażowa komedia science fiction to kolejna ekranizacja opowiadania Stanisława Lema. Pokój siódmy w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego będzie adaptacją Podróży siódmej – jednej z przygód Ijona Tochego ze zbioru opowiadań Stanisława Lema Dzienniki gwiazdowe. Premierę filmu zapowiedziano na 2021 rok.

Ekranizacja opowiadania Stanisława Lema - Pokój siódmy Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

 Kolejna ekranizacja opowiadania Stanisława Lema – Pokój siódmy

Stanisława Lema można nie tylko czytać, ale również oglądać. O ile literatura sama w sobie jest nieco trudna w odbiorze, o tyle ekranizacja wydaje się być lepiej przyswajalna. Sława pisarza wyszła daleko poza granice naszego kraju, przez co po jego książki sięgają scenarzyści z całego świata, a nawet z fabryki snów w Hollywood. Oczywiście z większym lub mniejszym powodzeniem. Nie będę się skupiać na tym, co nie wyszło, za to przytoczę filmy, które na pewno trzeba zobaczyć.

Ekranizacje powieści i powiadań warte uwagi to:

  • Milcząca gwiazda (1960), reż. Kurt Maetzig,
  • Przyjaciel (1965), reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki,
  • Przekładaniec (1968), reż. Andrzej Wajda,
  • dwie ekranizacje Solaris: z 1972 w reż. Andriej Tarkowski oraz z 2002 w reż. Stevena Soderbergha,
  • Test Pilota Pirxa (1978), reż. Marek Piestrak
  • Maska (2010), reż. Bracia Quay,
  • Kongres (2013), reż. Ari Folman

Czy Pokój siódmy dołączy do tej listy?

Pokój siódmy- co wiemy o filmie?

Scenariusz filmu Pokój siódmy powstał na kanwie jednego z utworów zawartych w zbiorze Dzienniki gwiazdowe Lema. Dzienniki gwiazdowe to cykl opowiadań science-fiction powstających na przestrzeni kilkudziesięciu lat, od początku lat 50. ubiegłego wieku do 1999 roku. Opowiadanie Podróż siódma, którą twórcy postanowili zekranizować,  po raz pierwszy została wydana w 1964 roku.

Akcja przenosi widza do odległej przyszłości, do roku 2077. Głównym bohaterem jest Ijon Tichy, kosmonauta, członek wielu międzyplanetarnych ekspedycji, obecnie delegat do Parlamentu Pansłowiańskiego. Mężczyzna sprzeciwia się wprowadzeniu do powszechnego użytku zakrzywiacza czasoprzestrzeni. Niestety, doświadczy jego działania na własnej skórze, ponieważ w wyniku podstępu zostaje uwięziony wewnątrz tej maszyny przez prominentnego przedstawiciela partii koalicyjnej. Ten wraz z agentką tajnych służb testuje na nim działanie nowej broni. Nieprzewidywalne działanie zakrzywiacza czasoprzestrzni sprawia, że dochodzi do wielu komicznych sytuacji.

Poznajmy bliżej twórców

Reżyserem filmu jest Krzysztof Jankowski, który zyskał uznanie dzięki produkcjom takim jak Ego czy Kamping. Główną rolę zagra natomiast Wojciech Solarz, znany m.in. z filmów: Bogowie czy U Pana Boga w ogródku. Ten reżysersko-aktorski duet możemy kojarzyć z przezabawnego filmu pt. Odwyk. Wojtek Solarz zagrał w nim jako Konstanty Ildefons Gałczyński, a jego kreacja była tak dobra, że dostał za nią Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: najlepszy aktor. Sam film natomiast otrzymał Grand Prix na festiwalu Cinemaforum w 2011 roku. Miejmy nadzieję, że to dobra wróżba dla Pokoju siódmego.

Na ekranie pojawią się Kamila Kamińska oraz Paweł Ciołkosz. Za zdjęcia natomiast odpowiada Tomasz Nowak. 30-minutowy film został sfinansowany dzięki platformie crowfundingowej PolakPotrafi.pl.

Ekranizacja opowiadania Stanisława Lema – Pokój siódmy będzie miała premierę w 2021 roku. Czekasz?

Powiązane artykuły: