Ekranizacja Na plaży w Chesil Iana McEwana. Książka w TaniaKsiażka.pl

13 czerwca swoją polską premierę będzie miała ekranizacja Na plaży w Chesil, książki Iana McEwana. Ta powieść brytyjskiego pisarza w 2007 roku znalazła się na krótkiej liście do Nagrody Bookera. Jesteście ciekawi tego, o czym jest?

Ekranizacja Na plaży w Chesil – o czym jest książka Iana McIwana

Jest lipiec roku 1962. Edward Mayhew i Florence Ponting właśnie się pobrali. Spędzają miesiąc miodowy w małym, uroczym hoteliku na wybrzeżu w Dorset (południe Anglii), na tytułowej plaży Chesil.

Edward właśnie skończył historię. Pasjonuje się tym, jak na kształt dziejów wpłynęli wielcy tego świata. To chłopak dość porywczy. Florence pochodzi z innego środowiska. Jest córką biznesmena i filozofki. To dziewczyna oddana muzyce i tworzeniu, utalentowana skrzypaczka, której marzeniem jest założenie własnego kwartetu smyczkowego.

Oboje bardzo się kochają i jednocześnie niesamowicie stresują z powodu czekającej ich nocy poślubnej. Florence jest przerażona intymnością, a Edward boi się, że nie sprosta zadaniu. Młodzi jeszcze nie wiedzą o tym, że ta jedna noc zaważy na przyszłości ich związku i będzie miała wpływ na resztę ich życia. Tego, co się stanie i tego, jakie przyniesie ze sobą konsekwencje, dowiecie się z książki. 😉

Ekranizacja Na plaży w Chesil – kto zagra w filmie?

Reżyserem ekranizacji jest Dominic Cooke, a scenariusz do filmu napisał autor książki, Ian McIwan. Obsada też wgląda obiecująco. W główne wole wcielą młodzi aktorzy, którzy mają na swoich kontach kilka niezłych kreacji. W filmie zobaczymy, wybraną podobno przez pisarza, Saoirse Ronan (Lady Bird, Nostalgia anioła) oraz Billego Howle (Dunkierka). Jestem ciekawe, jak tej aktorskiej parze uda się nas poprowadzić przez tę historię. Na razie próbkę możemy zobaczyć w zwiastunie filmu (pod artykułem).

Na koniec mam dla Was ciekawostkę związaną z książką. Podobno Ian McIwana podczas pisania tej dość krótkiej powieści (w oryginale ma mniej niż 40 tys. słów), trzymał na swoim biurku kilka kamieni, które zabrał z plaży Chesil. Gdy dowiedzieli się o tym obrońcy przyrody, zrobił się mały skandal. Groźba grzywny skłoniła pisarza do odwiezienia kamieni z powrotem na plażę.

Jak zawsze zachęcam Was, żebyście sięgnęli po książkę, zanim obejrzycie film. Na plaży w Chesil znajdziecie tutaj.

Zwiastun filmu: