Ekranizacja Malowanego ptaka - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Ekranizacja Malowanego ptaka to bez wątpienia nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli powieści stworzonej przez Jerzego Kosińskiego. Poza tym powody do zadowolenia mają także miłośnicy filmowych dramatów i obrazów wojennych. Reżyserią czeskiej ekranizacji zajął się Václav Marhoul, a premiera jego projektu przewidywana jest na 12 września 2019 roku. Warto tutaj również wspomnieć, że ekranizacja Malowanego ptaka ma być trzecią najdroższą produkcją w historii czeskiego kina. Budżet filmu wynosi 175 milionów koron, co w przeliczeniu daje około 29 milionów złotych. Trzeba przyznać, że taka kwota robi wrażenie. Jak się okazuje, sporą część finansów pochłonęły prawa autorskie. Poza tym o zgodę na realizację adaptacji starały się największe tuzy Hollywood. Mimo to spadkobiercy pisarza postanowili zaufać twórcy z Europy Wschodniej. Ponieważ spodobała im się zaproponowana przez niego koncepcja scenariusza.

Ekranizacja Malowanego ptaka - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Ekranizacja Malowanego ptaka – słowo od reżysera i kilka zdań o fabule

Oto co do powiedzenia na temat najnowszego projektu ma Václav Marhoul:

Jest długi, ciężki, kontrowersyjny, czarno-biały, bardzo drogi i nie mówią zbyt wiele. Prace nad filmem trwają już niemal 10 lat.

Sam scenariusz powstawał trzy lata we współpracy z ośmioma pisarzami i doczekał się aż siedemnastu wersji. Ponieważ reżyser nie ukrywał, że interesowało go jak najwierniejsze oddanie atmosfery powieści. Co ciekawe, filmowanie zajęło 100 dni zdjęciowych i rozłożono je na 16 miesięcy oraz wszystkie pory roku. W związku z tym prace na planie zakończono 5 lipca 2018 roku, a od tego czasu trwa montaż produkcji. Warto też dodać, że kręcono aż w 43 lokalizacjach m.in. w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Ukrainie.

O czym opowiada sama historia? Kilkuletni żydowski chłopiec w pierwszych tygodniach II wojny światowej trafia do zapadłej wioski na kresach wschodnich. Ściąga na siebie prześladowania prymitywnych, zabobonnych chłopów. Bity i torturowany, tuła się po okolicznych lasach i wsiach, będąc świadkiem wciąż nowych okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka, staje się jego udziałem.

Ekranizacja Malowanego ptaka jak już wspomnieliśmy, przewidywana jest na wrzesień tego roku. Poniżej prezentujemy Wam zwiastun produkcji. Natomiast tutaj znajdziecie książki Jerzego Kosińskiego.

Paulina Roszko