Dziewięć żywotów - kup na TaniaKsiazka.pl

Dziewięć żywotów to niezwykły reportaż, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom literatury faktu. Jeśli Waszą domową biblioteczkę wypełniają głównie książki z tego gatunku, to koniecznie sprawdźcie historię przygotowaną przez Williama Dalrymple’a. A właściwie dziewięć opowieści… Ale aby dowiedzieć się więcej na temat tej lektury, koniecznie czytajcie dalej!

Dziewięć żywotów - kup na TaniaKsiazka.pl

Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach

W reportażu Dalrymple’a Czytelnik znajdzie aż dziewięć różnych historii. Dziewięć ścieżek życia, z czego każda z nich wiedzie przez inne doświadczenia religijne. A każda z tych opowieści to niezapomniane przeżycie i przygoda, które warto przeżyć wraz z bohaterami. Znajduje się tu wszystko, co współczesna cywilizacja zamyka w słowie „tabu”. To wędrówka przez rytualną śmierć głodową i tantryczne praktyki. Tutaj odbiorca będzie miał również możliwość poznać boga, wcielającego się w tancerza oraz rzeźbiarza, tworzącego boga z brązu.

A wszystkie te niezwykłe opowieści i historie autor zebrał w Indiach, gdzie przebywał ponad dwadzieścia pięć lat. To dzięki niezwykłej bystrości i umiejętności obserwacji William Dalrymple tworzy niesamowity obraz tego kraju. Kraju, gdzie współistnieje wiele wierzeń i praktyk religijnych. Autor prowadzi Czytelnika na wrzące pogranicze pakistańskie, gdzie sufizm stawia czoło postępującej talibanizacji i do Bengalu, gdzie składa się krwawe ofiary bogini Tarze. To również tutaj boży minstrele głoszą, że Najwyższej Prawdy człowiek powinien szukać w sercu, nie zaś w niebiosach.

Dalrymple nie wybiera historii łatwych i zrozumiałych. W swojej książce oddaje głos skrajnie różnym postaciom, które snutymi opowieściami zmuszają do zadumy i refleksji. Tym sposobem do głosu dochodzi buddyjski mnich, który pokutuje za to, że zerwał śluby, by zbrojnie bronić Tybetu przed chińską inwazją. A także dewadasi, święta prostytutka, która obie swe córki wprowadziła w zawód.

To, co nam współczesnym ludziom w Europie wydaje się zatrważające lub niezrozumiałe, tam jest źródłem i przedmiotem wiary. Warto tutaj też zaznaczyć, że autor nie prezentuje powierzchownych obrazów. Ponieważ przez wiele lat na własne oczy przyglądał się tym niecodziennym praktykom, Czytelnikowi prezentuje głęboki i skłaniający do namysłu obraz.

Książkę pt. Dziewięć żywotów znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!