DziewczynyDziewczyny to debiutancka powieść amerykańskiej pisarki, Emmy Cline. Inspiracją autorki był los młodych kobiet, które grały najczęściej drugoplanowe role w sekcie Charlesa Manson’a. Poświęciły one swoje życie i ideały, by stać u boku charyzmatycznego przywódcy. Ale przez co tak naprawdę musiały przejść? Co skłoniło te wykształcone i inteligentne dziewczyny do tego, by stać się częścią tak wielkiego zła?

Dziewczyny – kilka ważnych faktów

Sekta, do której nawiązuje autorka to „Rodzina”, a jej przywódcą był Charles Manson. W latach 60-tych wyznawcy owej grupy dokonali przerażającego czynu. Zamordowali oni żonę Roberta Polańskiego, Sharon Tate, wraz z jej przyjaciółmi. Kobieta była wtedy w ósmym miesiącu ciąży. Emma Cline wychowywała się w stanie Kalifornia, gdzie swoje działanie prowadziła właśnie owa sekta. Pisarka zdecydowała się prześledzić na własną rękę motywy, które kierowały dziewczętami wstępującymi do „Rodziny” oraz poznać historię ich życia.

Książka Dziewczyny opowiada historię Evie, która ma 14 lat. Nastolatka w sekcie Charles’a pragnie odnaleźć nieograniczoną wolność. Ponadto liczy, iż uda się jej zyskać akceptację oraz przynależność do ugrupowania. Do „Rodziny” wprowadza ją Suzanne, którą dziewczyna poznaje w parku. Evie imponuje życie, jakie prowadzi jej nowa koleżanka i ślepo wierzy we wszystko, co od niej usłyszy. Dlatego nie zauważa nawet, że powoli stacza się w otchłań zła. Czytelnik towarzyszy bohaterce w całym procesie przemiany, jaki przechodzi po dołączeniu do sekty. Autorka w mistrzowski sposób ukazuje mechanizmy ludzkiej psychiki, które potrafią przemienić zdroworozsądkową osobę w bezmyślne narzędzie.

Warto dodać, że prawa do książki Dziewczyny zostały zakupione przez ponad 40 krajów. Ponadto, planowana jest również ekranizacja powieści.