Dzienniki Agnieszki Osieckiej już wkrótce w księgarniach! Dzienniki Agnieszki Osieckiej

Ostatni tom serii Dzienniki Agnieszki Osieckiej wkrótce pojawi się w sprzedaży. Wspomnienia poetki z lat 1956-1958 to świadectwo pokolenia doświadczonego przez stalinizm i widmo niedawnej okupacji, a przy tym możliwość zajrzenia w głąb duszy wrażliwej dziewczyny, która bardzo nie chciała dorosnąć.

Dzienniki Agnieszki Osieckiej Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Dzienniki Agnieszki Osieckiej

Dzienniki Agnieszki Osieckiej, czyli autobiograficzne zapiski z lat 1956-1958 to już ostatni tom serii wydawanej od 2013 roku (poprzednie wydania zawierały wspomnienia z lat 1945-1950, 1951, 1952, 1953, a także 1954-1955). Każda część budziła ogromne zainteresowanie wśród czytelników. Nic dziwnego – notatki oraz przemyślenia Osieckiej zaskakują szczerością oraz wnikliwością. Ukazują też poruszający portret młodej artystki, której talent oraz wyobraźnia zostają wystawione na próbę przez opresyjny system.

Agnieszka Osiecka już od najmłodszych lat lubiła przelewać na papier swoje przemyślenia. Jej refleksje i uwagi cechowała bezkompromisowość, która często budziła kontrowersje. Tym razem z zapisków poetki wyłania się opowieść o życiu pełnym trudnych doświadczeń – a także niespodziewanych puent.

Wieczna dziewczyna

Tom dzienników z lat 1956-1958 obejmuje także zapiski z 1970 roku. Znajdziemy tu bezlitosną autoanalizę Osieckiej i próbę zmierzenia się z doświadczeniem własnego pokolenia. Lata 1957 i 1970 to także szczególnie bolesny okres dla autorki Szpetnych czterdziestoletnich. Dlatego nie brak w jej przemyśleniach także gorzkich diagnoz czy gestów terapeutycznych, stanowiących sposób radzenia sobie z napięciem i emocjami.

Bohaterami wspomnień są także inni młodzi ludzie usiłujący wywalczyć swoje miejsce w świecie: Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Witold Dąbrowski, Andrzej Jarecki, Jerzy Markuszewski, Marek Hłasko, Jerzy Giedroyć i wiele innych postaci. W trakcie lektury stajemy się świadkami tego, jak mierzą się z niełatwą rzeczywistością, przeżywając swoją młodość i rozkwit talentu w czasach, które nie sprzyjały wrażliwości czy indywidualizmowi.

Wszyscy chcemy być wiecznymi chłopcami, wiecznymi dziewczynami. „Niedojrzały naród”. A czy nas kto traktuje jak dorosłych? – pisze Osiecka.

Jeśli chcesz poznać nieznane oblicze uwielbianej poetki, ostatni tom jej zapisków będzie doskonałą okazją do wgłębienia się w jej wewnętrzny świat. Dzienniki Agnieszki Osieckiej z lat 1956-1958 znajdziesz w tym miejscu. Natomiast z twórczością poetki możesz się zapoznać, zaglądając tutaj.

Autorka artykułu: Magdalena Białek

Powiązane artykuły: