Dzień Kobiet - książki o niezwykłych kobietach książki o niezwykłych kobietach

Po książki o niezwykłych kobietach dobrze jest sięgać przez cały rok. Jednak w okolicach Dnia Kobiet warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Bo tak jak w Boże Narodzenie ubieramy choinkę, w Tłusty Czwartek jemy pączki, a w Międzynarodowy Dzień Przytulania tulimy się do bliskich, tak 8 marca wieczór z historią o silnej kobiecej osobowości jest idealną kropką nad i tego wyjątkowego święta. Które lektury pasują idealnie do uroczystych obchodów?

Książki o niezwykłych kobietach

Książki o niezwykłych kobietach

Pisarki, poetki, pilotki, muzy, kochanki, żony, matki, nauczycielki, władczynie, malarki, sanitariuszki, łączniczki, kucharki, lekarki, naukowczynie, polityczki… Historia zna miliony życiorysów wyjątkowych kobiet. Niestety nie wszystkie z nich doczekały się spisania i wydania w postaci książek. Jak dobrze, że jednak wielu z nich się to udało! Zajrzyjmy zatem na półki księgarni i zobaczmy, jakie książki o niezwykłych kobietach się tam kryją. Które lektury warto przeczytać z okazji Dnia Kobiet?

Dziewczyny na Skrzydłach Anna Rudnicka-Litwinek

Dziewczyny na skrzydłach Sprawdź na TaniaKsiażka.pl >>

Jak wiadomo, był taki, czas, że kobieprofety mogły jedynie pomarzyć o pewnych zawodach. Większość sji była zarezerwowana dla mężczyzn i kobiety po prostu nie miały do nich dostępu. Jednak determinacja i siła charakteru pozwoliła niektórym spełnić takie marzenia, o których inne nawet nie odważyły się śnić. Bohaterskie i stanowcze kobiety udowodniły, że na równi z mężczyznami mogą pilotować samoloty! I dlatego o pełnej historii lotnictwa można mówić jedynie wtedy, kiedy uwzględni się w niej rolę tych nieustraszonych kobiet.

Anna Rudnicka-Litwinek w książce Dziewczyny na Skrzydłach zebrała heroiczne, fascynujące opowieści o polskich królowych przestworzy. Dziewczynach, które udowodniły, że każde marzenie można spełnić, jeśli tylko za nic się będzie miało trudności. Poznajemy tu Karolinę, która już w latach 20. XX wieku jako pierwsza kobieta usiadła za sterami samolotu i uznana jest za pierwszą Polkę samodzielnie pilotującą maszynę. Przyjrzymy się również sylwetkom trzech silnych kobiet – Basi, Anny i Jadwigi, które podczas II Wojny Światowej szybowały w przestworzach, siedząc w kokpitach najszybszych myśliwców. Mało? To co powiesz na historię Kasi, dziewczyny z małej wioski, która pilotowała wojskowego MiG-a?

Inspirujące opowieści o prekursorkach polskich awiacji przeznaczone dla każdego pokolenia dziewcząt znajdziesz w tym miejscu.

Kobiety z obrazów Małgorzata Czyńska

Kobiety z obrazów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Obserwując najsłynniejsze dzieła wielkich malarzy, na których widnieją wizerunki kobiet, wnikliwie obserwujemy światłocień, oddaną emocję, zachowaną kolorystykę, zgodność dzieła ze stylem artysty czy wagę, jaką nadał szczegółom. Jednak nie zawsze wiemy, kogo tak naprawdę dane dzieło przedstawia. Nie zdajemy sobie sprawy, że oczy, które na nas patrzą z płótna, należały do muzy, która miała swoje, niekiedy bardzo ciekawe życie. Książka Małgorzaty Czyńskiej Kobiety z obrazów pozwala nam zajrzeć pod farbę, i szkic, za płótno i spojrzeć na to krzesło, na którym siedziała żywa modelka i to właśnie jej przyjrzeć się bliżej. Podczas lektury poznamy kobiety z krwi i kości, modelki, które fascynowały wybitnych artystów. I każda z nich była wyjątkowa.

O kim przeczytasz w książce? Znajdziesz tu historię niepokornej Fridy Khalo, walczącej w manifestacjach politycznych nawet gdy ból przykuł ją do wózka inwalidzkiego. Poznasz bliżej żonę Salvadora Dali, Galę, która kierowała jego karierą i do szaleństwa rozkochiwała w sobie innych artystów. Poznasz historię Antoinette de Wattville walczącej o względy Balthusa z własnym bratem czy Tamarze Łempickiej, która w czasach największej biedy sprzedawała obrazy, a za zdobyte pieniądze kupowała diamentowe bransoletki. To zaledwie kropla w oceanie nazwisk, które pojawiają się w pracy Małgorzaty Czyńskiej. Umierasz z ciekawości, kto jeszcze skrył się między jej kartkami? Zamów książkę pod tym linkiem.

Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand Magdalena Niedźwiedzka

Gdy kobiety milczały Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Kim była George Sand? Kojarzymy ją jako kochankę Fryderyka Chopina i Alfreda de Musseta. Jednak poza męskimi kontekstami była to niezwykła, intrygująca osobowość – najsłynniejsza francuska pisarka epoki romantyzmu. Arystokratka i republikanka, wolna od jakichkolwiek ograniczeń, która nigdy nie dała się stłamsić społeczeństwu, które to jej myśli uznawało za wywrotowe. Paliła cygara i walczyła o prawa kobiet oraz robotników. Często przedstawiana jako wyrachowana nimfomanka, innym zaś razem jako potulna panienka. Dlatego do tej pory trudno było narysować w głowie jej prawdziwy obraz. Jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku i właśnie ten prawdziwy obraz poetki odmalowuje Magdalena Niedźwiedzka w książce Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand.

Lekturę tę czyta się z ogromną przyjemnością, ponieważ jest ona powieścią biograficzną, w której autorka  stara się ukazać wszystkie oblicza George, uzmysławiając czytelnikowi, że była to postać o bardzo złożonej, a przez to niezwykle interesującej osobowości. Pragniesz poznać tę kobietę o wielu twarzach? Książka czeka na Ciebie w tym miejscu.

Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Agata Tuszyńska

Krzywicka. Długie życie gorszycielki Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Szukając książki o niezwykłych kobietach, nie możesz przegapić tej: Krzywicka. Długie życie gorszycielki. Lektura autorstwa Agaty Tuszyńskiej przedstawia historię życia kobiety, która zdecydowanie wyprzedzała czasy, w których żyła. Irena Krzywicka bez strachu i wbrew wszystkim głosiła swoje poglądy, wywierając wpływ na innych. Przez to nie bez powodu uważano ją za jedną z najbarwniejszych postaci przedwojennej Warszawy. Dzięki odwadze i braku pokory wobec męskiej wizji rzeczywistości stała się prekursorką polskiego feminizmu.

Biorąc pod uwagę czasy i wywrotowe jak na tamten moment poglądy Krzywickiej, nieustannie towarzyszyła jej aura sensacji i skandalu. Określano ją gorszycielką i kobietą bezwstydną. Inni natomiast uwielbiali za te niezwykłą odwagę, konsekwencję i bezkompromisowość. Otaczała się najbardziej znanymi postaciami międzywojennej bohemy artystycznej, m.in. wielokrotnie portretował ją Witkacy, a o jej romansie z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim plotkowała cała stolica. Miała dwóch synów, gdzie jednego z nich zabrała jej choroba, a wojna męża. Bo tak jak wiele osiągnęła, tak też wiele w życiu straciła.

 Książkę o Krzywickiej czyta się jednym tchem, tak jak najlepszą powieść. Przekonaj się o tym, zamawiając swój egzemplarz, przechodząc na tę stronę.

Dzienniki 1956-1958 Agnieszka Osiecka

Dzienniki 1956-1958 Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Dzienniki 1965-1958 Agnieszki Osieckiej to ostatni tom młodzieńczych zapisków autobiograficznych jednej z najpopularniejszych współczesnych polskich poetek i autorek tekstów piosenek, a także pisarki, reżyserki teatralnej i telewizyjnej oraz dziennikarki. Książka ta jest swoistym świadectwem pokolenia okradzionego  przez okupację i stalinizm z dzieciństwa i beztroski. To wypowiedź dziewczyny, która bardzo nie chciała i tak naprawdę do końca nie umiała dorosnąć.

W szóstym tomie zapisków autobiograficznych Osiecka dokonuje również bezlitosnej autoanalizy i psychoanalizy tego swego pokolenia. Rozlicza się ze światem, stawia sobie niewygodne pytania, nie unika gorzkich diagnoz oraz pisze testament. Znając jej twórczość, doskonale zdajemy sobie sprawę, że w te sposób stosuje typowe dla siebie sposoby rozładowywania napięcia. Korzysta ze znanych metod radzenia sobie z bólem i smutkiem. I nadal robi to piękne i inspirująco. To życiowe doświadczenie kobiety, której słowa przez dziesiątki lat cytują miliony Polek i Polaków składa się na zaskakującą opowieść. Historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i wielu wartościowych refleksji.

Dzienniki 1956-1988 są dostępne pod tym linkiem. Poprzednie części Dzienników, jak i inne jej utwory znajdziesz tutaj.

****

Warto czytać książki o niezwykłych kobietach. Ich życiorysy dają siłę i często mogą stać się punktem zapalanym do podjęcia ważnych życiowych decyzji. Przecież pierwszym krokiem do zmian na lepsze może być właśnie przeczytanie książki o kimś, kto taki krok zrobił przed Tobą. Życzę przyjemnej i owocnej lektury!

Powiązane artykuły: